شرکت کافه بازار

www.cafebazaar.ir

درباره کافه بازار

برنامه‌ی «بازار» یک بستر ارائه‌ی برنامه‌ها، بازی‌های اندرویدی و ویدیو در ایران است که از سوی شرکت آوای همراه هوشمند هزاردستان توسعه یافته و در مالکیت «گروه توسعه فناوری اطلاعات هزاردستان» قرار دارد. کافه‌بازار در بهمن ۱۳۸۹ توسط علی کوپایی، حسام میرآرمندهی و به همت جمعی از فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دانشگاه‌های ایرانی شکل گرفت و از آن زمان تاکنون، با بهره‌مندی از همکاری متخصصان و توسعه‌دهندگان مشتاق و مستعد ایرانی، کوشیده است بستر جامعی از خدمات، محتوا و محصولات دیجیتال را برای کاربران اندرویدی فراهم کند.
به جز فروشگاه نرم‌افزارهای اندروید کافه بازار، در این شرکت محصولات دیگری از جمله “عدد” به عنوان یک پلتفرم تبلیغات برای موبایل، “دیوار” که یک سرویس نیازمندی‌های آنلاین است، “رسید” که یک سرویس پرداخت پول با موبایل است، و “بلد” که یک نقشه و مسیریاب هست، طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند. همچنین در خود فروشگاه نرم‌افزارهای اندروید، سرویس “برنامه‌های آنی” معرفی شد که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌هایی طراحی کنند که کاربران برای اجرای آن نیازی به دانلود و نصب برنامه ندارند و بلافاصله قابل اجرا است.

مدیر عامل: امین امیرشریفی  |  ۱۰۰ تا ۲۴۹ نفر

مدیر منابع انسانی: طاهر آتش سرو  لینک پاسخگویی 

شرکت کافه بازار می‌تواند به تجربیات ثبت شده در سالپا پاسخ دهد. در صورت تمایل فرم زیر را برای دریافت "لینک پاسخگویی" تکمیل بفرمایید.

آدرس شرکت کافه بازار: سعادت آباد، ضلع جنوب شرقی میدان فرهنگ، پیوند ۲، پلاک ۸ | waze | map

فرصت‌های شغلی کافه بازار

ویرایش محتوای درباره شرکت

متشکریم که به ما در تکمیل پروفایل شرکت کافه بازار کمک میکنید. تمامی موارد این فرم اختیاری هست و نیازی به تکمیل کردن همه فیلدها نیست. پس از ارسال شما، موارد بررسی می‌شوند و پروفایل شرکت به‌روزرسانی می‌گردد.

اگه در این شرکت تجربه مصاحبه دارید، با دوستانتون درمیون بگذارید

مصاحبه مدیر توسعه بازرگانی خارجی | دی ۹۹

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه خیلی آسون | سابقه کار مرتبط: بیش از ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: دو هفته تا یک ماه | برخورد مصاحبه کننده خیلی بد بود

من برای شغل مدیر بازرگانی مسلط به بازار چین تقاضای استخدام دادم، مصاحبه من با اسکایپ با یکی از مدیران توسعه بازرگانی و مترجم زبان چینی شرکت انجام شد، مترجم در ماشینش بود و از طریق موبایلش در مصاحبه حضور داشت. کافه بازار قصد دارد با تعدادی از شرکتهای چینی همکاری کند تا آنها بازیهایشان را در کافه بازار منتشر کنند.
در طول مصاحبه از من خواستند ابتدا در مورد سوابق کاری ام توضیح دهم، سپس راهکارهای خودم را بیان کردم، جالب اینجاست زمانیکه من از آنها سوال می پرسیدم مرتب جواب سربالا می دادند و می گفتند نمی توانند در مورد مسائل درون سازمانیشان صحبت کنند، کلا احساس کردم فقط قصد تخلیه اطلاعاتی دارند، این شرکت هم اکنون با عنوان دیگری آگهی استخدام کارشناس توسعه بازرگانی خارجی داده است، فقط هم قصد دارد اطلاعات کسب کند.
کلا خیلی به من برخورد از این رفتار غیر حرفه ای کافه بازار

