سوالات مصاحبه استخدامی

سوالات مصاحبه استخدامی

سوالات مصاحبه استخدامی

[تعداد: 831    میانگین: 2.4/5]

از بین انواع سوال هایی که در مصاحبه استخدامی پرسیده می‌شود، سوالات مشخصی وجود دارند که تقریباً در تمامی جلسات تکرار می‌شوند. آگاهی از این سوالات پرتکرار و هدف مصاحبه کننده از طرح آن‌ها، بسیار مفید است چرا که ما را در یافتن پاسخ مناسب کمک می‌کنند.

در جلسه مصاحبه استخدامی سوالات دیگری نیز طرح می‌شوند: سوالات روانشناسی ، سوالاتی در مورد پیشینه شما یا پرسش‌های خاصی که هدفشان بررسی زبان بدن است؛ اما حدس زدن این سوالات دشوار است و هر مصاحبه‌کننده‌ای بر اساس سلیقه شخصی یا موقعیت شغلی، سوال جدید و غیرمنتظره‌ای مطرح می‌کند؛ پس بهتر است بر سوالات متداول مصاحبه‌های استخدامی تمرکز کنید و خود را برای آن‌ها آماده کنید.

 

از تجربه‌های دیگران استفاده کن:

مصاحبه شرکت شیپور

در این مقاله می‌خوانید :

 

۱.خودتان را معرفی کنید

خودتان را معرفی کنید اما کوتاه، یادتان باشد جزئیات کاری و تحصیلی‌تان در رزومه نوشته‌اید. هنگام معرفی خود از همه چیز صحبت نکنید؛ لازم نیست بیوگرافی‌تان را بگویید؛ فقط بر موضوعاتی تمرکز کنید که خودتان قصد پررنگ کردنشان را دارید. کمی درباره ویژگی‌های شخصیتی، علایق و اهدافتان بگویید و بکوشید این ویژگی‌ها و اهداف را به موقعیت شغلی موردنظر ربط دهید.

نقاط قوت مصاحبه شغلی

مقاله پیشنهادی:

در مصاحبه استخدامی چه بگوییم؟

 

۲. نقاط قوت شما چیست؟

یکی از سوالات پرتکرار مصاحبه‌های شغلی! هدف سوال این نیست که فهرستی بلند بالا از خصایل نیکو ردیف کنید: «خلاق»، «منظم»، «متعهد» و… سه توانایی‌ مهم خود را بگویید و مثال‌هایی برای اثباتشان بیاورید.

مثلاً اگر منظم هستید از آخرین پروژه‌ای که به موقع تحویل دادید، بگویید. اگر خود را فردی خلاق می‌دانید درباره آخرین باری که با روشی خلاقانه مساله‌ای را حل کرده‌اید، صحبت کنید.

 

۳. نقاط ضعف شما چیست؟

هیچ وقت نگویید ضعفی ندارم یا نمی‌دانم؛ هر آدمی ضعف‌هایی دارد. این جمله یعنی یا خودتان را نمی‌شناسید یا برای مصاحبه شغلی آماده نشده‌اید. هرگز به جای گفتن ضعف‌ها، از خودتان تعریف نکنید: جملاتی مانند «خیلی سخت کوشم» یا «بیش از حد مهربانم» جواب این سوال نیست!

توانایی شناسایی ضعف‌ها خودش با ارزش است! مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند تا چه حد با خودتان صادق هستید؟ آیا به دنبال رشد شخصی هستید؟ می‌توانید به موضوعی اشاره کنید که تازه برای بهبودش تلاش کرده‌اید و توضیح دهید چه کارهایی انجام داده‌اید که رشد کنید.

 

نمونه مصاحبه شغلی شرکت ایرانسل :

سوالات مصاحبه استخدامی شرکت ایرانسل

 

۴. چرا باید شما را استخدام کنیم؟

اگر واقعاً برای این موقعیت شغلی مناسب هستید، آن را تاکید کنید و توانایی‌هاتان را یادآور شوید؛ اما توجه داشته باشید که ممکن است افرادی دیگری هم سطح یا بالاتر از شما برای آن شغل درخواست داده باشند. علاوه بر توانایی‌های فنی، می‌توانید درباره توانایی‌های ارتباطی‌تان (مهارت‌های نرم) بگویید؛ مثلاً اینکه می‌توانید خیلی زود با اعضای فعلی تیم هماهنگ شوید.

