آیا این شرکت مناسب شماست؟

۱۱

به دست آوردن فرصت شغلی دشوار است اما تصمیم گرفتن درباره اینکه کدام شرکت مناسب شما است، موضوع دشوارتری است. شما اولین نفری نیستید که بدون فکر کردن شغلی انتخاب کرده و بعد چند ماه، وقتی هیجان‌های اولیه فروکش کرد، فهمیده‌اید که چه اشتباهی کرده اید.

به نظرتان عالی نبود اگر می‌توانستید با پرسیدن چند سوال متوجه انتخاب نادرست خود می‌شدید و شاید از فاجعه‌ای جلوگیری می‌کردید؟ پرسیدن سؤالات مناسب شانس اینکه حرکت استراتژیک بعدیتان را از نظر حرفه‌ای هوشمندانه و از نظر شخصی اغنا کننده باشد، افزایش می‌دهد.

موارد زیر را بررسی کنید:

  • چگونه مهارت‌هایی که در این شغل یاد می‌گیرید بر شغل‌های آینده شما تاثیر می‌گذارد؟
  • اندازه و فرهنگ این شرکت بر اهداف شما چه تاثیری خواهد گذاشت؟
  • مسیر رشد حرفه‌ای در این شغل و دیگران چگونه این مسیر را پیمودند؟
  • چه کسانی در این شغل موفق شدند؟ چه کسانی شکست خوردن؟ چرا؟
  • این شرکت و مدیرانش چگونه با کارکنان رفتار می‌کنند؟

در بلندمدت، این کار چه سودی برای شما دارد؟

اولین و مهم‌ترین چیز این است که پذیرفتن این شغل چه تاثیر بر توانایی شما در به دست آوردن شغل بعدی دارد؟ احتمالاً این آخرین شغل شما نخواهد بود؛ بنابراین مهم است در این شغل مهارت‌هایی را یاد بگیرید که توانایی‌های شما را در به‌دست‌آوردن شغل بعدی افزایش دهد.

اگر فرصتی که در حال بررسی آن هستید بستری را فراهم نمی‌کند که هر سال مهارت‌هایی جدید و  مورد نیاز بازار کار را یاد بگیرید، ممکن است شغلی بدون آینده باشد که هر چه زمان می‌گذرد ترک کردن آن دشوارتر خواهد شد زیرا هر چه زمان بگذرد جذابیت مهارت‌های قدیمی شما برای کارفرماهای دیگر کمتر می‌شود.

این مقاله رو بخونید:  از کجا بدانید فرهنگ سازمانی شرکتی مناسب شماست؟

آیا همیشه بزرگ‌تر بهتر است؟

تاثیر اندازه شرکت را در نظر بگیرید. شرکت‌های بزرگ و کوچک مزایا و معایب خودشان را دارند.

در شرکت‌های بزرگ‌تر مزایای رفاهی ممکن است بیشتر و بهتر باشد و فرصت حرفه‌ای شدن را داشته باشیدهی اوقات فرصت خبره شدن را در حوزه‌هایی خاص به دست آورید. البته حرفه‌ای شدن در حوزه‌ای خاص فقط زمانی به شغل شما کمک خواهد کرد که مهارت‌های آموخته‌شده پرطرفدار و به‌روز بوده و بخواهید در آینده در آن حوزه کار کنید.در شرکت‌های بزرگ شانس بیشتری برای تحصیل در حین کار نیز وجود دارد که باعث شتاب گرفتن توسعه مهارت‌های شما می‌شود. اندازه شرکت در فراهم کردن امکان رشد بسیار مهم است.

در آن روی سکه، به احتمال زیاد بیشتر وقت‌تان را با افراد هم‌سطح خودتان می‌گذرانید؛ بنابراین راه رشد شما عمدتاً از طریق آموزش خواهد بود مگر آنکه برقراری ارتباط شاگرد و استادی با همکاران باتجربه‌تر را در اولویت قرار دهید.

در شرکت‌های کوچک هر کسی تمایل دارد کارهای مختلفی را تجربه کند؛ بنابراین احتمالا به جای خبره شدن در یک حوزه خاص، مهارت‌های متنوع در حوزه‌های مختلفی را می‌آموزید. در این شرکت‌ها، روزانه فرصت‌های بیشتری برای کار کردن با افراد با تجربه خواهید یافت؛ اما بازهم نیاز دارید تا به دنبال چنین روابطی باشید و آن‌ها ایجاد کنید.

از طرفی، احتمال اینکه مزایای این شرکت‌ها کامل نباشد زیاد است و بسیار محتمل است که آموزش‌های رسمی کمتر باشد. با این‌حال احتمالاً اگر درخواست کنید، بتوانید آموزش‌هایی که نیاز دارید را به دست آورید. همچنین این فرصت را دارید تا خودی نشان دهید و به‌ سرعت اعتباری کسب کنید اما سرعت ارتقاء شما کمتر خواهد بود.

این مقاله رو بخونید:  در مصاحبه استخدامی چه بگوییم؟

بپرسید

وقتی پیشنهادی برای کار کردن دارید، باید سوالاتی بپرسید که به شما در ارزیابی موارد بالا کمک کند. وقتی این موارد مشخص شد، سوالاتی درباره مسئولیت‌ها و عملکرد هم بپرسید تا بتواند درست تصمیم بگیرید.

چه پروژه‌ها یا مسئولیت‌هایی بیشترین زمان هر روز شما را می‌گیرد؟ مدیران ترجیح می‌دهند این مسئولیت‌ها و پروژه‌ها چگونه انجام شوند؟ شکست یا موفقیت چگونه تعیین می‌شود؟ برای اطمینان از اینکه تلاش‌هایتان در جهت درستی است توقع چه بازخورد، جهت‌دهی و راهنمایی‌هایی را می‌توانید داشته باشید؟ میزان کارایی شما در بازه‌های روزانه و هفتگی چگونه ارزیابی می‌شود؟ چگونه می‌توانید بازخورد دریافت کنید؟ این بازخورد چگونه به دست شما می‌رسد؟ مدیر از شما توقع دارد در پایان سی روز چه‌کارهایی انجام داده باشید؟ شصت روز چطور؟ یا نود روز؟

همچنین باید درباره رشد در حرفه‌تان و مسیر شغلی بالقوه برای فردی که در این سطح به شرکت می‌پیوندد سوال کنید و اینکه دیگران چگونه چنین مسیری را طی کردند؟

محتاط و شکاک باشید

حتما جستجو کنید؛ شرکت و مدیر جدید شما با کارکنان فعلی رفتار چگونه می‌کند؟ می‌توانید در لینکدین افرادی که در این شرکت کار می‌کنند یا در گذشته کار می‌کردند پیدا کنید و از آن‌ها بپرسید؛ درباره شغل، دپارتمان و مدیرشان صحبت کنید. چند سوال و کمی تحقیق هوشمندانۀ امروز، از انتخاب نادرست و نارضایتی شغلی در آینده پیشگیری می‌کند.

 

منبع: careercast

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین شرکت‌های به‌روز شده

سالپا

سالپا | SALPA

این مقاله رو بخونید:  شرکت ایربی‌اندبی چطور جایی است؟ (برند کارفرما)