حقوق پیشنهادی من: توافقی

حقوق پیشنهادی آن‌ها: نمی دانم

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: دو هفته)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه منابع انسانی | شهریور ۹۹

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: یک تا سه سال | نحوه درخواست: کارمندان شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده مناسب نبود

سوالات اصلا استاندارد نبود بسار کلیشه ای و گمراه کننده و بی ربط به ماهیت شغلی که براش اپلی کرده بودم من ریفرال خود مجموعه بودم و کوچکترین ارزشی نداشت که ۲ سال برای همون مجموعه کار کرده بودم
بدترین حس هارو تو مصاحبه گرفتم انگار فقط دنبال یه کلمه بودند به صورت مچ گیرانه و سوالهای پیچیده بی محتوا و همش براساس فرضیات.
مرحله دوم مصاحبه که شامل تسک بود بسیار تسک غلط و بی پایه و اساسی که براش نمیشد هیچ جوره جواب منطقی و درستی درآورد و در نهایت در مصاحبه سوم با سوال نقطه ضعف خود را بیان کنید و به دلیل همون نقطه ضعف ریجکت شدم.

حقوق پیشنهادی من: به حقوق نرسیدیم

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: دو هفته)

+۱۱

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مهندس امنیت اندروید | اسفند ۹۸

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه خیلی سخت | سابقه کار مرتبط: بیش از ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: بیشتر از یک ماه | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

من در اسفند ماه درخواست دادم و چون نزدیک به تعطیلات عید بود، ایمیل زدن که بعد از تعطیلات عید سال بعد، جلسه مصاحبه تنظیم میشه. چند روزی از تعطیلات گذشته بود و دیدم خبری نیست و بهشون ایمیل زدم. جواب دادن و هفته ی بعدش قرار مصاحبه گذاشته شد.
به دلیل شرایط کرونا مصاحبه به صورت آنلاین بود. مصاحبه کننده ها دو نفر بودند، رفتارشون خوب و حرفه ای بود. در مورد تجربیاتم پرسیدند. در مورد ابزار هایی که کار کردم پرسیدند. از مفاهیم عمیق اندروید پرسیدند و در آخر قرار شد اگه نظرشون مثبت باشه، یک تسک برای من بفرستند تا اون رو انجام بدم.
خوشبختانه نظرشون مثبت بود و یک هفته بعد تسک رو فرستادند. مدت انجام این تسک ۸ روز بود.
این تسک شامل چند مورد بود که باید نرم افزار هایی رو بررسی میکردم و کار درخواست شده رو انجام میدادم. همچنین از انجام کار باید اسکرین شات گرفته میشد. تسک را کامل انجام دادم و گزارش ۱۰۰ صفحه ای از انجام تسک شامل اسکرین شات ها ارسال کردم.
یک هفته بعد ایمیل زدند که تسک دیگه ای رو فرستادن و لازمه این تسک هم انجام بشه تا درک عمیق تری از کیفیت کار من پیدا کنند. این تسک هم مجموعه چندین کار بود. ۱۰ روز زمان داشت. شامل درخواست های پیشرفته تری بودند. در جزییات تسک بعضی بخش ها رو اختیاری در نظر گرفته بودند، به این صورت که میتوان به صورت دستی یا ساده پیاده سازی کرد یا به صورت حرفه ای تر و ابزار براش تولید کرد.
تمام موارد تسک را به صورت کامل انجام دادم و ابزار هایی برای کار تولید کردم.
گفتند که نتیجه اعلام میشه.
از اسفند رو در نظر بگیریم میشه بیشتر از ۲ ماه بود که در جریان مصاحبه بودیم.
حدودا نزدیک ۳ هفته گذشت و خبری نشد. ایمیل زدم و پیگیر شدم.
گفتند که اگه میشه حدودا یکی دو ماه صبر کن که به کوارتر بعدی برسیم.
یک ماه و نیمی صبر کردم، بازم خبری نشد.
دوباره ایمیل زدم که نتیجه چی شد.
گفتند که تا دو هفته دیگه نتیجه نهایی رو اعلام میکنیم.
دو هفته بعد دوباره خبری نشد، بازم ایمیل زدم که جواب بدن.
بعدش باهم تماس گرفتند که من همه موارد رو قبول شدم، ولی چون برای این پوزیشن فقط یک نفر رو نیاز دارند، فرد دیگه ای رو استخدام کردند.
در واقع کل فرآیند مصاحبه ۶ ماه به طول کشید!!
ازشون خواستم که نتیجه ارزیابی شون که شامل نقاط ضعف و قوت من بوده رو ارسال کنند. گفتند که حتما ارسال میکنند.
یک ماه و نیم گذشت ولی هیچ چیزی ارسال نکردند.
من بازم ایمیل زدم و خواستم که جزییات ارزیابی من رو ارسال کنند.
خبری نشد.
دو هفته بعد مجدد ایمیل زدم و خواستار جزییات ارزیابی مصاحبه شدم.
و در آخر ارزیابی رو ارسال کردند و باز ذکر کردند که من تسک ها رو به درستی انجام دادم و حداقل نیازمندی ها رو بهره مند بوده ام. چون همزمان کاندید های دیگه هم بودند و چون فقط یک نفر رو استخدام میکردند، فردی که بیشترین همخوانی رو برای این پوزیشن داشته رو استخدام کردند.
همچنین جزییاتی از نقاط ضعف من ارسال کردند که میشد گفت هم خیلی کلی بود و هم اینکه انگار واسه فرد دیگه ای رو برای من کپی کرده بودند. من وقتی خوندم تعجب کردم! حتی موردی رو نوشته بود که در مصاحبه و تسک ها نبوده.
این تجربه طولانی من از مصاحبه در کافه بازار بود.
رفتار و برخوردشون خوب بود.
زمان بندی هاشون بسیار طولانی و پاسخ گویی شون بسیار کند بود.

