19 سوالی که در هر مصاحبه استخدامی می‌پرسند

19 سوالی که در هر مصاحبه استخدامی می‌پرسند

19 سوالی که در هر مصاحبه استخدامی می‌پرسند

سوالات  مشخصی وجود دارند که تقریباً در تمامی جلسات مصاحبه استخدامی پرسیده می‌شوند. آگاهی از این سوالات و هدف مصاحبه کننده از طرح آن‌ها، بسیار مفید است چرا که ما را در یافتن پاسخ مناسب کمک می‌کنند.

در جلسه مصاحبه کاری پرسش‌های دیگری نیز طرح می‌شوند: سوالاتی در مورد پیشینه شما یا پرسش‌های خاصی که هدفشان بررسی زبان بدن است؛ اما حدس زدن این سوالات دشوار است و هر مصاحبه‌کننده‌ای بر اساس سلیقه شخصی یا موقعیت شغلی، سوال جدید و غیرمنتظره‌ای مطرح می‌کند؛ پس بهتر است بر سوالات پرتکرار مصاحبه‌های کاری تمرکز کنید و خود را برای آن‌ها آماده کنید.

 

از تجربه‌های دیگران استفاده کن:

مصاحبه شرکت شیپور

 

۱. خودتان را معرفی کنید

خودتان را معرفی کنید اما کوتاه، یادتان باشد جزئیات کاری و تحصیلی‌تان در رزومه نوشته‌اید. هنگام معرفی از همه چیز صحبت نکنید؛ فقط بر موضوعاتی تمرکز کنید که خودتان قصد پررنگ کردنشان را دارید. کمی درباره ویژگی‌های شخصیتی، علایق و اهدافتان بگویید و بکوشید این ویژگی‌ها و اهداف را به موقعیت شغلی موردنظر ربط دهید.

نقاط قوت مصاحبه شغلی

۲. نقاط قوت شما چیست؟

هدف سوال این نیست که فهرستی بلند بالا از خصایل نیکو ردیف کنید: «خلاق»، «منظم»، «متعهد» و… سه توانایی‌ مهم خود را بگویید و مثال‌هایی برای اثباتشان بیاورید.

مثلاً اگر منظم هستید از آخرین پروژه‌ای که به موقع تحویل دادید، بگویید. اگر خود را فردی خلاق می‌دانید درباره آخرین باری که با روشی خلاقانه مساله‌ای را حل کرده‌اید، صحبت کنید.

 

۳. نقاط ضعف شما چیست؟

هیچ وقت نگویید ضعفی ندارم یا نمی‌دانم؛ هر آدمی ضعف‌هایی دارد. این جمله یعنی یا خودتان را نمی‌شناسید یا برای مصاحبه آماده نشده‌اید. هرگز به جای گفتن ضعف‌ها، از خودتان تعریف نکنید: جملاتی مانند «خیلی سخت کوشم» یا «بیش از حد مهربانم» جواب این سوال نیست!

توانایی شناسایی ضعف‌ها خودش با ارزش است! مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند تا چه حد با خودتان صادق هستید؟ آیا به دنبال رشد شخصی هستید؟ می‌توانید به موضوعی اشاره کنید که تازه برای بهبودش تلاش کرده‌اید و توضیح دهید چه کارهایی انجام داده‌اید که رشد کنید.

 

از تجربه‌های دیگران استفاده کن:

مصاحبه شرکت ایرانسل

 

۴.  چرا باید شما را استخدام کنیم؟

اگر واقعاً برای این موقعیت شغلی مناسب هستید، آن را تاکید کنید و توانایی‌هاتان را یادآور شوید؛ اما توجه داشته باشید که ممکن است افرادی دیگری هم سطح یا بالاتر از شما برای آن شغل درخواست داده باشند. علاوه بر توانایی‌های فنی، می‌توانید درباره توانایی‌های ارتباطی‌تان (مهارت‌های نرم) بگویید؛ مثلاً اینکه می‌توانید خیلی زود با اعضای فعلی تیم هماهنگ شوید.

