دورکاری و تعادل کار و زندگی

۱۳

ویروس کرونا از راه رسید و تغییرات بزرگی در نوع زندگی ما به وجود آورد. امروزه شرکت‌های زیادی به خاطر این همه‌گیری جهانی از کارمندان خود می‌خواهند از خانه کار کنند تا سالم و در امان بمانند. از یک سو تیتر همه اخبار به ویروس کرونا (کووید۱۹) اختصاص پیدا کرده و این ویروس به سرعت در حال گسترش است، و از سوی دیگر کارمندان در میان خبرها و تغییرات جدید و این واقعیت که ویروس کرونا به بخشی از زندگی عادی ما تبدیل شده به دنبال راهی برای رسیدن به ثبات و آرامش می‌گردند. اما حالا تکلیف کارمندان خوش‌شانسی که می‌توانند از خانه کار کنند چه می‌شود؟

اگرچه دورکاری در خانه مزایای فراوانی از جمله انعطاف‌پذیری، بازدهی بیشتر، عدم نیاز به رفت‌وآمد، و داشتن وقت بیشتر برای گذراندن با عزیزانتان را دارد؛ اما دورکاری همچنین می‌تواند دست کشیدن از کار را برای شما سخت کند. تا جایی که ندانید چه زمانی باید کار خود را متوقف کنید. همین موضوع باعث از بین رفتن تعادل بین کار و زندگی شخصی می‌شود. در دوران دشواری مانند همه‌گیری کرونا، تعادل کار و زندگی برای رشد و بالندگی کارمند، خوشحالی او، و البته ابقای کسب‌وکار ضروری است. وقتی کارمندان خود را به ایجاد تعادل بین کار و زندگی تشویق می‌کنیم، آنها انگیزه بیشتری برای انجام هر چه بهتر کارهای خود می‌گیرند.

در اینجا ۱۱ نکته سودمند برای حفظ تعادل کار و زندگی در زمان دورکاری از منزل برایتان نوشته‌ایم.

۱) یک برنامه کاری منظم برای خود طراحی کنید

برای آنکه هنگام دورکاری بازدهی کاری خود را افزایش دهید، لازم است که یک برنامه منسجم برای خود طراحی کنید تا تکلیفتان با روزی که پیش رو دارید مشخص باشد. از آنجا که کار در خانه در مقایسه با شرکت از آسانی و راحتی بیشتری برخوردار است، طراحی یک برنامه منظم باعث می‌شود که حواس‌پرتی کمتری داشته باشید و روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز بیشتری داشته باشید.

این مقاله رو بخونید:  برندینگ کارفرما و شبکه‌های اجتماعی: روش‌‌های نوین استخدام

۲) فهرستی از وظایف برای یک روز مفید تهیه کنید

برای شروع هرچه بهتر روز کاری خود، فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید. علاوه بر طراحی یک برنامه منسجم، ایجاد یک فهرست از وظایف آن روز تضمین می‌کند که به کارهای مهم خود رسیدگی می‌کنید و روز پرثمری را پشت سر می‌گذارید. اگر از آن روزها باشد که حس می‌کنیم هیچ پیشرفتی نداشته‌ایم، وقتی کارهایی که انجام داده‌ایم را از روی فهرست خط می‌زنیم، شدیدا احساس رضایت و خرسندی می‌کنیم.

۳) منطقی رفتار کنید

قرار نیست از تخت‌خواب بلند شویم و یک‌راست به سراغ کارمان برویم. به جای آن، موتورتان را با کارهای مختلفی که دوست دارید روشن کنید. دوش بگیرید، یک صبحانه مفصل بخورید، مدیتیشن یا یوگا انجام دهید (انتخاب هر کدام از این‌ها به سلیقه خودتان بستگی دارد). قبل از شروع روز کاری زمانی را به چنین فعالیت‌هایی اختصاص دهید تا موفقیتتان در آن روز را تضمین کنید.

۴) محدودیت‌های خاصی را اعمال کنید

آیا درکنار هم‌اتاقی، شریک زندگی، یا بچه‌ زندگی می‌کنید؟ هرگاه لازم بود به وضوح راجع به نیازها، برنامه زمانی و کاری خود با آنها صحبت کنید. صحبت کردن کنید موفقیت شماست. حواستان باشد که از قبل راجع به مسائل کاری و برنامه‌ و تعهداتی که دارید توضیحات لازم را به اهالی خانه بدهید تا همه از محدودیت‌های زمانی و وضعیت کاری شما با خبر باشند و خللی در ساعات کاری شما وارد نکنند.

