حاضر جوابی در مصاحبه شغلی: قسمت اول تکنیک STAR

حاضر جوابی در مصاحبه شغلی: قسمت اول تکنیک STAR

حاضر جوابی در مصاحبه شغلی: قسمت اول تکنیک STAR

یکی از سوالات سخت مصاحبه‌های استخدامی این است که درباره تجربه‌های موفق گذشته‌تان صحبت کنید. برای پاسخ دادن به سوال‌هایی از این دست بهتر است داستانی تعریف کنید و ضمن تعریف داستان پاسخ سوال را بدهید. یکی از بهترین روش‌های پاسخ دادن به چنین سوالاتی روش ستاره یا STAR است.

روش STAR در مصاحبه شغلی

تکنیک “Star” روشی برای پاسخ دادن به سوال‌هایی مانند «سخت‌ترین/جالب‌ترین/پرپاداش‌ترین‌ها را شرح دهید» یا «مثالی از کاری که کرده‌اید» در قالب یک داستان کوتاه است. کلمه “Star” به معنی “S” یا موقعیت، “T” وظیفه، “A” یا اقدام و “R” یا نتیجه است:

 

تکنیک استار در مصاحبه شغلی

 

  1. موقعیت: در چند جمله کوتاه موقعیت و موضوع داستان را توضیح دهید (چه کسی، چی، کجا، چه زمانی، چگونه)
  2. وظیفه: وظیفه‌ای که بر عهده شما بود، شرایط و محدودیت‌های آن را توضیح بدهید (مانند زمان تحویل، هزینه‌ها، مسائل دیگر)
  3. اقدام: برای انجام وظیفه خود چه اقدامی کردید؟ در این مرحله باید ویژگی‌های مورد نظر مصاحبه کننده را بدون این که آن‌ها را مستقیم به زبان بیاورید، بیان کنید. (ابتکار عمل، هوش، تعهد کاری، رهبری، درک و غیره)
  4. نتیجه: داستان را با شرح نتیجه تلاش‌های به پایان ببرید. در صورت امکان از آمار و ارقام برای نشان دادن ارزش نتیجه‌ اقدامات خود استفاده کنید.

با رعایت چند نکته می‌توانید داستان جذابی تعریف کنید. نکاتی مانند خلاصه کردن داستان در حد یک تا سه دقیقه، تاکید بر روی نتایج قابل اندازه‌گیری (به جای نتایج کیفی) یا اضافه کردن یک عبارت ساده اما اثربخش در انتهای داستان (مانند سخت کار کردیم اما ارزشش را داشت). همچنین بهتر است با توجه به مهارت‌هایی که در آن شغل از شما انتظار دارند یا بر اساس لیست سوالات پرتکرار مصاحبه شغلی، از قبل چند داستان جذاب آماده کنید.

به خاطر داشته باشید مهم‌ترین نکته این است که داستان شما وجود ویژگی‌های شخصیتی مورد نظر شخص مصاحبه‌کننده را نشان دهد (برای مثال تعهد کاری یا کارگروهی)

 

یک نمونه داستان با کمک از تکنیک STAR

سوال: تا حالا شده مجبور شدی کاری را در زمان خیلی محدود و فشرده انجام دهی؟

جواب: هر چند که به طور معمول برای کارهایم برنامه‌ریزی می‌کنم و هر کدام را طبق برنامه و گام‌به‌گام پیش می‌برم اما در شرایط ناگهانی و خاص می‌توانم کارها را در زمان کوتاه به نتیجه برسانم. در شرکت قبلی یکی از کارمندان چند روز مانده به تحویل پروژه‌اش کار را ترک کرد. از من خواسته شد در مدت چند روز درباره پروژه یاد بگیرم و انجامش دهم. در مدت چند روز کارهایی که باید انجام شود را مشخص کردم و بین اعضای تیم تقسیم کردم. در نتیجه، یک روز زودتر از مهلت تحویل پروژه توانستیم کار را تمام کنیم. من فکر می‌کنم شرایط سخت باعث می‌شود توانایی‌هایم ارتقا پیدا کند و کارهایی را انجام دهم که در حالت عادی امکان‌پذیر نیست.

منابع: lifehacker ، thebalancecareers

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.