برند کارفرما در شبکه‌های اجتماعی

۱۲

در دنیای امروز که انسان‌ها به وسیله گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی با هم در ارتباط‌اند، روش‌های جذب و استخدام افراد بااستعداد، دائما در حال تغییر است.

شرکت‌ها متوجه شده‌اند که دیگر فقط ارسال آگهی شغلی در سایت‌های برتر کاریابی کارایی ندارد بلکه برای جذب استعدادها باید به کارمندانشان روی آورند؛ زیرا حرف‌های آن‌ها برای مردم باورپذیرتر است. اعتمادی که مردم به این صحبت‌ها دارند امکان ساخت و حضور قوی برند کارفرما شرکت در شبکه‌های اجتماعی را فراهم می‌کند.

محبوبیت در حال رشد کانال‌هایی مانند فیس‌بوک و توئیتر، شبکه‌های اجتماعی را تبدیل به گزینه‌ای محبوب برای استخدام استعدادهای برتر کرده است. لیندکین گزارشی از روند جهانی استخدام ارائه کرده است. در این گزارش، ۴۷ درصد از ۳۸۹۴ مدیر شرکت شبکه‌های اجتماعی را موثرترین ابزار برندینگ کارفرما دانستند.

هر شبکه ویژگی‌ها و کاربردهای منحصربه‌فرد خودش را دارد که برای جلب‌توجه کارجویان می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در این مقاله نکاتی در مورد شبکه‌های اجتماعی و کمکی که کارمندان می‌توانند در زمینه جستجوی افراد بااستعداد کنند، آورده شده است.

لینکدین

طراحی و کارایی لیندکین آن را به گزینه اول استخدام افراد حرفه‌ای تبدیل کرده است. لینکدین ابزاری فوق‌العاده برای از طریق توصیه کارکنان است. در لینکدین کارمندان می‌توانند فردی را توصیه کنند همچنین مدیران استخدام می‌توانند از طریق گزینه InMail مستقیما با کاندیداهای موردنظرشان ارتباط برقرار کنند. ارتباط مستقیم باارزش‌تر بوده و راهی عالی برای بیان علاقه به نامزد مناسب شرکت است.

به کارمندان و افراد مسئول استخدام آموزش دهید تا با کلمات کلیدی و عبارت‌های مناسب، جایگاه شغلی موردنظر را در لینکدین جستجو کنند. هر چه شبکه ارتباطات شما بزرگ‌تر باشد، امکان پیدا کردن افراد بااستعداد بیشتر می‌شود. کارکنان فعلی را تشویق کنید در گروه‌های مختلف عضو شوند تا شانس جذب افراد بااستعداد برای شرکت افزایش یابد. آن‌ها باید با بهترین‌های هر حوزه در ارتباط باشند.

قسمت اعظم صفحه شرکت را بر اساس کلماتی که کاندیداها جستجو می‌کنند بهینه کنید. اینکه صرفا محتوای دلخواهتان را پست کنید و امیدوار باشید که گزینه‌های باصلاحیت به سمت شما بیایند امیدی واهی است. می‌توانید با ترغیب کارمندان به این کار، راه موفقیت را هموار کنید.

اطلاعاتی که کارجویان می‌خواهند در مورد کارفرمای آینده‌شان بدانند را در اختیارشان قرار دهید مانند فرهنگ‌سازمانی، ماموریت، چشم‌انداز، ارزش‌ها و بسته‌ی مزایا. وقتی یک آگهی شغلی را به اشتراک می‌گذارید، در عین این که مختصر می‌نویسید، حواستان باشد اطلاعات لازم را بیان کنید و صفحه آگهی را به‌گونه‌ای طراحی کنید که افراد موردنظر شرکت تشویق شوند در مورد شما اطلاعات بیشتری به دست آورند.

این مقاله رو بخونید:  چرا باید شما را استخدام کنیم؟

شرکت The Nature Conservancy صفحه لینکدین بسیار خوبی دارد؛ ماموریت شرکت را در مهم‌ترین جای صفحه نوشته است، محتوای جذابی می‌کند و به وبلاگ خودش یا وبلاگ‌های مرتبط لینک می‌دهد.

فیس‌بوک

فیس‌بوک به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی، قابلیت‌های بسیاری دارد. برای آنکه از سایر رقبا متمایز باشید، برنامه‌ای دقیق تنظیم کنید تا به طور مرتب در صفحه شرکت پست منتشر کنید: اخبار شرکت و صنعت را به اشتراک بگذارید، در مورد رویدادهای آینده اطلاع‌رسانی کنید و فرصت‌های شغلی را به اطلاع دنبال کنندگان صفحه برسانید.

کارکنانتان را تشویق کنید پست‌های شرکت را در صفحات شخصی خود به اشتراک بگذارند تا «آگاهی از برند» شما را افزایش دهند و دوستانشان را به صفحه شرکت هدایت کنند. همچنین می‌توانند در مورد محصولات شرکت صحبت کنند. اتصال مصرف‌کننده به برند کارفرما نیز مهم است؛ زیرا اعتبار خط تولید را به برند کارفرما منتقل می‌کند و باعث می‌شود کارجویان چنین نتیجه بگیرند: یک محصول عالی از طرف کارمندانی شاد و دوست‌داشتنی پیشنهاد شده که کارشان را دوست دارند.