اگر خیلی تجربه و مهارت کافی ندارید، روی توانایی‌تان در یادگیری مسائل جدید و هماهنگ شدن با محیط‌های تازه تاکید کنید. بکوشید بر توانایی‌های فعلی‌تان تمرکز کنید و به مصاحبه‌کننده اطمینان دهید که در صورت استخدام به سرعت مهارت‌های مورد نیاز را یاد می‌گیرید.
بیشتر بخوانید

برنامه اهداف مصاحبه شغلی

۵. برنامه شما برای پنج سال آینده چیست؟

یکی از سوالات پرتکرار در مصاحبه‌ها! برای جواب دادن به این سوال بهتر است از اهداف بزرگتر خود صحبت کنید. اشکالی ندارد بگویید دوست دارید در جایگاه شغلیتان رشد کنید و به سطوح بالاتر بروید. هنگام گفتن اهداف و برنامه‌هایتان خجالت نکشید، شرکت‌ها دوست دارند آدم‌هایی با آرزوها و اهداف بزرگ استخدام کنند.

بهتر است که چشم‌انداز کاری‌ و اهدافتان را در ارتباط با جایگاه شغلیتان تعریف کنید؛ طوری که رسیدن به این اهداف از طریق استخدام در شرکت امکان پذیر باشد. بیشتر بخوانید

 

۶. چرا می‌خواهید اینجا کار کنید؟

فرصتی طلایی برای اینکه نشان دهید درباره شرکت تحقیق کرده‌اید. از ویژگی‌های مثبت و آوازه شرکت بگویید و توضیح دهید که با استخدام در شرکت چگونه می‌توانید اهداف و برنامه‌هایتان را دنبال کنید.

حواستان باشد هیچ وقت از شرکت یا محل کار قبلی‌تان بد نگویید؛ چون تصور می‌شود بعد از خروج از هر شرکتی این کار را می‌کنید. برای پاسخ دادن به این سوال حتما از قبل درباره شرکت تحقیق کنید هر چه بیشتر بهتر.

 

۷. دستمزد درخواستی‌تان چقدر است؟

این سوال شاید سخترین سوال مصاحبه باشد مخصوصا برای افراد تازه کار. دستمزد درخواستی به میزان تجربه،‌ رقبا و حتی پولی که هم اکنون در جیب دارید بستگی دارد! اما چند قانون سرانگشتی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید از پس این سوال برآیید:

اول. دستمزد‌تان را به صورت محدوده بیان کنید و نه یک عدد خاص اما دامنه این محدوده خیلی زیاد نباشد مثلاً می‌توانید بگوید«سه تا سه‌و دویست میلیون» نه «سه تا چهار میلیون»!

دوم. حتما از حدود دستمزد شرکت آگاه شوید. می‌توانید این کار را با بررسی آگهی‌های مشابه انجام دهید یا به صفحه شرکت‌ها در سالپا مراجعه کرده و از تجربه دیگران استفاده کنید. همچنین کارمندان شرکت هم گزینه‌های خوبی هستند البته اگر به آن‌ها دسترسی‌ دارید.

سوم. اگر هیچ اطلاعی ندارید و تازه‌کار هستید، حداقل میزان پولی را حساب کنید که برای زندگی نیاز دارید و کمی بیشتر از آن را پیشنهاد دهید؛ با این توضیح که «حداقل پولی که برای گذران زندگی نیاز دارم فلان مقدار است»

چهارم. فراموش نکنید علاوه بر دستمزد می‌توانید درباره مزایای دیگری همچون بیمه، ناهار، مرخصی و … صحبت کنید

پنجم و شاید مهمترین. حتماً حتماً مبلغی را درخواست کنید. هیچ وقت نگویید فرقی ندارد.

انگیزه مصاحبه شغلی

۸. چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد؟

انگیزه موضوعی کاملاً شخصی است؛ بنابراین پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. ممکن است پیشرفت شغلی به شما انگیزه بدهد یا رشد شخصی، شاید هم انگیزه شما حمایت از خانواده باشد،‌ همه این جواب‌ها خوب هستند؛ البته در برخی مشاغل انگیزه‌هایی مانند کمک به دیگران یا اثر‌گذاری در جامعه ممکن است با ارزش‌تر باشند.

