چرا میخواهید شغل فعلی خود را ترک کنید

۱۵

یکی از چالش برانگیزترین سوالاتی که در مصاحبه شغلی از شما پرسیده می‌شود، دلیل ترک شغل قبلیتان است. زمانی که به دنبال یک موقعیت کاری جدید هستید، پیدا کردن یک پاسخ مناسب برای این سوال بسیار اهمیت دارد؛ چرا که فرد مصاحبه‌کننده تنها براساس این پاسخ ممکن است شما را رد یا تایید کند. سوال در مورد دلیل ترک شغل سابق، در مصاحبه شغلی می‌تواند مثل میدان مین باشد! پس همین حالا با مطالعه این مطلب، یکبار برای همیشه از این میدان، جان سالم به در ببرید.

مصاحبه‌کننده واقعا چه چیزی را می‌خواهد بداند؟

وقتی برای یک موقعیت شغلی جدید مصاحبه می‌کنید، باید آماده باشید تا به سوالاتی در مورد اینکه چرا شغل خود را ترک می‌کنید، یا چرا شغل قبلی خود را ترک کرده‌اید، پاسخ دهید. یادتان باشد به جای تمرکز بر‌گذشته و تجربیات منفی، پاسخ شما باید نشان دهد که چرا این شغل جدید برایتان مناسب است. مصاحبه‌کننده این سوال را می‌پرسد تا در مورد استخدام شما تصمیم‌گیری کند؛ پس قطعا به دنبال پاسخی می‌گردد که به او در این تصمیم کمک کند.

چطور به سوال «چرا به دنبال شغل جدید هستید؟» پاسخ دهیم

البته که جواب این سوال، به این بستگی دارد که شما داوطلبانه شغل قبلی خود را ترک کرده‌اید یا از شما خواسته شده که از آن شغل کناره‌گیری کنید. اما با این حال، مهمترین نکته این است که همه چیز را به مثبت‌ترین و روشن‌ترین حالت ممکن توضیح دهید. همچنین مطمئن شوید که از کارفرمای سابق خود بدگویی نمی‌کنید.

برای مثال، هیچوقت نگویید: «مدیر سابق من یک فرد زورگو بود که با ایجاد یک فضای رقابتی دیوانه‌وار، همه کارمندان را مقابل یکدیگر قرار می‌داد.»

یادتان باشد حتی اگر مدیر قبلی شما ایده‌آل نبوده، اشاره به این موضوع در مصاحبه شغلی مفید نیست. حتی ممکن است این بدگویی عواقب بدی برای شما داشته باشد. تصور کنید که چه اتفاقی می‌افتد اگر فرد مصاحبه‌کننده با مدیر سابق شما آشنا باشد؛ در این صورت قطعا موقعیت شغلی جدید را هم از دست خواهید داد.

از طرفی پاسخ‌های منفی، فضای بدی را در جلسه مصاحبه حاکم می‌کنند؛ پس تا حد امکان بی‌طرفانه پاسخ دهید. بهترین راه این است که بیشتر به دلایلی بپردازید که به خاطر آن‌ها موقعیت شغلی جدید را می‌خواهید.

این مقاله رو بخونید:  زندگینامه نازنین دانشور

چطور بهترین جواب به این سوال را آماده کنیم؟

دلایل ترک شغل خود را شفاف بیان کنید

وقت بگذارید و تمام دلایلی که به خاطر آن‌ها به دنبال شغل جدید هستید را بنویسید. سوالات زیر می‌تواند در پیدا کردن این دلایل به شما کمک کند:

– ارزش‌های شما چیست؟
– اهداف شغلی شما چیست؟ می‌خواهید ۵ یا ۱۰ سال دیگر کجا باشید؟
– نیازهای شما در محیط کار چه چیزهایی است؟
– از موقعیت شغلی خود چه چیزهایی را دوست دارید؟ چه چیزهایی را دوست ندارید؟
– روابط شما با همکاران و یا مدیران چگونه است؟
– می‌خواهید در کدام صنعت فعالیت کنید؟
– آیا به ماموریت شرکت خود علاقه‌مند هستید؟
– آیا موقعیت فعلی شما با این پاسخ‌ها همسو است؟ چرا بله و چرا نه؟

پس از نوشتن جواب‌های خود، چند دلیل اصلی که می‌خواهید در مصاحبه بگویید را جمع‌بندی کنید. شما باید دلایلی را انتخاب کنید که به جای شخصی بودن، حرفه‌ای باشند. برای مثال، ممکن است به دنبال یک تغییر در زندگی شخصی خود، مانند ازدواج، به دنبال شغل جدید باشید؛ اما نباید چنین دلیلی را در مصاحبه شغلی مطرح کنید.

در مصاحبه شغلی‌تان صادق باشید

البته لازم نیست تمام حقیقت و جزئیات را بگویید. فقط مطمئن شوید که به دلیل واقعی ترک شغلتان اشاره می‌کنید. اگر شغل فعلی خودتان را مناسب نمی‌دانید، همیشه راهی وجود دارد که بدون تحقیر کارفرمای سابقتان به این موضوع بپردازید. پاسخ این سوال را کوتاه و متمرکز نگه دارید و مکالمه را به این سمت ببرید که از فرصت‌های پیش روی خود هیجان زده هستید.