استارباکس یکی از بهترین صفحات فیس‌بوک را دارد. اغلب محتوای تولیدی آن‌ها بصری است که باعث علاقه‌مندی دنبال کنندگان به محصولات آن‌ها می‌شود. آن‌ها کارهای دیگری هم می‌کنند از قبیل برگزاری مسابقات تخفیفی، تعامل با اعضای مجمع، به اشتراک‌گذاری اخبار، صحبت در مورد طراحی مجدد فروشگاه‌ها و اعلام جایگاه‌های شغلی خالی.

توئیتر

یک شرکت برای دیده شدن توئیت‌هایش نیاز به مخاطب دارد. در دنیای توئیتر مخاطب به شکل فالوور است. ساخت جامعه‌ای بزرگ از فالوئرها، منجر به محبوبیت بیشتر و استخدام موثرتر می‌شود. به همین دلیل مهم‌ترین کاری که باید بکنید همین است.

از ابزارهای جستجو استفاده کنید تا کاندیداهای باصلاحیت و مناسب پست موردنظر و شرکت را پیدا کنید، سپس آن‌ها را فالو کنید. این کار ممکن است علاقه آن‌ها را تحریک کند و باعث شود به صفحه شرکت علاقه‌مند شوند و آن را دنبال کنند.

بسیار مهم است که جنبه انسانی شرکت را در شبکه‌های اجتماعی به نمایش بگذارید. به دلیل اسپمرهای زیادی که در شبکه‌های مجازی وجود دارد، کارجویان بسیار زود دست از فالو کردن شرکت‌ها می‌کشند و علاقه‌شان را از دست می‌دهند. پست‌های شما نباید محدود به آگهی شغلی و موضوعات مربوط به شرکت شود. این رویه زیاد از حد تبلیغاتی به نظر می‌رسد، در عوض در مورد اخبار صنعت بنویسید، از طریق کامنت گذاشتن و یا فیوریت کردن توئیت کاربران، با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و حتی جملات بامزه، گیف‌ها و کاریکاتورهای مناسب مرتبط با صنعت را به اشتراک بگذارید.

این مقاله رو بخونید:  سوالات مصاحبه استخدامی

برای حضور فعال در توئیتر، به طور همزمان از چند حساب کاربری استفاده کنید: صفحه رسمی شرکت، صفحه مسئولان استخدام و صفحه شخصی کارمندان. شرکت‌هایی مانند IBM از حساب‌های کاربری جداگانه‌ای برای ساخت برند کارفرما و انتشار آگهی شغلی استفاده می‌کنند.

با آموزش نکات مهم کار با شبکه‌های اجتماعی به کارمندان، آن‌ها را تبدیل سفیر برند خود کنید. آن‌ها می‌توانند تجربیات شخصی از کار کردن در شرکت را با فالوئرهایشان به اشتراک بگذارند، در مورد چیزهایی که به کارکردنشان معنا می‌بخشد صحبت کنند، از موارد دوست‌داشتنی شرکت بگویند و اینکه چطور به این جایگاه رسیده‌اند.

تیم جذب استعدادها باید هشتگ‌های پرطرفدار را پیدا کرده و با یک استراتژی مناسب از این هشتگ‌ها برای افزایش بازدید آگهی‌های شغلی، صفحه وب‌سایت شرکت و رویدادهای آینده استفاده کند: رویدادهایی مانند چت زنده در توئیتر برای گسترش شبکه ارتباطی با دنبال کنندگانی که علاقه‌ی مشابه دارند و به اشتراک‌گذاری اطلاعات عالی است.

کارمندان باید چت‌هایی را اداره کنند که بر موضوع آن مسلط‌اند و در آن حوزه شناخته شده‌اند. موضوع چت‌ها باید مربوط باشد مانند محصول یا خدمتی که شرکت ارائه می‌دهد و یا خبر جذاب و هیجان‌انگیزی از صنعت. حتما لیستی از نامزدهای بالقوه تهیه کنید و زمان‌هایی را اختصاص دهید تا با آن‌ها در مورد فرصت‌های شغلی جذاب مناسب آن‌ها صحبت کنید.

اینستاگرام

کاربران اینستاگرام به دنبال تصاویری از درون شرکت‌اند. بصری بودن این شبکه اجتماعی بی‌همتا بوده و فرصتی عالی برای شرکت‌ها فراهم کرده است تا وجهه مناسبی به برندشان ببخشند و خودشان را معرفی کنند. به‌طور منتظم عکس‌هایی که منعکس‌کننده فرهنگ و ارزش‌های شماست، پست کنید ویدیوهایی کوتاه در مورد رویدادهای گروهی و جشن‌های برگزارشده به اشتراک بگذارید.

از کارکنان بخواهید با انتشار معرفی مختصری از خود به همراه عکس‌هایشان در محیط کار در این راستا فعالیت کنند. حتما از محیط‌های شاد و مفرح عکس بگیرید تا نشان‌دهنده تاکید شرکت بر نشاط و جذابیت باشد.

برای در نظر گرفتن برند مصرف‌کننده، از مراسم رونمایی از محصول جدید و همچنین تخفیفات ویژه هم عکس بگذارید. این کار هم باعث جذب مصرف‌کننده می‌شود و هم به کاندیداهای بالقوه در مورد رویکرد شرکت آگاهی می‌دهد.

شما چگونه از شبکه‌های اجتماعی برای برندینگ کارفرما استفاده می‌کنید؟

 

منبع  Entrepreneur

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین شرکت‌های به‌روز شده

سالپا

سالپا | SALPA

این مقاله رو بخونید:  شش نکته برای تعادل کار و زندگی