چگونه مصاحبه شغلی موفقی داشته باشیم؟

۱۱

برای‌ آنکه مصاحبه موفقی داشته باشید بسیار مهم است که از قبل برای جلسه مصاحبه آماده باشید و با توجه به شناختی که از شرکت پیدا کردید، درباره موضوعات زیر تحقیق کنید:

۱. سوالاتی را که در جلسه می‌پرسند حدس بزنید

در کنار سوالات که در همه مصاحبه‌ها پرسیده می‌شود، معمولا شرکت‌ها چند سوال خاص می‌پرسند. بیشتر این پرسش‌ها غیر مستقیم اند یعنی جواب به خودی خود ارزش ندارد. سعی کنید از افرادی که تجربه مصاحبه در شرکت مدنظرتان را دارند، پرس‌وجو کنید و این سوالات را بیابید.

مطالب مرتبط: سوالات مصاحبه شرکت‌های ایرانی

۲. لباس مناسب بپوشید

لباسی که در جلسه می‌پوشید یکی از موارد مهمی است که باید از قبل درباره آن تصمیم بگیرید. به طور کلی لباس‌های رسمی ترجیح داده می‌شود اما بسته به اندازه شرکت و موقعیت شغلی شما این موضوع ممکن است متفاوت باشد. نحوه لباس پوشیدن شما  در برداشت اولیه مصاحبه کننده از شما تاثیر چشمگیری دارد بنابراین از این قسمت سرسری عبور نکنید. یک روش مناسب آن است که روز قبل از مصاحبه به شرکت بروید و ببینید اغلب کارمندان آن چگونه لباس می‌پوشند.

ساعت مصاحبه شغلی

۳. نحوه رفتن به محل مصاحبه را مشخص کنید

این موضوع بسیار مهم است به ویژه در شهرهای بزرگ. سعی کنید حداقل یک ربع زودتر در محل جلسه حاضر شوید. از روز قبل نقشه را بررسی کنید و تصمیم بگیرید از چه راهی ( مترو، اتوبوس، خودروی شخصی و…) به جلسه می‌روید. به ساعت مصاحبه توجه کنید ممکن است در آن زمان خیابان ها شلوغ باشند. می‌توانید یک بار برای آزمایش به محل مصاحبه بروید تا تخمین بهتری از مدت‌ زمان لازم برای رفتن به آنجا داشته باشید.

این مقاله رو بخونید:  در مصاحبه استخدامی چه بگوییم؟

مصاحبه شغلی اسکایپی

۴. نوع مصاحبه را بدانید

مصاحبه انواع مختلفی دارد اعم از تلفنی، اسکایپی، مصاحبه گروهی، مصاحبه بیرون از دفتر کار ( مثلا در کافی‌شاپ یا رستوران) هر کدام از این مصاحبه‌ها آداب و قوانین خاص خود را دارد. بهتر است از پیش نوع مصاحبه را بدانید و با توجه به آن برنامه‌ریزی کنید.

۵. مهارت‌های ارتباطی را یاد بگیرید

علاوه بر موضوعاتی که مطرح کردیم، نکاتی هم وجود دارد که توجه به آن‌ها برای هر مصاحبه‌ای ضروری است. نکاتی مانند زبان بدن در جلسه مصاحبه، نحوه ارائه خود، گوش دادن فعال، سوال پرسیدن، اشتیاق نشان دادن و…اگر می‌خواهید مصاحبه موفقی داشته باشید برای کسب این مهارت ها تلاش کنید..

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین شرکت‌های به‌روز شده

سالپا

سالپا | SALPA

این مقاله رو بخونید:  امیر وهوشی مدیرعامل شرکت رهنما