اگر خیلی تجربه و مهارت کافی ندارید، روی توانایی‌تان در یادگیری مسائل جدید و هماهنگ شدن با محیط‌های تازه تاکید کنید. بکوشید بر توانایی‌های فعلی‌تان تمرکز کنید و به مصاحبه‌کننده اطمینان دهید که در صورت استخدام به سرعت مهارت‌های مورد نیاز را یاد می‌گیرید.
بیشتر بخوانید

برنامه اهداف مصاحبه شغلی

۵. برنامه شما برای پنج سال آینده چیست؟

یکی از سوالات پرتکرار مصاحبه‌های استخدامی ! برای جواب دادن به این سوال بهتر است از اهداف بزرگتر خود صحبت کنید. اشکالی ندارد بگویید دوست دارید در جایگاه شغلیتان رشد کنید و به سطوح بالاتر بروید. هنگام گفتن اهداف و برنامه‌هایتان خجالت نکشید، شرکت‌ها دوست دارند آدم‌هایی با آرزوها و اهداف بزرگ استخدام کنند.

بهتر است که چشم‌انداز کاری‌ و اهدافتان را در ارتباط با جایگاه شغلیتان تعریف کنید؛ طوری که رسیدن به این اهداف از طریق استخدام در شرکت امکان پذیر باشد. بیشتر بخوانید

 

۶. چرا می‌خواهید اینجا کار کنید؟

فرصتی طلایی برای اینکه نشان دهید درباره شرکت تحقیق کرده‌اید. از ویژگی‌های مثبت و آوازه شرکت بگویید و توضیح دهید که با استخدام در شرکت چگونه می‌توانید اهداف و برنامه‌هایتان را دنبال کنید.

حواستان باشد هیچ وقت از شرکت یا محل کار قبلی‌تان بد نگویید؛ چون تصور می‌شود بعد از خروج از هر شرکتی این کار را می‌کنید. برای پاسخ دادن به این سوال حتما از قبل درباره شرکت تحقیق کنید هر چه بیشتر بهتر.

 

۷. دستمزد درخواستی‌تان چقدر است؟

این سوال شاید سخترین سوال مصاحبه‌های شغلی باشد مخصوصا برای افراد تازه کار. دستمزد درخواستی به میزان تجربه،‌ رقبا و حتی پولی که هم اکنون در جیب دارید بستگی دارد! اما چند قانون سرانگشتی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید از پس این سوال برآیید:

اول. دستمزد‌تان را به صورت محدوده بیان کنید و نه یک عدد خاص اما دامنه این محدوده خیلی زیاد نباشد مثلاً می‌توانید بگوید«سه تا سه‌و دویست میلیون» نه «سه تا چهار میلیون»!

دوم. حتما از حدود دستمزد شرکت آگاه شوید. می‌توانید این کار را با بررسی آگهی‌های مشابه انجام دهید یا به صفحه شرکت‌ها در سالپا مراجعه کرده و از تجربه دیگران استفاده کنید. همچنین کارمندان شرکت هم گزینه‌های خوبی هستند البته اگر به آن‌ها دسترسی‌ دارید.

سوم. اگر هیچ اطلاعی ندارید و تازه‌کار هستید، حداقل میزان پولی را حساب کنید که برای زندگی نیاز دارید و کمی بیشتر از آن را پیشنهاد دهید؛ با این توضیح که «حداقل پولی که برای گذران زندگی نیاز دارم فلان مقدار است»

چهارم. فراموش نکنید علاوه بر دستمزد می‌توانید درباره مزایای دیگری همچون بیمه، ناهار، مرخصی و … صحبت کنید

پنجم و شاید مهمترین. حتماً حتماً مبلغی را درخواست کنید. هیچ وقت نگویید فرقی ندارد.

انگیزه مصاحبه شغلی

۸. چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد؟

انگیزه موضوعی کاملاً شخصی است؛ بنابراین پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. ممکن است پیشرفت شغلی به شما انگیزه بدهد یا رشد شخصی، شاید هم انگیزه شما حمایت از خانواده باشد،‌ همه این جواب‌ها خوب هستند؛ البته در برخی مشاغل انگیزه‌هایی مانند کمک به دیگران یا اثر‌گذاری در جامعه ممکن است با ارزش‌تر باشند.

 

۹. آیا در کار تیمی موفق هستید؟

خیلی‌ها در رزومه می‌نویسند: مهارت کار تیمی، اما تعداد کمی واقعاً این مهارت را دارند. آیا در گذشته موقعیت‌هایی پیدا می‌کنید که در برقراری ارتباط با افراد خوب عمل کرده باشید؟ لازم نیست در حتماً در مسائل کاری باشد، می‌توانید از گروه‌های دانشجویی یا ورزشی یا هر جای دیگری مثال بیاورید.

درست جواب دادن به این سوال مخصوصا برای افرادی که قصد دارند رهبری گروهی را بر عهده بگیرند مهم است.