۵) محکم ‌و با اعتمادبه‌نفس شروع کنید

ریتم و روش کاریتان را به هم‌خانه‌ خود بگویید تا مطمئن شوید که کار خود را به بهترین نحو و بدون حواس‌پرتی پیش می‌برید. اگرچه که دورکاری از خانه خیلی راحت‌تر از کار در شرکت و اداره است، اما لازم است که در همه حال رفتاری حرفه‌ای از خود نشان دهید. اگر اهل خانه را در جریان روش و کاری خود قرار دهید می‌توانید از بروز مسائل مختلف، خصوصا موقع کنفرانس‌های ویدئویی، جلوگیری کنید.

۶) فضای کاری مشخصی داشته باشید

در خانه خود فضایی را انتخاب کرده و آن را منحصرا به کار کردن اختصاص دهید. اینگونه یک روتین منسجم برای انجام کارهای خود خواهید داشت. وقتی زمان شروع کار فرا برسد، می‌دانید که باید به مکان خاصی بروید، درست مثل رفتن به اداره.

فضای کاری مشخص در دورکاری

۷) استراحت کنید

در بازه‌های ۱۰ یا ۱۵ دقیقه‌ای دست از کار کردن بکشید، کمی کش و قوس بیایید و به چشمان خود استراحت دهید. برای اینکه در انجام کارهایتان به مشکل برنخورید یا با وظایف زیادی که روی هم تلنبار شده‌اند مواجه نشوید، هر چند وقت یک‌بار به خودتان استراحت دهید، بلند شوید، یکی دو حرکت ورزشی انجام دهید و دور خانه قدمی بزنید. با همین استراحت‌های کوتاه است که می‌توانید بازدهی کاری خود را در طولانی مدت حفظ کنید.

این مقاله رو بخونید:  چگونه تاثیر مثبتی بر فرهنگ سازمانی محل کار خود داشته باشیم ؟

۸) زمان ناهار و مراقبه به خودتان اختصاص دهید

بهترین قسمت دورکاری در خانه آن است که همه چیز آن به خودمان بستگی دارد. با کمی خلاقیت می‌توانید در زمانی که به صرف ناهار اختصاص داده‌اید تمرین‌های خودمراقبتی انجام دهید. بگذارید چند ایده به شما بگوییم: کمی نرمش، انجام چند حرکت یوگا، خوردن غذا و میوه سالم و خوشمزه، تماسی با تراپیست یا دوست صمیمی‌تان، چند نفس عمیق، و کارهایی از این قبیل.

۹) منظم باشید

از برنامه‌هایی مانند تقویم گوگل، آسانا، و غیره استفاده کنید تا بتوانید زمان‌های خاص و دقیقی را برای کار کردن در نظر بگیرید و برای هر قسمت از روز خود برنامه‌ای داشته باشید. هنگام دورکاری از منزل، تیم‌های پروژه به امید کنفرانس‌های تصویری می‌نشینند تا مطمئن شوند که از ضرب‌الاجل تحویل پروژه عقب نمی‌مانند و با بقیه اعضا در ارتباط هستند. اما با این وجود، خود شما هم می‌توانید زمان‌های آزادی که در تقویم هفته خود دارید را وقف کار کنید تا مطمئن شوید که بازدهی داشته و وظایف خود را به درستی انجام می‌دهید.

۱۰) بدون شتاب و به‌آرامی دست از کار بکشید

هیچ عجله‌ای برای به پایان رساندن وظایف خود به خرج ندهید و کارهایی که می‌توانید فردا تمام کنید را بدون دقت و شتاب‌زده سرهم‌بندی نکنید. به جای آن، خیلی آرام پروژه‌هایی که روی آن کار می‌کردید را جمع کنید و فهرست وظایف فردای خود را یادداشت کنید.

۱۱) نقطه مشخصی برای پایان کار داشته باشید

پایان روز کاری خود را در ساعت مشخصی از روز تعیین کنید و با یکی دو تفریح سرگرم‌کننده، این زمان را با عزیزان خود یا هم‌خانه‌هایتان سپری کنید. یک روز دیگر هم از پس کارهایت برآمدی! حالا دیگر پایان کار فرا رسیده و احساس سودمندی و رضایت داری. چه کاری بهتر از آنکه این اتفاق را با کسانی که دوست داری جشن بگیری؟ دور هم باشید و خوش بگذرانید تا پایان فوق‌العاده‌ای را برای یک روز کاری رقم بزنید!

مرجع: How to Achieve Work-Life Balance When Working Remotely

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین شرکت‌های به‌روز شده

سالپا

سالپا | SALPA

این مقاله رو بخونید:  معرفی شرکت فیس‌بوک؛ کار کردن برای فیسبوک چگونه است؟ (برند کارفرما)