 

۹. آیا در کار تیمی موفق هستید؟

خیلی‌ها در رزومه می‌نویسند: مهارت کار تیمی، اما تعداد کمی واقعاً این مهارت را دارند. آیا در گذشته موقعیت‌هایی پیدا می‌کنید که در برقراری ارتباط با افراد خوب عمل کرده باشید؟ لازم نیست در حتماً در مسائل کاری باشد، می‌توانید از گروه‌های دانشجویی یا ورزشی یا هر جای دیگری مثال بیاورید.

درست جواب دادن به این سوال مخصوصا برای افرادی که قصد دارند رهبری گروهی را بر عهده بگیرند مهم است.

 

از تجربه‌های دیگران استفاده کن:

مصاحبه شرکت مپنا

 

۱۰.  سوالی دارید؟

قانون اول: همیشه سوالی بپرسید! هیچ وقت نگویید نه. از قبل سوالی آماده داشته باشید که در پایان جلسه بپرسید. می‌توانید از مصاحبه کننده بخواهید درباره نحوه مصاحبه به شما بازخورد دهد. می‌توانید بخشی از صحبت‌های مصاحبه کننده را انتخاب کرده و از او بخواهید بیشتر توضیح دهد؛ با این کار خود را علاقه‌مند نشان می‌دهید و یادآوری می‎‌کنید که به  صحبت‌هایش توجه داشتید.

این ده سوال، متداول‌ترین پرسش‌هایی است که در بیشتر مصاحبه‌ها با آن‌ها مواجه می‌شوید؛ البته برای مصاحبه موفق دانستن جواب این ده سوال کافی نیست. چیزهای دیگری مانند زبان بدن و ارتباط غیرکلامی هم تاثیرگذار است.ممکن است در مصاحبه‌ای شرکت کنید و هیچ کدام از این سوالات پرسیده نشود اما آماده بودن برای سوال‌های بالا شانس قبولی‌تان را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

 

سوالات مصاحبه شغلی

۱۱. چگونه از این فرصت شغلی مطلع شدید؟

بسیاری از افراد اولین شغل‌شان را از طریق سایت‌های کاریابی، روزنامه‌ها، نمایشگاه‌ها، آگهی‌های شغلی و… پیدا می‌کنند بنابراین اشکالی ندارد که شما هم از این راه با خبر شده باشید.
اما کسی که دائما دراین فضاها دنبال کار می‌گردد احتمالا تا حالا فکر نکرده که خودش دوست دارد چه کاری را انجام دهد. بلکه فقط به دنبال کار است، هر کاری.
بنابراین فقط درباره اینکه چگونه از فرصت شغلی باخبر شدید صحبت نکنید. نشان دهید که از طریق همکار، کارمند فعلی، دنبال کردن صفحه شرکت و… از این موقعیت باخبر شدید. نشان دهید که از این فرصت شغلی باخبر شدید چون خودتان می‌خواستید در این شرکت کار کنید.
شرکت‌ها دوست ندارند افرادی استخدام کنند که فقط دنبال کار هستند. آن‌ها به دنبال افرادی هستند که مشتاق کارکردن با آن‌ها باشند.

 

۱۲. چرا این شغل را می‌خواهید؟

فقط درباره خوبی های کار کردن در این شرکت نگویید. عمیق‌تر شوید و بگویید چرا این فرصت شغلی در راستای اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت شماست.
اگر واقعا نمی‌دانید چرا این شغل با اهداف شما منطبق است یک شغل دیگر پیدا کنید. زندگی خیلی کوتاه است.

 

۱۳. بزرگترین دستاورد حرفه‌ای شما چیست؟

جواب این سوال باید حتما ربطی به موقعیت شغلی موردنظرتان داشته باشد. اگر بزرگترین دستاورد شما این باشد که میزان تولید را در مدت 6 ماه 18 درصد افزایش داده‌اید و برای نقش رهبری یا منابع انسانی درخواست داده باشید… جوابتان جالب است اما بی‌ربط .
به جای آن می‌توانید درباره کارمندانی صحبت کنید که بازدهی پایینی داشتند و شما کمک‌شان کردیده تا رشد کنند. یا درباره این صحبت کنید که چکونه توانستید تعارض بین بخش‌های مختلف شرکت را برطرف کنید و…
دستاوردهایی را مطرح کنید که به مصاحبه‌کننده کمک کند که بتواند موفقیت شما را در جایگاه شغلی مورد نظر تصور کند.