 

سوالات مصاحبه شغلی شرکت مپنا :

تجربه‌های مصاحبه شغلی در شرکت مپنا

 

۱۰. سوالی دارید؟

قانون اول: همیشه سوالی بپرسید! هیچ وقت نگویید نه. از قبل تمرین کنید که می‌خواهید چه سوالاتی از مصاحبه کننده بپرسید. می‌توانید بخواهید درباره نحوه مصاحبه به شما بازخورد دهد. می‌توانید بخشی از صحبت‌های مصاحبه کننده را انتخاب کرده و از او بخواهید بیشتر توضیح دهد؛ با این کار خود را علاقه‌مند نشان می‌دهید و یادآوری می‎‌کنید که به صحبت‌هایش توجه داشتید.

 

سوالات مصاحبه شغلی

۱۱. چگونه از این فرصت شغلی مطلع شدید؟

بسیاری از افراد اولین شغل‌شان را از طریق سایت‌های کاریابی، روزنامه‌ها، نمایشگاه‌ها، آگهی‌های شغلی و… پیدا می‌کنند بنابراین اشکالی ندارد که شما هم از این راه با خبر شده باشید.
اما کسی که دائما دراین فضاها دنبال کار می‌گردد احتمالا تا حالا فکر نکرده که خودش دوست دارد چه کاری را انجام دهد. بلکه فقط به دنبال کار است، هر کاری.
بنابراین فقط درباره اینکه چگونه از فرصت شغلی باخبر شدید صحبت نکنید. نشان دهید که از طریق همکار، کارمند فعلی، دنبال کردن صفحه شرکت و… از این موقعیت باخبر شدید. نشان دهید که از این فرصت شغلی باخبر شدید چون خودتان می‌خواستید در این شرکت کار کنید.
شرکت‌ها دوست ندارند افرادی استخدام کنند که فقط دنبال کار هستند. آن‌ها به دنبال افرادی هستند که مشتاق کارکردن با آن‌ها باشند.

 

۱۲. چرا این شغل را می‌خواهید؟

فقط درباره خوبی های کار کردن در این شرکت نگویید. عمیق‌تر شوید و بگویید چرا این فرصت شغلی در راستای اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت شماست.
اگر واقعا نمی‌دانید چرا این شغل با اهداف شما منطبق است یک شغل دیگر پیدا کنید. زندگی خیلی کوتاه است.

 

۱۳. بزرگترین دستاورد حرفه‌ای شما چیست؟

جواب این سوال باید حتما ربطی به موقعیت شغلی موردنظرتان داشته باشد. اگر بزرگترین دستاورد شما این باشد که میزان تولید را در مدت 6 ماه 18 درصد افزایش داده‌اید و برای نقش رهبری یا منابع انسانی درخواست داده باشید… جوابتان جالب است اما بی‌ربط .
به جای آن می‌توانید درباره کارمندانی صحبت کنید که بازدهی پایینی داشتند و شما کمک‌شان کردیده تا رشد کنند. یا درباره این صحبت کنید که چکونه توانستید تعارض بین بخش‌های مختلف شرکت را برطرف کنید و…
دستاوردهایی را مطرح کنید که به مصاحبه‌کننده کمک کند که بتواند موفقیت شما را در جایگاه شغلی مورد نظر تصور کند.

 

۱۴. درباره آخرین باری که همکار یا مشتری شما از دست‌تان عصبانی شد بگویید. چه اتفاقی افتاد؟

وقتی شرکتی سخت کار می‌کند تا به اهدافش برسد تعارض اجتناب‌ناپذیر است. هر کسی اشتباه می‌کند. بله باید بر توانایی‌ها تاکید کرد اما ضعف‌ها هم وجود دارند و این مساله اشکالی ندارد. هیچ کس کامل نیست.
باید از کسی که دیگران را سرزنش می‌کند و مسئولیت کنترل موقعیت را به گردن آن‌ها می‌اندازد؛ اجتناب کرد. مدیران استخدام ترجیح می‌دهند افرادی را انتخاب کنند که که به جای سرزنش دیگران، بر نحوه بهبود و اصلاح مشکلات تمرکز ‌کنند.
هر کسب‌وکاری نیاز به کارمندانی دارد که اشتباهاتشان را بپذیرند، مسئولیت اصلاح مسئله پیش آمده را قبول کنند و از همه مهم‌تر از تجربه‌ها درس بگیرد.

