تکنیک های مصاحبه شغلی

۶

هر مصاحبه استخدامی جدید فرصت تازه ای است تا آدم های بیشتری را بشناسید و با سوالات و چالش های تازه ای مواجه شوید؛ از این رو مصاحبه های شغلی علاوه بر این که می توانند هیجان انگیز باشند کمی هم ممکن است سخت به نظر بیایند. هرچه شما به مصاحبه های بیشتری بروید مهارت بیشتری در معرفی خود پیدا می کنید و اعتماد به نفستان بالا میرود و در نتیجه مصاحبه رفتن راحت تر به نظر می آید اما از ابتدا این گونه نیست. کارهایی وجود دارند که شما را در داشتن مصاحبه کاری بهتر یاری می کنند مخصوصاً اگر تازه کار هستید.

۱. تمرین کنید و آماده باشید

سوالات متداول در مصاحبه های کاری را به یاد دارید؟ حتماً پاسخ هایتان برای این سوالات تمرین کنید. به این فکر کنید که در چه موقعیت هایی از مهارت های خود به طور شایسته استفاده کردید؟ برای اینکه بفهمید روی کدام تجربه خود تمرکز و تمرین کنید، یک راه میانبر وجود دارد J لیست مهارت های مورد نیاز شغل را روی به روی خود بگذارید و به آن ها نگاهی بیندازید؛ حال آن ها را با تجربه هایتان تطبیق دهید و ببینید کدام یک از آن ها به خوبی مهارت های تان را نشان می دهند و از شایستگی شما حمایت می کنند. در این میان سوالاتی را که میخواهید از آن ها بپرسید، آماده کنید.

این مقاله رو بخونید:  چرا باید شما را استخدام کنیم؟

۲.درباره شرکت تحقیق کنید

سعی کنید ارتباطی میان چیزهایی درباره شرکت آموخته اید و پاسخ این پرسش های مصاحبه پیدا کنید.

دانستن نام مصاحبه کننده و استفاده ازآن در طول جلسه ایده هوشمندانه ای به نظر می آید. ایجاد رابطه خوب و صمیمی با مصاحبه کننده شانس شما برای پیروزی بالا می برد زیرا آدم ها کسی را استخدام کنند که او خوششان آمده باشد و به نظر با فرهنگ شرکت هماهنگی دارند.

آمادگی برای مصاحبه شغلی

۳.تجهیزات خود را آماده کنید!

انتخاب لباس مناسب را به دقیقه ۹۰ موکول نکنید، لباسی مناسب نزدیک به نوع پوشش شرکت آماده کنید، مرتب و تمیز. پرینت روزمه خود همراه داشته باشید. داشتن قلم و کاغذ هم برای یادداشت برداری بسیار مفید خواهد بود. تمام وسایل را شب قبل آماده کنید و با خیال راحت و بدون نگرانی به خواب بروید.

۴.به موقع در جلسه حاضر شوید

در جلسه مصاحبه حتماً به موقع حاضر شوید؛ یعنی حدوداً ۵ تا ۱۰ دقیقه زودتر از زمان مقرر. اگر با ماشین به محل برگزاری مصاحبه می روید حتماً مسیریابی کنید و زمان لازم برای رسیدن و پارک کردن و حاضر شدن در جلسه را وارد محاسبات خود کنید. مدتی را در اتاق انتظار بگذرانید و در این مدت از آراستگی ظاهری خود مطمئن شوید و آرامش درونی داشته باشید.

۵.آرامش خود را حفظ کنید

در طول جلسه مصاحبه کاری آرامش خود را حفظ کنید. تمرین کردن قبل از جلسه و مقابله با استرس می تواند به ایجاد آرامش و اعتماد به نفس تان کمک کند. حواستان باشد که زبان بدن و حرکات شما بسیار مهم است و بیانگر احساسات درونی شماست. داشتن ارتباط چشمی با مصاحبه کننده، گوش دادن فعالانه و توجه به او بسیار مهم و بیانگر میزان آرامش شما در جلسه است.

این مقاله رو بخونید:  لباس مناسب برای مصاحبه شغلی

صحبت در مصاحبه استخدامی

۶.آنچه را می دانید، بیان کنید

هنگامی که به سوالات جواب می دهید از دانسته هایتان درباره شرکت استفاده کنید. هنگامی که درباره دستاوردها و سوابق شغلیتان صحبت می کنید، آن ها را به فرصت هایی که شرکت در جستجوی آنهاست  مرتبط کنید. می توانید در حین صحبت مثال هایی بیاورید که خود شرکت در آن ها نقش داشته است. این نشان می دهد که شما درگیر صنعت و فعالیت های شرکت بوده اید و آن را خوب می شناسید.

این قسمت یکی از مهمترین بخش هایی است که با آن نشان می دهید که چقدر مشتاق کار در شرکت هستید و آن را دوست دارید. پس زمان کافی برای آماده سازی خود اختصاص دهید.

۷. ارتباط خود را بعد از مصاحبه حفظ کنید

برای مصاحبه کننده خود پیام تشکر بفرستید و شوق خود را برای دستیابی به این فرصت شغلی ابراز کنید؛ در این پیام می توانید به نکات و مواردی که در جلسه بیان نکردید (وقت نشد یا فراموش کردید) اشاره کنید. اگر با چند نفر مصاحبه داشتید برای هر کدام پیام جداگانه ارسال کنید. بهترین زمان برای ارسال ایمیل حداکثر تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه مصاحبه است.

 

برگرفته از: american.edu

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین شرکت‌های به‌روز شده

سالپا

سالپا | SALPA

این مقاله رو بخونید:  شش نکته برای تعادل کار و زندگی