چطور یک رزومه حرفه‌ ای بنویسیم؟

چطور یک رزومه حرفه‌ ای بنویسیم؟

چطور یک رزومه حرفه‌ ای بنویسیم؟

نوشتن رزومه مناسب یکی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به شغلی است که مدت‌ها برای آن تلاش کرده‌اید. این روزها که اغلب آگهی‌های شغلی در وبسایت‌های کاریابی و فضای لینکدین منتشر می‌شوند، با هر جایگاه شغلی خالی، صدها رزومه به سمت مسئول استخدام شرکت سرازیر می‌شوند. بنابراین باید کاری کنید که رزومه‌تان در نگاه اول توجه مسئول استخدام را جلب کند تا آن را در لیست منتخبش قرار بدهد و در مرحله‌ی بعد، وقتی قرار است با دقت بیشتری مهارت‌ها و تجربه‌های شغلی شما را بررسی کند، آن‌ها را با جایگاه شغلی مناسب بداند تا شما را به مصاحبه دعوت کند. در نتیجه، شما فقط چند ثانیه برای نشان دادن خودتان وقت دارید، آن هم بدون اینکه در جلسه حضور داشته باشید. فراموش نکنید این رزومه شما است که در غیاب شما پیامتان را به مخاطب منتقل می‌کند.

 

۱. رزومه چیست و چه ضرورتی دارد؟

رزومه مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی است که شما در طول زندگی انجام داده‌اید، از اطلاعات فردی و تماس گرفته، تا وضعیت تحصیلی، تجربه‌های شغلی، مدارک مختلف، دوره‌هایی که در آن حضور پیدا کرده‌اید و مهارت‌های فردی و شغلی.

بیشتر شرکت‌ها و کارفرماها قبل از اینکه با شما مصاحبه حضوری داشته باشند، از شما رزومه می‌خواهند، بنابراین باید رزومه‌ای کامل، به روز و مناسب آماده کنید تا شما را به بهترین شکل معرفی کند. قبل از اینکه با روش نگارش و ساختار نوشتن رزومه آشنا شویم، بهتر است به تفاوت میان رزومه با مفاهیمی مثل CV، کاورلتر و پورتفولیو بپردازیم تا کاربرد و ساختار هرکدام روشن‌تر شود.

 تفاوت رزومه و CV

CV که کوتاه‌شده واژه‌های Curriculum Vitae است، مانند رزومه برای درخواست شغل کاربرد دارد، اما تفاوت رزومه و CV در طول آن‌ها است، به همین دلیل همیشه نمی‌توان آن‌ها را به جای هم به کار برد. CV خلاصه‌ای از تجربه‌ها و مهارت‌های شما است و معمولاً طولانی‌تر از رزومه نوشته می‌شود و طول آن حداقل دو یا سه صفحه خواهد بود. در CV باید به طور مبسوط به پیشینه تحصیلی، مثل تجربه‌های تدریس، مدارک تحصیلی، جوایز، دستاوردها، مقاله‌ها، ارائه‌ها و دیگر دستاوردها اشاره شود. به همین دلیل است که جزئیات اطلاعات CV از رزومه بیشتر است، مخصوصاً اطلاعات تحصیلی.

از طرفی رزومه خلاصه‌ای کوتاه از پیشینه تحصیلی، کاری، مهارت‌ها، مدارک و دیگر دستاوردها است که رایج‌ترین روش برای کسب اطلاعات اولیه در استخدام محسوب می‌شود. مهم‌ترین نکته در نوشتن رزومه، کوتاهی آن است. در بهترین حالت رزومه‌ها یک صفحه هستند، اما با توجه به میزان تجارب شما، طول رزومه تا دو صفحه هم امکان‌پذیر است. بهترین روش برای نوشتن رزومه استفاده از عبارت‌های چندکلمه‌ای و بولت‌وار است.