 

مصاحبه استخدامی

۱۵. شغل ایده‌آل‌تان را توصیف کنید

وجود ارتباط میان ویژگی‌های شما و کار ایده‌آل‌تان بسیار مهم است اما این بدین معنی نیست که بخواهید در جواب به این سوال انعطاف‌ناپذیر باشید. در هر کاری می‌تواند چیزهای مختلفی یاد بگیرید و مهارت‌های خود را توسعه دهید. در مورد شغلی که برایش مصاحبه رفتید مواردی را مشخص کنید که به شما کمک می‌کند کارهای که دوست دارید را انجام دهید. سپس توضیح دهید که چگونه این موارد می‌تواند وارد فرآیند کاری شما شود.

ممکن است به این نتیجه برسید که درنهایت باید روزی کسب و کار خود را راه اندازی کنید (يا به شرکت دیگری بروید) از این اعتراف نترسید؛ کارمندان همیشه در یک شرکت و یک شغل نخواهند ماند.

 

۱۶. چرا می‌خواهید کار فعلی‌تان را رها کنید؟

بذارید پاسخ به این سوال را این گونه آغاز کنیم… چه چیزهایی را نباید بگوییم؟

نگویید که تعامل کردن با رئیس‌تان چقدر سخت بود. درباره نحوه تعامل با همکاران‌تان صحبت نکنید. درباره شرکت‌تان بد نگویید. به جای این صحبت‌ها بر نکات مثبت این جابه‌جایی تاکید کنید. درباره چیزهایی که می‌خواهید به آن دست یابید صحبت کنید. بگویید چه چیزهایی می‌خواهید یاد بگیرید. بگویید که می‌خواهید رشد کنید و دستاوردهای بزرگی برای خود و شرکت داشته باشید.

شکایت کردن از کارفرمای قبلی خود این ذهنیت را در کارفرمای فعلی ایجاد می‌کند که در آینده شما از آن‌ها نیز نزد دیگران شکایت خواهید.

 

از تجربه‌های دیگران استفاده کن:

سوالات مصاحبه استخدامی شرکت هیچستان

 

۱۷. چه نوع فضای کاری را بیشتر می پسندید؟

شاید شما دوست داشته باشید به تنهایی کار کنید اما این جواب برای برخی موقعیت شغلی مانند فعالیت در مرکز تماس مناسب نیست.

بنابراین لازم است یک قدم عقب بیاید و درباره آن موقعیت شغلی و فرهنگ شرکت بیشتر تامل کنید. برای مثال اگر داشتن ساعات کاری انعطاف‌پذیر برای شما مهم است اما شرکت نمی‌تواند شرایط کاری متناسب با نیاز شما فراهم کند، بهتر است به شرکت دیگری فکر کنید. یا مثلاً اگر دوست دارید در فضایی کار کنید مدیران از شما حمایت کند و وظایف شما را مشخص نمایند اما شرکت معمولا از کارمندان انتظار دارند که مستقل باشند؛ باز هم به فکر جای دیگری باشید.

شرکتی را پیدا کنید که محیط کاری در آن متناسب با شرایط شما باشد اگر چنین جایی را هنوز پیدا نکردید ترجیحا از پذیرفتن ان‌ شغل‌ها اجتناب کنید زیرا به احتمال زیاد پس از گذشت مدتی مستاصل خواهید شد.

 

مصاحبه استخدامی

۱۸. درباره سخت‌ترین تصمیماتی که در شش ماه گذشته زندگی خود گرفتید بگویید

هدف از این سوال شناسایی توانایی استدلال، مهارت حل مسئله، قضاوت کردن و احتمالا سنجش تمایل شما در هوشمندانه ریسک کردن است.اگر پاسخی برای این سوال ندارید قطعا با علامت خطر بزرگی مواجه خواهید شد. هرشخصی تصمیم‌هایی سختی می‌گیرد فارغ از اینکه در چه شغل یا سمتی فعالیت می‌کند.

خوب جواب دادن به این سوال ثابت می‌کند که شما می‌توانید در شرایط سخت تصمیم‌هایی دقیق و منطقی بگیرید؛ برای مثال شرایطی چالش تعاملات بین فردی وجود دارد یا زمانی که داده‌های تصمیم‌گیری زیاد و پیجیده هستند و نیاز به بررسی‌های جمعی و چند جانبه داریم.

تصمیم‌گیری بر اساس داده‌ها بسیار مهم است و این تصمیم‌ها تاثیرات مهم و بزرگی روی آدم‌ها دارند. یک تصمیم خوب تمام جنبه‌های انسانی و تحلیلی کسب و کار را می‌سنجد نه فقط یکی از آن‌ها را.

