برنامه 5 سال آینده شما چیست؟

۱۶

در پنج سال آینده خودت را کجا می‌بینی؟

حتماً برایتان پیش آمده است که در جلسه مصاحبه، مدیر استخدام چنین سؤالی را مطرح کند. وقتی یک مدیر چنین سؤالی می‌پرسد، احتمالاً مواردی از ذهنتان عبور می‌کنند که بعضی‌هایشان را نمی‌توانید به زبان بیاورید؛ مثلاً این‌که «پیشرفت کنم»، «خودم اینجا رو اداره کنم»، «کسب و کار خودم رو راه بندازم» یا «اینجا کار کنم.»

اما نگران نباشید، چون لازم نیست هیچ کدام از این موارد را در مصاحبه مطرح کنید.
پس چطور باید به این سؤال که در اغلب مصاحبه‌ها پرسیده می‌شود، پاسخ داد؟ شاید بهتر باشد بگوییم این سؤال کمی انحرافی است، چون گاهی جواب آن مواردی مثل در پنج سال آینده «توی این شغل نمی‌مونم» یا «کار شما رو انجام می‌دم» یا چیزی شبیه «یه جای دیگه، توی یه موقعیت بهتر و بزرگ‌ترم» خواهد بود. اما هیچ‌کدام از این‌ها مواردی نیست که بشود به مصاحبه‌کننده گفت.

خبر خوب این است که می‌شود هم صادق بود و هم چیزی را گفت که مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند. عموماً پاسخ شما به این سؤال کمک می‌کند تا مصاحبه‌کننده بفهمد انتظارات شغلی‌تان واقع‌گرایانه است یا خیر، فردی جاه‌طلبید و آیا اصلاً این جایگاه شغلی خاص، با رشد و اهداف شما سازگار است یا نه؟

یکی از رویکردهایی که برای جواب به این سؤال پیشنهاد می‌شود، استفاده از روش زیر است:

فکر کنید این جایگاه شغلی واقعاً شما را به کجا می‌رساند و به این نکته توجه کنید که چطور این جایگاه با اهداف حرفه‌ای وسیع‌تر و بلندمدت‌تر شما سازگار خواهد بود. این نکته را فراموش نکنید که اگر اهداف بلندمدتتان با کاری که می‌خواهید انجام دهید همپوشانی نداشته باشد، خیلی زود دچار بی‌انگیزگی یا فرسودگی شغلی می‌شوید.
پس مثلاً می‌توانید بگویید: «من حسابی بابت این شغل توی شرکت X هیجان‌زده‌ام، چون در عرض پنج سال می‌تونم یه متخصص توی زمینه کاری خودم بشم و می‌دونم توی این شرکت همچین فرصتی نصیبم می‌شه. در ضمن، خیلی دوست دارم در آینده مسئولیت‌های مدیریتی داشته باشم و یا حتی بعضی از پروژه‌ها رو رهبری کنم. آدم خوش‌شانسی بودم که با مدیرهای حرفه‌ای و عالی کار کردم، بنابراین خیلی هیجان دارم که خودم یه مدیر عالی بشم.»
شاید با خودتان فکر می‌کنید آینده را نمی‌شود پیش‌بینی کرد، اما این رویکرد کمک زیادی در تصمیم‌گیری‌تان می‌کند.

این مقاله رو بخونید:  چطور دلیل ترک شغل خود را توضیح دهیم؟

این مقاله بخشی از مجموعه مقالات سوالات متداول مصاحبه استخدامی است.

 

منبع: themuse

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین شرکت‌های به‌روز شده

سالپا

سالپا | SALPA

این مقاله رو بخونید:  تکنیک های مصاحبه شغلی