 تفاوت رزومه و کاورلتر

رزومه و کاورلتر، هدفی مشترک را دنبال می‌کنند، هر دوی این‌ها برای این است که به مسئول استخدام نشان دهید مهارت‌های لازم را برای شغل موردنظر دارید. رزومه و کاورلتر مدارکی هستند که یک‌دیگر را تکمیل می‌کنند، با این حال، تفاوت عمده‌ای بین ساختار این دو وجود دارد. می‌شود گفت رزومه خلاصه‌ای کلی از تجربه‌های کاری شما است و کاورلتر خلاصه‌ای از تجربه‌های کاری شما است که با شغلی که برایش درخواست می‌دهید، مرتبط است. در کاورلتر از سبک بولت‌وار خارج می‌شوید و توضیح می‌دهید که چه ویژگی‌هایی شما را برای جایگاه شغلی موردنظر مناسب کرده است و چه تجربه‌هایی باعث می‌شود که شما کاندیدای ایده‌آل این شغل باشد.

برای نوشتن کاورلتر، همان ساختاری را در پیش بگیرید که برای نوشتن نامه استفاده می‌کنید، مثل سلام و احترام در مقدمه نامه، سه یا چهار پاراگراف در بدنه و پایان نامه. بر خلاف رزومه که مطالب به صورت سوم‌شخص نوشته می‌شود، در کاورلتر از ضمیر اول‌شخص استفاده کنید، هرچند نباید در استفاده از ضمیر «من» زیاده‌روی کنید. در رزومه خیلی مختصر و مفید به همه نکات اشاره می‌شود، اما کاورلتر فرصتی است که بخشی از شخصیت و هویتتان را به مسئول استخدام منتقل کنید.

یک نکته کاربردی برای نوشتن کاورلتر این است که شرح شغلی جایگاه موردنظر را بررسی کنید و در نامه نشان دهید که توانمندی‎ها و تجاربتان با این معیارها همخوانی دارد.

انگیزه‌نامه یکی از انواع کاورلتر است که عموماً در فضای آکادمیک و برای درخواست‌های تحصیلی نوشته می‌شود.

تفاوت رزومه و پورتفولیو

پورتفولیو یکی از ابزارهای مهم و کلکسیونی از تجارب شغلی گذشته برای نشان دادن توانمندی‌های افراد است که برای بعضی از مشاغل بیشتر به کار می‌رود، مثل طراح گرافیست، سازنده‌های فیلم‌های ویدئویی و مهندسان و طراحان دکوراسیون. برای درست کردن پورتفولیو می‌توانید از هر دو شکل الکترونیکی و پرینت‌شده استفاده کنید. در صورتی که مسئول استخدام قبل از مصاحبه از شما پورتفولیو بخواهد، آن را همراه رزومه برایش ارسال کنید. در غیر این صورت، نسخه الکترونیکی و یا پرینت‌شده پورتفولیو را همراه خود داشته باشید تا در روز مصاحبه از آن برای نشان دادن مهارت‌ها و سبکتان استفاده کنید.

۲. انواع رزومه

رزومه‌ها انواع و کارکردهای متفاوتی دارند که به طور کلی بر اساس سوابق کاری، مهارت‌ها و ترکیبی از این دو نوشته می‌شوند. انتخاب نوع رزومه بستگی به نیازهای شغل موردنظر و زمینه کاری شما خواهد داشت.

انواع رزومه

الف. رزومه‌هایی که بر اساس سوابق کاری نوشته می‌شوند

رزومه‌هایی که به ترتیب تاریخ و بر اساس سوابق کاری نوشته می‌شوند، یکی از انواع محبوب و پراستفاده رزومه هستند و به خاطر راحتی در نگارش و سهولت در بررسی طرفداران زیادی دارند. برای نوشتن این نوع رزومه باید از آخرین تجربه کاری شروع به نوشتن کنید و به ترتیب تاریخ به بررسی تجربه‌های شغلی پیشین بپردازید.