 

۱۹. سبک رهبری شما چگونه است؟

اگر نخواهیم وارد جزئیات شویم پاسخ دادن به این دشوار خواهد بود البته می‌توان از مثال‌های رهبری استفاده کرد. بگوید که «در جواب این سوال می‌توانم برای شما موقعیت‌های چالشی رهبری که با آن مواجه شده‌ام را شرح دهم» سپس درباره مواقعی که با یک مشکل مواجه شدید صحبت کنید یا مواقعی که برای یک تیم نقش انگیزشی داشتید. این توضیحات به مصاحبه کننده درک عمیقی می‌دهد که نوع رهبری شما چگونه است. همچنین به شما این فرصت را می‌دهد که بخش کوچکی از موفقیت‌های خود را نشان دهید.

 

از تجربه‌های دیگران استفاده کن:

سوالات مصاحبه شغلی شرکت فناپ

 

۲۰. وقتی که با تصمیمی مخالف بودید چه می کردید؟

در عالم کسی نیست که با همه تصمیم‌ها موافق باشد. اتفاقا مخالفت خوب است و مهم شیوه برخورد شما در این مواقع است.

نشان دهید که چقدر حرفه‌ای هستید و نگرانی‌هایی را که هنگام مخالفت با یک تصمیم ابراز می‌کنید؛ برای بهتر کردن و بهینه کردن مسیر پیش رو است. اگر مثال خوبی برای اینکه تایید کند شما می‌توانید بر روند تغییرات اثرگذار باشید، چه بهتر؛ اگر چنین مثالی ندارید، نشان دهید می‌توانید از یک تصمیم حمایت کنید گرچه با آن مخالفید‌ (البته تا جایی که آن تصمیم غیراخلاقی نباشد)
شرکت‌ها کارمندانی را دوست دارند که رک و صادق باشند، دیدگاه‌ها و چالش‌ها را مطرح کنند و اگر تصمیمی گرفته می‌شود که با آن موافق نیستند از آن تصمیم حمایت کنند.

 

۲۱. درباره این شرکت چه اطلاعاتی دارید؟

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید قبل از مصاحبه انجام بدهید، تحقیق درباره آن شرکت است. حتی اگر مصاحبه‌کننده از اطلاعاتتان درباره شرکت سؤالی نکند، شما باید اطلاعاتی حداقلی از جایی که در آن مصاحبه می‌کنید، داشته باشید. مهم‌ترین دلیلش این است که با بررسی سوابق و اعتبار شرکت، شما به مصاحبه‌کننده نشان می‌دهید که برایتان مهم است قرار است در چه فضا و سازمانی کار کنید.

پس فراموش نکنید که اول از همه وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی، مخصوصاً لینکداین شرکت را ببینید و بعد اخباری را که درباره آن منتشر شده مطالعه کنید. یکی از کارهای دیگری که می‌تواند به شناخت بهتر شرکت بینجامد، بررسی رقبای شرکت، بازار هدف و مشتریان نهایی آن است.

 

۲۲. چقدر اهل ریسک هستی؟

اهل ریسک بودن شمشیری دولبه است. گاهی با ریسک‌پذیری می‌توانید همه‌چیز را به نفع خودتان و شرکت پیش ببرید و گاهی هم باعث شکستی برای شرکت شوید. بنابراین برای جواب دادن به این سؤال لازم است شرایط شرکت و نوع کارتان را در نظر بگیرید و به مصاحبه‌کننده بگویید تنها در صورتی ریسک می‌کنید که تمام شرایط را بررسی کرده باشید و احتمال شکست را پایین بدانید.

 

۲۳. از چه راه‌هایی برای مدیریت زمانتان استفاده می‌کنید؟

در هر سازمان و جایگاه شغلی که باشید، برنامه‌ریزی و مدیریت زمان اهمیت ویژه‌ای دارید. از روش‌ها و ابزارهایی که برای مدیریت زمان استفاده می‌کنید صحبت کنید و در عین حال نشان دهید فردی انعطاف‌پذیر هستید و با تغییر در برنامه‌های‌تان آشفته و مضطرب نمی‌شوید.

 

۲۴. چقدر در پذیرش انتقاد موفق عمل می‌کنید؟

اشتباه کردن بخشی از زندگی و فرآیند یادگیری ما را تشکیل می‌دهد، با وجود این کسی دوست ندارد اشتباه کند و به تبع آن مورد نقد دیگران قرار بگیرد. در جوابتان نشان دهید می‌توانید از انتقادها برای یاد گرفتن و پیشرفت استفاده کنید و حس منفی نقد و سرزنش، مانع پیشروی شما در کار نمی‌شود.