اصلا فراموش نکنید که ممکن است شرکتی که با آن در حال مصاحبه هستید، با کارفرمای قبلی شما تماس بگیرد. بنابراین هر چیزی که به شرکت جدید گفته‌اید باید با واقعیت تطابق داشته باشد. همچنین اگر در حال حاضر بیکار هستید، در مورد آن صادق باشید. چرا که برای مواردی مانند تاریخ شروع کار در شرکت جدید و رد کردن بیمه، ممکن است با محل کار قبلی شما تماس بگیرند و با اطلاعات متفاوتی از آنچه گفته‌اید مواجه شوند.

 پاسخ خود را کوتاه نگه دارید

اگر چه مهم است به سوالات مصاحبه‌کننده پاسخ دهید، اما جواب خود را در حدود یک یا دو جمله نگه دارید و سپس مکالمه را به سمت شایستگی‌های خود برگردانید.

مثبت باشید

حتی اگر تجربیات منفی باعث شده که به دنبال شغل جدید باشید، یک روش مثبت برای بیان این موضوع پیدا کنید. به عنوان مثال، به جای گفتن « من مدیر خودم را نمی‌پسندم. سعی کردم که با او صحبت کنم اما به نظر می‌رسد که باید کار جدید پیدا کنم.» چیزی مانند «در نقش فعلی خود، مهارت‌های زیادی یاد گرفتم و حالا به دنبال موقعیتی هستم که بتوانم در آن به رشد این مهارت‌ها ادامه دهم.» بگویید.

این مقاله رو بخونید:  4 اشتباه در رسانه‌های اجتماعی که به برندینگ کارفرمای شما آسیب می‌زند

لیستی از دلایل رایج ترک شغل و روش مناسب بیان آن‌ها

کسب درآمد بالاتر

چه کسی حقوق بیشتر را دوست ندارد؟ این مسئله کاملا طبیعی است؛ اما شاید دلیل خوبی برای مطرح شدن در مصاحبه شغلی نباشد. اگر دلیل شما برای پیدا کردن شغل جدید این است، از مثال زیر استفاده کنید:

«در طول ۳ سال حضور در شرکت xxx، من این فرصت را داشتم که واقعا مجموعه‌ای از مهارت‌های حرفه‌ای در زمینه تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها، استدلال کمّی و برنامه‌نویسی را بدست بیاورم. اگرچه این یک تجربه یادگیری عالی برای من بوده است و از همکاری با تیم لذت برده‌ام، اما در حال حاضر آماده عضویت در شرکتی هستم که مهارت‌های من را ارزیابی کند و به من اجازه دهد به طور کامل از آن‌ها استفاده کنم.»

داشتن رئیس احمق

راه دیگری برای بیان آن وجود ندارد: شما رئیس بدی دارید. به طور مختصر و خنثی بگویید که راه شما از هم جدا بوده و نهایتا بحث را با ذکر یک نکته مثبت از شرکت جمع کنید. نحوه بیان این موضوع به این شکل است:

«من متوجه شدم که رهبری تیم من به سمت متفاوتی از آنچه می‌خواهم حرکت می‌کند و علاقه‌مندم در محیطی کار کنم که همکاری بیشتری وجود دارد. این تصمیم سختی بود؛ چرا که من ماموریت شرکت را دوست داشتم. اما در نهایت فکر می‌کننم تصمیم درستی گرفتم.»

احساس نیاز به ارتقا و پیشرفت شغلی

این مورد، احتمالا از ایده‌آل‌ گرایانه‌ترین دلایلی است که برای ترک شغل می‌توان داشت. اما اگر می‌خواهید به جزئیات این دلیل بپردازید، در اینجا یک مثال مناسب وجود دارد:

«من برای چالش بعدی در شغل و حرفه خودم آماده هستم. افرادی که با آن‌ها کار می‌کردم و پروژه‌هایی که انجام دادم را دوست داشتم؛ اما در برخی موقعیت‌ها فهمیدم که مانند گذشته، چالش‌های جدید را تجربه نکرده‌ام. به جای این که راحتی را قبول کنم، تصمیم گرفتم موقعیت‌های چالش برانگیزی را انتخاب کنم که باعث رشد می‌شوند.»

سخن پایانی

در نهایت به خاطر داشته باشید که در همه‌ی این پاسخ‌ها، حداقل به یک نکته مثبت از محل کار قبلی خود اشاره کنید. شما هیچ امتیازی بابت بازگو کردن ایرادهای مدیر قبلی خود نمی‌گیرید! پس به جای پرداختن به نکات منفی گذشته، به آینده نگاه کنید و در مورد موقعیت‌های هیجان انگیزی که پیش روی شما قرار گرفته حرف بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین شرکت‌های به‌روز شده

سالپا

سالپا | SALPA

این مقاله رو بخونید:  برنامه 5 سال آینده شما چیست؟