چه زمانی از این قالب رزومه استفاده کنیم؟

بهترین شرایط برای استفاده از رزومه‌هایی که بر اساس تاریخ مرتب می‌شوند، زمانی است که شما می‌خواهید تکامل تجربه و مهارتتان را در زمینه شغلی‌تان نشان بدهید. مثلاً اگر در حال حاضر مدیر بخش فروش شرکت هستید و برای رسیدن به این جایگاه شغلی از کارآموزی به کارشناسی و کارشناسی ارشد ارتقاء پیدا کرده‌اید، استفاده از این رزومه مناسب هدف شما است.

چه زمانی از این قالب رزومه استفاده نکنیم؟

در صورتی که تازه وارد زمینه شغلی‌تان شده‌اید و تجربه‌ای ندارید، زیاد کارتان را عوض می‌کنید، در سابقه کاری‌تان مدتی وقفه افتاده است و یا تصمیم گرفته‌اید شغل جدیدی استفاده کنید، بهتر است از این قالب رزومه استفاده نکنید.

ب. رزومه‌هایی که بر اساس مهارت‌های شغلی نوشته می‌شوند

رزومه‌هایی که بر اساس مهارت‌هاو تجارب شما نوشته می‌شوند، بر توانمندی‌های شما تمرکز می‌کنند. در اغلب شرایط کسانی که می‌خواهند کارشان را عوض کنند یا در سابقه کاری‌شان وقفه‌ای افتاده است، از این قالب رزومه استفاده می‌کنند. هنگام نوشتن رزومه‌های مهارت‌محور به این نکات توجه کنید:

در ابتدا یک خلاصه رزومه بنویسید

در ابتدای رزومه‌تان یک خلاصه رزومه بنویسید و در آن بر مهارت‌های مرتبط با شغل موردنظرتان تمرکز کنید. با این کار تأثیر بیشتری بر مسئول استخدام خواهید گذاشت.

درباره هرکدام از مهارت‌ها توضیح بدهید

زمانی که رزومه مهارت‌محور می‌نویسید، تنها به اشاره به مهارت‌هایتان بسنده نکنید و هرکدام را با جزئیات شرح دهید. در این صورت مسئول استخدام می‌تواند توانایی‌های شما را برای به دست آوردن شغل موردنظرتان به وضوح ببیند.

از واژه‌های کلیدی استفاده کنید

شرح وظایف شغل موردنظر را بخوانید و از کلیدواژه‌های آن در نگارش رزومه‌تان استفاده کنید.

پروژه‌های مشابه این شغل را نام ببرید

در صورتی که در گذشته کاری مشابه شغل موردنظرتان انجام داده‌اید، از این تجربه نام ببرید و آموزه‌ها و دستاوردهایتان را بیان کنید.

کاورلتر قدرتمندی بنویسید

استفاده از یک کاورلتر خوب به شما کمک می‌کند خودتان را بهتر به مسئول استخدام معرفی کنید و اعلام کنید که چرا بهترین گزینه برای این شغل هستید.

پ. رزومه‌‌هایی که ترکیبی از مهارت و سوابق کاری است

رزومه‌های مرکب برای کسانی است که می‌خواهند بر توانمندی‌ها و مهارت‌هایی که در طول زمان کارشان به دست آورده‌اند تمرکز کنند. مثلاً اگر کارتان را به تازگی عوض کرده‌اید و سوابق شغلی‌تان نشان‌دهنده مسیر جدید شغلتان نیست، رزومه‌ مرکب به شما کمک می‌کند بدون جلب توجه به این تغییر، بر مهارت‌هایی که در طول زمان به دست آورده‌اید تمرکز کنید.

برای نوشتن رزومه‌ای مرکب، بهترین کار تقسیم رزومه به دو بخش مهارت‌محور و سابقه‌محور است، به این صورت که در ابتدای رزومه به مهارت‌ها و توانمندی‌هایتان اشاره کنید و بعد سوابق کاری‌تان را از انتها به ابتدا بنویسید. با این کار بر مهارت‌های مرتبط با شغل موردنظرتان تمرکز کرده‌اید و درباره سوابق کاری با مسئول استخدام صادق بوده‌اید.