 

۲۵. قصد دارید چند وقت در این شرکت بمانید؟

مطمئناً هیچ‌کس دوست ندارد فردی را استخدام کند، به او آموزش دهد یا برای هماهنگ شدن او با شرکت وقت و هزینه صرف کند و بعد از مدتی این کارمند را از دست بدهد. به مصاحبه‌کننده بگویید می‌خواهید زمان زیادی در این شرکت بمانید. به تحقیقاتتان درباره شرکت اشاره کنید و بگویید فکر می‌کنید اینجا جایی است که می‌خواهید آینده‌تان را در آن سرمایه‌گذاری کنید.

 

۲۶. از تجربه‌ای بگویید که مجبور بودید تحت فشار کار کنید.

در طول مدتی که مشغول به کار هستید، به خاطر ددلاین‌ها و زمان‌های پیک کاری، با موقعیت‌های سختی روبه‌رو می‌شوید که مجبورید تخت فشار کار کنید. این موقعیت‌ها در کارهایی مثل صنعت تبلیغات و بخش فروش کاملاً مشهودند. اگر تجربه‌ای دارید که تحت شرایط سخت کار کرده‌اید، پس احتمالاً باز هم از پس موقعیت‌های سخت برمی‌آیید. قبل از مصاحبه به این تجربه‌ها فکر کنید و برای این سؤال آماده باشید.

 

۲۷. از تجربه‌ای بگویید که با تیم برای رسیدن به یک هدف همکاری کردید.

زمانی که در سازمانی استخدام می‌شوید، حتی اگر در یک واحد تک‌نفره مشغول به کار شوید، از شما انتظار می‌رود بتوانید با تیم همکاری کنید. صرف اینکه بگویید اهل کار تیمی هستید، تأثیری بر مصاحبه‌کننده نخواهد داشت. سعی کنید قبل از مصاحبه به تجربیات مثبتی که با یک تیم برای رسیدن به هدفی مشترک کار کرده‌اید فکر کنید و آن تجربه را به مصاحبه‌کننده منتقل کنید.

 

۲۸. از تجربه‌ای بگویید که با وجود مشکلات موفق شده‌اید پروژه‌ای را به پایان برسانید.

تعداد آدم‌هایی که می‌توانند از پس مشکلات بربیایند و کارهایشان را به سرانجام برسانند، زیاد نیست. مصاحبه‌کننده می‌خواهد مطمئن شود شما از آن دست افرادی هستید که با استمرار و تلاش می‌تواند پروژه‌ای را به پایان برساند.

برای جواب دادن به این سؤال خوب فکر کنید و موقعیتی را پیدا کنید که با وجود مشکلات و موانع، موفق شدید پروژه‌ای را به پایان ببرید. حتی اگر در فضای کار چنین تجربه‌ای ندارید، از تجربه‌های دانشگاه یا زندگی‌تان که متناسب با جایگاه شغلی‌تان است بگویید.

 

۲۹. تا حالا در زندگی به چه موفقیت‌هایی دست پیدا کردی؟

برای جواب دادن به این سؤال به چیزهای که در زندگی به آن افتخار می‌کنید، اشاره کنید. سعی کنید این موارد نشان‌دهنده تلاشی باشد که برای رسیدن به هدفی ارزشمند کرده‌اید. فراموش نکنید که اهمیت دادن به موفقیت‌هایتان نشان می‌دهد شما آدم باانگیزه‌ای هستید و برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر تلاش می‌کنید.

 

۳۰. درباره شرکتی که در حال حاضر در آن مشغولید چه نظری دارید؟

هرچیز بدی که در جواب به این سؤال بگویید می‌تواند به ضررتان تمام شود! برای اینکه نشان دهید چقدر اخلاق حرفه‌ای دارید به هیچ عنوان از شرکت قبلی‌تان بدگویی نکنید و هرگز اسرار شرکت را فاش نکنید. به جای بدگویی، به نکات مثبت و ویژگی‌های خوب سازمانی که در آن مشغول بودید و مدیر سابقتان اشاره کنید.

 

۳۱. شما مدت کمی در شرکت قبلی مشغول بودید، چرا اینقدر زود از آنجا بیرون آمدید؟

هیچ‌کس بدون دلیل از شرکتی بیرون نمی‌رود. زمانی که خیلی زود شرکتی را ترک می‌کنید، خروج شما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. برای جواب دادن به این سؤال، بهترین راه صداقت است. دلیل اصلی خروجتان از شرکت قبلی را بگویید و به دنبال آن به ویژگی‌هایی اشاره کنید که فکر می‌کنید در شغل جدید به آن‌ها می‌رسید. با این کار به مصاحبه‌کننده نشان می‌دهید به چه چیزهایی در سازمان اهمیت می‌دهید و چه نکاتی موجب دلسردی شما نسبت به کار می‌شود.