 

۱۴. درباره آخرین باری که همکار یا مشتری شما از دست‌تان عصبانی شد بگویید. چه اتفاقی افتاد؟

وقتی شرکتی سخت کار می‌کند تا به اهدافش برسد تعارض اجتناب‌ناپذیر است. هر کسی اشتباه می‌کند. بله باید بر توانایی‌ها تاکید کرد اما ضعف‌ها هم وجود دارند و این مساله اشکالی ندارد. هیچ کس کامل نیست.
باید از کسی که دیگران را سرزنش می‌کند و مسئولیت کنترل موقعیت را به گردن آن‌ها می‌اندازد؛ اجتناب کرد. مدیران استخدام ترجیح می‌دهند افرادی را انتخاب کنند که که به جای سرزنش دیگران، بر نحوه بهبود و اصلاح مشکلات تمرکز ‌کنند.
هر کسب‌وکاری نیاز به کارمندانی دارد که اشتباهاتشان را بپذیرند، مسئولیت اصلاح مسئله پیش آمده را قبول کنند و از همه مهم‌تر از تجربه‌ها درس بگیرد.

 

مصاحبه استخدامی

۱۵. شغل ایده‌آل‌تان را توصیف کنید

وجود ارتباط میان ویژگی‌های شما و کار ایده‌آل‌تان بسیار مهم است اما این بدین معنی نیست که بخواهید در جواب به این سوال انعطاف‌ناپذیر باشید. در هر کاری می‌تواند چیزهای مختلفی یاد بگیرید و مهارت‌های خود را توسعه دهید.  در مورد شغلی که برایش مصاحبه رفتید مواردی را مشخص کنید که به شما کمک می‌کند کارهای که دوست دارید را انجام دهید. سپس توضیح دهید که چگونه این موارد می‌تواند وارد فرآیند کاری شما شود.

ممکن است به این نتیجه برسید که درنهایت باید روزی کسب و کار خود را راه اندازی کنید (يا به شرکت دیگری بروید) از این اعتراف نترسید؛ کارمندان همیشه در یک شرکت و یک شغل نخواهند ماند.

 

۱۶. چرا می‌خواهید کار فعلی‌تان را رها کنید؟

بذارید پاسخ به این سوال را این گونه آغاز کنیم… چه چیزهایی را نباید بگوییم؟

نگویید که تعامل کردن با رئیس‌تان چقدر سخت بود. درباره نحوه تعامل با همکاران‌تان صحبت نکنید. درباره شرکت‌تان بد نگویید. به جای این صحبت‌ها بر نکات مثبت این جابه‌جایی تاکید کنید. درباره چیزهایی که می‌خواهید به آن دست یابید صحبت کنید. بگویید چه چیزهایی می‌خواهید یاد بگیرید. بگویید که می‌خواهید رشد کنید و دستاوردهای بزرگی برای خود و شرکت داشته باشید.

شکایت کردن از کارفرمای قبلی خود این ذهنیت را در کارفرمای فعلی ایجاد می‌کند که در آینده شما از آن‌ها نیز نزد دیگران شکایت خواهید.

 

از تجربه‌های دیگران استفاده کن:

مصاحبه شرکت هیچستان

 

۱۷. چه نوع فضای کاری را بیشتر می پسندید؟

شاید شما دوست داشته باشید به تنهایی کار کنید اما این جواب برای برخی موقعیت شغلی مانند فعالیت در مرکز تماس مناسب نیست.

