از کجا بدانید فرهنگ سازمانی شرکتی مناسب شماست؟

۱۱

فرهنگ سازمانی یکی از  اصلی‌ترین راه‌ها برای تمایز شرکت‌ها از یکدیگر است. احتمالا به همین خاطر است که درباره آن بسیار شنیده‌اید. به نظر می‌رسد شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در حوزه تکنولوژی در تلاشند برنده رقابت فرهنگ سازمانی و مزایای جذاب باشند. اما قبل از اینکه شغل جدید دارای میز پینگ پنگ یا صندلی‌های جذاب در شرکت شما را اغوا کند، باید ببینید که آیا واقعا فرهنگ سازمانی آن شرکت شما را خوشحال و موفق می‌کند یا خیر.

چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد؟

برای برخی افراد، یک دفتر کار زیبا با پنجره‌های سرتاسری نقش مهمی در بازدهی‌شان دارد. برای برخی دیگر ظاهر دفتر کار اهمیت چندانی ندارد تا زمانیکه بتوانند در محل کار با افراد باهوش به تبادل ایده بپردازند،.

برای اینکه بتوانید کشف کنید چه محیطی واقعا به شما انگیزه می‌دهد به زمانی که بیشترین بازدهی را داشته‌اید فکر کنید. چه چیزی در آن موقعیت به خصوص بوده است؟ به تنهایی کار می‌کردید یا با سایرین؟ مهلت مقرری برای انجام کار داشتید یا از آزادی عمل برای زمان تحویل آن برخوردار بودید؟ با آدم‌ها سروکار داشتید یا با محصول؟ از خودتان این سوالات را بپرسید! سپس همین سوال‌ها را درباره موقعیتی که بدترین بازدهی را داشتید نیز بپرسید. سعی کنید با دقت به مواردی که کمک می‌کند بهترین کار خود را انجام دهید اشاره کنید. اولین قدم در انتخاب شغل جدید دانستن درباره اینکه چه چیزی برایتان مناسب است و مشاهده همراستایی آن با پیشنهاد کارفرمای آینده‌تان است.

چه چیزی شما را خوشحال می‌کند؟

چیزهایی که به شما در محل کار انگیزه می‌دهند و چیزهایی که شما را خوشحال می‌کنند بعضی مواقع می‌توانند مشابه باشند. برای مثال داشتن استقلال می‌تواند هر دو را پوشش دهد. اما همیشه اینطور نیست! مثلا کار کردن تحت فشار ممکن است به شما انگیزه دهد اما امکان دارد از آن لذت نبرید. برای افرادی که شانس کار کردن در جایی را داشته‌اندکه عاشقش بوده‌اند، شاید کشف کردن چیزی که آن‌ها را در کار خوشحال می‌کند ساده باشد.اما برای سایر افراد نیاز به تلاش بیشتری دارد. در این حالت شاید نیاز باشد به صورت معکوس عمل کنید و درباره چیزهایی فکر کنید که ناراحتتان می‌کند! مثلا آیا اول صبح‌ها بسیار بدخلق هستید؟ ممکن است کاری را بپسندید که دیرتر آغاز شود یا برنامه منعطف‌تری داشته باشد. یا مثلا ممکن است روزتان بدون صحبت درباره بورس یا وضعیت سیاسی کشور شب نشود. پس دانستن علایق همکارانتان نقش مهمی در انتخاب شما ایفا می‌کند. اگر در طول روز دوندگی کوتاهی نداشته باشید احساس رخوت می‌کنید؟ شرکتی که ورزش کردن در برنامه هفتگی‌شان قرار دارد مناسب شماست.

این مقاله رو بخونید:  شرکت‌های زیرمجموعه مپنا

ممکن است در ابتدای کار، ناهار و نوشیدنی‌های متنوع نظر شما رو جلب کند، اما اجازه ندهید این موارد شما را به سمت محیط کاری سوق دهد که در آن از صمیم قلب خوشحال نیستید،.

چه سبک زندگی مناسب شماست؟

فرض کنید که همه مراحل مصاحبه را گذرانده‌اید و مدیر استخدام به این نتیجه رسیده است که شما با فرهنگ سازمانی آن‌ها سازگارید، حالا نوبت شماست که ببینید آیا موقعیت شغلی با سبک زندگی شما متناسب است یا نه. ممکن است آن موقعیت شغلی فوق‌العاده باشد اما اگر بر سبک زندگی دلخواه شما تاثیر داشته باشد، مشکل بزرگ‌تری محسوب می‌شود.

به عنوان مثال ممکن است فرهنگ سازمانی به‌گونه‌ای  باشد که هیچ کس قبل از مدیرعامل شرکت را ترک نکند یا همه شرکت را راس ساعت ۶ ترک کنند. یا ممکن است همه کارمندان در هر وعده غذایشان را با یکدیگر تقسیم می‌کنند، چنین فرهنگی فوق العاده به نظر می‌آید مگر اینکه شما دوست داشته باشید صبحانه و ناهار را در کنار خانواده‌تان میل کنید. وقتی راجع به فرهنگ سازمانی فکر می‌کنید، بدانید که فرهنگ سازمانی چیزی نیست که تنها باعث خوشحال بودن شما در محل کار می‌شود بلکه رضایت شما در خانه هم به فرهنگ سازمانی  بستگی دارد. از آن چشم‌پوشی نکنید.

در نهایت باید گفت پیدا کردن فرهنگ سازمانی مناسب وابسته به شناخت ارزش‌های خودتان است. این موضوع آنقدر اهمیت دارد که قبل از پذیرفتن یک شغل مدت زمانی را به آن بپردازید و آینده شغلی بهتری را برای خود رقم زنید.

منبع: themuse

این مقاله رو بخونید:  معرفی شرکت فیس‌بوک؛ کار کردن برای فیسبوک چگونه است؟ (برند کارفرما)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین شرکت‌های به‌روز شده

سالپا

سالپا | SALPA

این مقاله رو بخونید:  معرفی شرکت فیس‌بوک؛ کار کردن برای فیسبوک چگونه است؟ (برند کارفرما)