 

۳۲. مهم‌ترین چالش‌های این صنعت چیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر کارمند، آگاهی از مسائل مختلف صنعتی است که در آن مشغول به کار است. در صورتی که مدیر یا سرپرست بخشی هستید، نیاز به این آگاهی و دانش ضروری خواهد بود. حتماً قبل از مصاحبه به درکی کلی از صنعتی که قرار است در آن کار کنید و مشکلات و معضلاتی که با آن روبه‌رو خواهید بود برسید.

 

این ۳۲ سوال، متداول‌ترین پرسش‌هایی است که در جلسات مصاحبه‌ شغلی با آن‌ها مواجه می‌شوید؛ البته برای مصاحبه موفق، دانستن جواب این ۳۲ سوال کافی نیست. چیزهای دیگری مانند زبان بدن و ارتباط غیرکلامی هم تاثیرگذار است.ممکن است در مصاحبه‌ای شرکت کنید و هیچ کدام از این سوالات پرسیده نشود اما آماده بودن برای سوال‌های بالا شانس قبولی‌تان را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. توصیه آخر آنکه حتما پیش از حضور در جلسه مصاحبه چک لیست مصاحبه استخدامی را دانلود و پر کنید.

 

 


می‌تونید چک لیست مصاحبه رو از طریق این لینک دانلود کنید

تجربه‌های دیگران از مصاحبه در شرکت‌های ایرانی را بخوانید

 


 

برگرفته از:  themuse ، inc ، monster

10 thoughts on “سوالات مصاحبه استخدامی

 1. سحر

  با سلام من چند سوال در مورد مصاحبه استخدامی داشتم لطفا اگه اکانش هست در جواب مناسب برای این سوالات کمکم کنید.
  1.چرا باید شما را استخدام کنیم؟
  2.اگه بخوای برای کارکنان آموزش بزاری از چه روشی استفاده می کنی؟
  3.اگه با تصمیمی مخالف باشید چکار می کنید؟

  1. سالپا Post author

   سلام و ممنون از سوال‌های خوبی که پرسیدی :

   سوال اولت
   رو توی متن جواب دادیم (سوال شماره ۴) علاوه بر اون یک مقاله هم اینجا نوشتیم:
   https://salpaco.com/blog/why-should-we-hire-you/

   سوال دوم

   روش‌های مختلفی می‌تونه باشه . اولا یک موضوعی در منابع انسانی هست به نام learning development که اگر گوگل کنی به مقالات متنوعی در باره‌ش می‌رسی.

   اما در حالت کلی بستگی داره برنامه آموزش برای چه دسته‌ای از کارکنان برگزار می‌شه . مثلا برای مدیران احتمالا به آموزش‌هایی از جنس کوچینگ و منتورینگ نیازه در حالی که برای کارکنان پایین‌تر آموزش مستقیم حتی ممکنه برای برخی از کارکنان (مثل مهندس‌ها) نیاز باشه تو شرکت‌های خارجی دوره ببینن یا کاراموزی بگذرونن.

   به طور کلی باید : ۱. بدونی هدفت از آموزش کارکنان چیه؟ دوست داری چه تغییری به وجود بیاری؟ به چه نتیجه‌ای برسی؟ ( مثلا به این نتیجه رسیدی که لازمه نیروه‌های فروش‌تون مهارت مذاکره شون رو تقویت کنن) ۲. برای چه افرادی قراره دوره رو برگزار کنی ۳. این آموزش رو به چه شیوه‌هایی میشه آموزش داد؟ ( کارگاه، کوچینگ، دوره بلنمدت، دوره آنلاین، کارآموزی و…) ۴. ارزیابی میزان موفقیت آمیز بودن آموزش‌ها باز هم نمونه‌هاشو تو اینترنت می‌تونی پیدا کنی .

   سوال سوم:
   یکی از اهداف پرسیدن سوالات اینه که چقدر این جور مواقع به ارزش‌های تیمی احترام می‌ذاری.
   چندتا نکته کلی میشه گفت : اول اینکه بهتره دلایلت رو توضیح بدی و بگی چرا با اون تصمیم مخالف هستی البته توجه داشته باش که جنبه‌های مثبت تصمیم رو هم باید ببینی اما بگی نگرانیت از چه بابته و چرا فکر میکنی تصمیم خوبی نیست
   توجه کن که اگر با وجود مخالفتت و شنیده شدن حرف‌هات تصمیم دیگه‌ای گرفته شد همچنان به ارزش‌های تیمی پایبند می‌مونی، به تصمیم جمع احترام می‌ذاری و سعی کنی تا جایی که می‌تونی کاری کنی تا مشکلی پیش نیاد
   اگر مشکلاتی که پیش‌بینی کرده بودی اتفاق افتاد، سعی می‌کنی از قبل براش راه‌حل‌ در نظر بگیری و به جای سرزنش هم تیمی‌هات و گفتن اینکه « من قبلا پیش بینی کرده بودم» مسیر جدیدی پیدا کنی

   در نهایت این نکته رو بدون که هدف از اغلب این سوالات شنیدن جواب درست نیست بلکه خیلی وقت‌ها هدف بررسی ذهنیت شما و سنجش موارد دیگه مثل زبان بدن هستش بنابراین اگر جواب سوالی رو هم نمی‌دونی سعی کن رویکردت برای حل مسائل، مسائل درست باشه. موفق باشی ✌?