۳. نحوه نگارش رزومه

حالا که با انواع رزومه و تفاوت آن با سایر مستندات مربوط به مصاحبه‌های کاری آشنا شدیم، می‌توانیم با سهولت بیشتری به نحوه نگارش رزومه بپردازیم. برای آماده کردن رزومه می‌توانیم از هر قالبی که ما را در انتقال پیاممان کمک می‌کند استفاده کنیم، اما فارغ از قالبی که انتخاب می‌کنیم، اصولی وجود دارند که باید در اکثر رزومه‌ها رعایت شوند.

نوشتن رزومه

طول رزومه

رزومه شما باید تا جای ممکن خلاصه باشد. حداکثر طول ممکن برای رزومه 2 صفحه و بهترین حالت برای آن یک صفحه است.

فونت و اندازه

از فونت‌های گرافیکی و غیرمتعارف که خواندن را مشکل می‌کنند استفاده نکنید. برای نگارش رزومه انگلیسی بهترین فونت‌ها Times New Roman, Arial, Calibri و فونت‌های رسمی مشابه است. برای نوشتن رزومه فارسی از فونت‌های B Nazanin و یا B Zar و فونت‌های ساده مشابه استفاده کنید. فراموش نکنید فونت Arial و اغلب فونت‌های پیشفرض در حالت فارسی ظاهر خوشایندی ندارد و بهتر است از آن‌ها استفاده نشود.

اندازه فونت رزومه بین 10 تا 12 است، البته می‌توانید نام و عنوان‌ها را با یک شماره بزرگ‌تر یا به صورت بولد بنویسید.

مواردی که باید در رزومه قید شوند

اطلاعات فردی

نام، نام خانوادگی، آدرس، شماره تماس و آدرس ایمیلتان را در بخش اطلاعات فردی و در بالای صفحه اول رزومه بنویسید. در صورتی که در شرح شغلی محدودیت سنی قید نشده است، نیازی نیست تاریخ تولدتان را در این بخش بنویسید. فراموش نکنید که باید از یک ایمیل حرفه‌ای استفاده کنید که شامل نام و نام خانوادگی شما است.

میزان تحصیلات

در این قسمت مدارک تحصیلی خود را به ترتیب زمانی بنویسید (از آخرین مدرکتان شروع کنید). نام مؤسسه‌ای که در آن تحصیل کردید، محل تحصیل و تاریخ فارغ‌التحصیلی را در این بخش ذکر کنید. در صورتی که هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اید تاریخ احتمالی فارغ‌التحصیلی را بیان کنید. اگر پروژه تحصیلی، مقاله و یا هر مدرک خاصی در سابقه تحصیلی‌تان دارید به طور خلاصه به آن بپردازید.

سوابق کاری

در این بخش سوابق کاری‌تان را به ترتیب از آخرین شغل ثبت کنید. می‌توانید در این بخش به شغل‌ها، کارآموزی‌ها و کارهای داوطلبانه بپردازید. نام شرکت، جایگاه شغلی و تاریخ ورود به شرکت و خروج از آن را در بخش سوابق کاری رزومه بنویسید.

به طور خلاصه به سه وظیفه مهم در هر کدام از این شغل‌ها اشاره کنید و دستاوردها و مهارت‌هایی را که از هر کدام به دست آورده‌اید در رزومه درج کنید.

مهارت‌ها

بخش مهارت‌ها در رزومه یکی از قسمت‌های اختیاری است، با وجود این اگر مهارت‌های قابل‌ذکری دارید، بهتر است این بخش را در رزومه بگنجانید. در صورتی که مهارت‌های مربوط به کامپیوتر دارید حتماً در رزومه ذکر کنید، مخصوصاً اگر این مهارت‌ها با شغلی که برای آن درخواست می‌دهید متناسب است.