بنابراین لازم است یک قدم عقب بیاید و درباره آن موقعیت شغلی و فرهنگ شرکت بیشتر تامل کنید. برای مثال اگر داشتن ساعات کاری انعطاف‌پذیر برای شما مهم است اما شرکت نمی‌تواند شرایط کاری متناسب با نیاز شما فراهم کند، بهتر است به شرکت دیگری فکر کنید. یا مثلاً اگر دوست دارید در فضایی کار کنید مدیران از شما حمایت کند و وظایف شما را مشخص نمایند اما شرکت معمولا از کارمندان انتظار دارند که مستقل باشند؛ باز هم به فکر جای دیگری باشید.

شرکتی را پیدا کنید که محیط کاری در آن متناسب با شرایط شما باشد اگر چنین جایی را هنوز پیدا نکردید ترجیحا از پذیرفتن ان‌ شغل‌ها اجتناب کنید زیرا به احتمال زیاد پس از گذشت مدتی مستاصل خواهید شد.

 

مصاحبه استخدامی

۱۸. درباره سخت‌ترین تصمیماتی که در شش ماه گذشته زندگی خود گرفتید بگویید

هدف از این سوال شناسایی توانایی استدلال، مهارت حل مسئله، قضاوت کردن و احتمالا سنجش تمایل شما در هوشمندانه ریسک کردن است.اگر پاسخی برای این سوال ندارید قطعا با علامت خطر بزرگی مواجه خواهید شد. هرشخصی تصمیم‌هایی سختی می‌گیرد فارغ از اینکه در چه شغل یا سمتی فعالیت می‌کند.

خوب جواب دادن به این سوال ثابت می‌کند که شما می‌توانید در شرایط سخت تصمیم‌هایی دقیق و منطقی بگیرید؛ برای مثال شرایطی چالش تعاملات بین فردی وجود دارد یا زمانی که داده‌های تصمیم‌گیری زیاد و پیجیده هستند و نیاز به بررسی‌های جمعی و چند جانبه داریم.

تصمیم‌گیری بر اساس داده‌ها بسیار مهم است و این تصمیم‌ها تاثیرات مهم و بزرگی روی آدم‌ها دارند. یک تصمیم خوب تمام جنبه‌های انسانی و تحلیلی کسب و کار را می‌سنجد نه فقط یکی از آن‌ها را.

 

۱۹. سبک رهبری شما چگونه است؟

اگر نخواهیم وارد جزئیات شویم پاسخ دادن به این دشوار خواهد بود البته می‌توان از مثال‌های رهبری استفاده کرد. بگوید که «در جواب این سوال می‌توانم برای شما موقعیت‌های چالشی رهبری که با آن مواجه شده‌ام را شرح دهم» سپس درباره مواقعی که با یک مشکل مواجه شدید صحبت کنید یا مواقعی که برای یک تیم نقش انگیزشی داشتید. این توضیحات به مصاحبه کننده درک عمیقی می‌دهد که نوع رهبری شما چگونه است. همچنین به شما این فرصت را می‌دهد که بخش کوچکی از موفقیت‌های خود را نشان دهید.

 

از تجربه‌های دیگران استفاده کن:

مصاحبه شرکت فناپ

 

۲۰. وقتی که با تصمیمی مخالف بودید چه می کردید؟

در عالم کسی نیست که با همه تصمیم‌ها موافق باشد.  اتفاقا مخالفت خوب است و مهم شیوه برخورد شما در این مواقع است.

نشان دهید که چقدر حرفه‌ای هستید و نگرانی‌هایی را که هنگام مخالفت با یک  تصمیم ابراز می‌کنید؛ برای بهتر کردن و بهینه کردن مسیر پیش رو است.  اگر مثال خوبی برای اینکه تایید کند شما می‌توانید  بر روند تغییرات اثرگذار باشید، چه بهتر؛ اگر چنین مثالی ندارید، نشان دهید می‌توانید از یک تصمیم حمایت کنید گرچه با آن مخالفید‌ (البته تا جایی که آن تصمیم غیراخلاقی نباشد)
شرکت‌ها کارمندانی را دوست دارند که رک و صادق باشند، دیدگاه‌ها و چالش‌ها را مطرح کنند و  اگر تصمیمی گرفته می‌شود که با آن موافق نیستند از آن تصمیم حمایت کنند.

برگرفته از: monster، inc

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.