 2. مرضیه

  اگه کسی میخواد اپلای کنه ولی تا اپلایش نیاز به کار داره وقتی تو مصاحبه ازش پرسیدن قصد اپلای داره یا نه
  چی بگه که نه دروغ باشه نه باعث بشه قبولش نکنن

  1. سالپا Post author

   سلام دوست عزیز
   در این جور مواقع بهتره راستشو بگی اما طوری بگو که مصاحبه کننده احساس کنه می‌تونه یه بازه خوبی روت حساب کنه مثلا:
   «تو برنامه بلندمدتم هست ولی به این زودیا ممکنه محقق نشه و فعلا باید یه سری اقدامات براش انجام بدم که مثلا تا ۱-۲ سال طول می‌کشه»

 3. مریم

  با عرض سلام و ممنونم از سایت خوبتون
  من سه تا سوال داشتم از خدمتتون. من به مصاحبه یک بانک دعوت شدم این در حالیه که من سال 95 تو یه شرکت کار میکردم و کارمو به خاطر وقت گذاشتن روی زبانم و اپلای کردن ترک کردم البته باید بگم که از محیط کارم اصلا راضی نبودم. الان نمیدونم اگه ازم پرسیدن چرا کارتو ترک کردی؟ چی باید بگم چون همین الانم دنبال کارای اپلای کردن هستم مگر اینکه توی این بانک قبول شم. دوم اینکه من کرج هستم ولی درخواست برای شعبه تهران دادم البته در صورتی که کارم درست شه به فکر جابه جایی هستیم. اگه در این مورد ازم سوال کردن چطور جواب بدم که قانع کننده باشه. سوم اینکه آیا بانکها به خصوص بانک های دولتی به دنبال افرادی هستند که بخوان همیشه تو یه موقعیت باقی بمونن یا اینکه افرادی که دنبال پیشرفت تو کارشون هستن. برا من بانک شاید یه نقطه شروع باشه و من واقعا دوست ندارم همیشه متصدی باقی بمونم(یکی از دلایلی هم که کارمو ترک کردم و دنبال اپلای کردن افتادم این بود که توی کارم جای هیچ پیشرفتی نبود). ایا این به عنوان یه نقطه ضعف به حساب میاد یا نقطه قوت و اینکه اگر در موردش ازم پرسیدن چطور باید جواب بدم. ممنونم از وقتی که برای پاسخگویی میزارید.

 4. *

  سلام ممنونم راهنمایی کنید .
  اگر مصاحبه کننده ها در آخر مصاحبه بگن که خب رد شدی احتمالا برای اینکه واکنش طرف مفابل ببینند
  بنظر شما بهترین جواب و عکس العمل چی میتونه باشه ممنون از راهنمایی تون ??

  1. سالپا Post author

   سلام دوست عزیز
   ازشون تشکر کن که این فرصت رو به شما دادن، این مساله (رد شد) رو بپذیر و حتما بخواه بهت بازخورد بدن

 5. یگانه

  سلام من یه سوال داشتم یه جا رفتم پرسید چی تو کَتِت نمیره که انجام بدی و بعد گفت کل سر کار بهت چی بگن تو کتت نمیره اینو پرسید بعد پرسیده بود اخرین فیلمی که دیدید چی بود و چه مظمونی داشت من واقعا موندم چی بگم باید به این سوال ها چه جوابی میدادم نزدیک سه صحفه فقط سوال داشت 20 دقیقه هم مصاحبه بود

 6. یگانه

  بعد درباره سخت ترین تصمیم که میگن تو زندگیت چی بوده خب ممکن طرف تو زندگی کاریش تصمیم سختی نداشته مثلا تو زندگی شخصیش بودا مثل یه جدایی عاطفی مشکل خانوادگی باید اینارو بگیم؟؟یا باید اینم الکی دروغ بگیم یه داستان الکی کاری بگیم؟میشه واقعا یه مثال عینی بگید از اینکه میپرسن سخت تصمیم تو زندگی ات چی بوده یه نمونه عینی بگید ممنون میشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.