علاوه بر این، زبان‌هایی را که می‌شناسید به همراه سطح آشنایی‌تان با این زبان‌ها، در بخش مهارت‌ها ثبت کنید. برای نشان دادن سطح آشنایی‌تان با زبان از کلمات مقدماتی، متوسط و مسلط استفاده کنید.

در صورتی که مهارت دیگری دارید که به شغل موردنظرتان کمک می‌کند اما در جایی از رزومه ذکر نشده، در بخش مهارت‌ها به آن اشاره کنید.

کارهای داوطلبانه

این بخش از رزومه اختیاری است، اما اگر تا به حال کار داوطلبانه‌ای انجام داده‌اید می‌توانید با اشاره به آن نشان دهید اهل کار تیمی هستید و مهارت برقراری ارتباط خوبی دارید. در این بخش نام سازمان، تاریخ کار داوطلبانه و دستاوردهایتان را ذکر کنید.

سرگرمی‌ها و علایق

علاقه‌ها و سرگرمی‌های شما برای همه مسئولان استخدام جالب توجه نیستند، اما اگر این موارد با جایگاه شغلی موردنظرتان مرتبط است، حتماً آن‌ها را ذکر کنید، مثلاً اگر اهل کتاب و مطالعه هستید، در شرایط یکسان بیشتر از دیگران برای جایگاه شغلی تولیدکننده محتوا مناسب خواهید بود.

۴. توصیه‌هایی برای نوشتن رزومه‌ای حرفه‌ای

نکات رزومه نویسی

چند رزومه خوب را بررسی کنید

وقتی تصمیم می‌گیرید رزومه شغلی بنویسید یا رزومه قبلی‌تان را به روز کنید، چند نمونه رزومه خوب را در اینترنت بررسی کنید و بعد از قالبی استفاده کنید که بیشتر از بقیه، توانمندی‌ها و دستاوردهایتان را بارز می‌کند.

از یک الگو استفاده کنید

برای شروع بهتر است از یک الگو یا تمپلیت آماده استفاده کنید تا در ابتدای کار وقت زیادی برای طراحی رزومه از دست ندهید. یکی از بهترین روش‌ها برای نوشتن رزومه استفاده از رزومه‌سازهای آنلاین است. در این صورت شما قالب مناسب و طراحی دلخواهتان را انتخاب می‌کنید و تنها با نوشتن اطلاعاتتان رزومه‌ای حرفه‌ای خواهید داشت.

رزومه‌هایتان را سفارشی کنید

یکی از روش‌های مهم برای نوشتن رزومه این است که از یک رزومه مرجع استفاده کنید. رزومه‌ای که در آن همه اطلاعات به صورت مبسوط آورده شود. حالا با توجه به شغل موردنظر و شرح شغلی آن، از این رزومه مرجع استفاده کنید و رزومه‌ای سفارشی بنویسید! مثلاً اگر در شرح شغلی کار موردنظرتان مواردی وجود دارد که با یکی از تجربیات شغلی شما شباهت زیادی دارد، می‌توانید آن تجربه شغلی را با جزئیات بیشتری ذکر کنید و دستاوردها و مهارت‌ها و وظایف آن شغل را به طور مبسوط بیان کنید.

از کلیدواژه‌های پرتکرار استفاده کنید

بهتر است در رزومه‌تان از کلیدواژه‌هایی استفاده کنید که در شرح شغلی نوشته شده است. با این کار، احتمال اینکه رزومه شما برای این جایگاه شغلی، مطلوب تشخیص داده شود بالا می‌رود. از این کلیدواژه‌ها در کاورلترتان هم استفاده کنید و درباره مهارت‌ها و سوابقی که شما را برای این شغل مناسب می‌کند، توضیح بدهید. کلیدواژه‌های صنایع و حوزه‌های شغلی مختلف با هم تفاوت دارند و به مرور زمان دستخوش تغییر قرار می‌گیرند، بنابراین همیشه به روز باشید.

منابع: glassdoor ، novoresume

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.