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: بیشتر از شش ماه)

+۱۹

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مدیر امکانات | خرداد ۹۹

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: بیش از ۱۰ سال | نحوه درخواست: کارمندان شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی بد بود

بعد از اولین تماس تلفنی وقت مصاحبه آنلاین مشخض شد با یک از کارشناسان بخش منابع انسانی/ سوالات ساده مثل تجربه مشابه و رزومه کاری و تحصیلی و در مواقع بحرانی با تیم چطوری برخورد میکنی؟‌اصول مدیریتت چطوره برای بخش های زیر مجموعه، چطوری کنترل شون میکنی و غیره / بعد از ۳ هفته یک email اومد که ۴ تا سوال داشت وباید تکمیلش میکردم طی سه روز ( چالش هایی بود که در موقعیت شغلی امکان داشت ایجاد بشه/ بررسی ش در کافه بازار حدود ۴ هفته ظول کشید؟!!! / با مثبت بودن پاسخ ها و نگرشم به موصوعات (به گفته دوستان) مصاحبه بعدی رو با مدیر منابع انسانی فیکس کردند بصورت حضوری (حدود ۳ ساعت مصاحبه و گپ و گفتگو و بازدید همه ی طبقات و عملکرد همه ی واحد ها رو قدم زنان انجام دادیم و کلیت جلسه مثبت ارزیابی شد / بعد از حدود ۵ هفته دوباره تماس گرفتند یه وقت مصاحبه تنظیم کردند (با کارشناس هایی که به گفته ی خودشون قرار بود بعدا من مدیرشون باشم! ( خیلی کار خنده داری بود! خیلی) تازه یکی از عزیزان هم وقتش پر بود و در جلسه حاضر نشد! کارشناس مصاحبله کننده در مورد نحوه شستشوی سرویس بهداشتی ازم سوال کرد! خیلی توهین آمیز (عین واقعیت رو مطرح میکنم) و اینکه حتی یکبار هم روند مصاحبه ی بنده رو در سیستمشون حتی مرور نکرده بود وجالبتر اینکه در شروع جلسه خودش رو مدیر امکانات کافه بازار معرفی کرد! همون موقعیتی که من در روند مصاحبه ش بودم! خیلی خیلی خنده دار!
واقعیت امر خودم جلسه رو خیلی زود به اتمام رسوندمو اونجا را ترک کردم. دیگه نگم براتون از تلفن صحبت کردن نفر در جلسه و سلام وعلیک کردن با افرادی که اون طرف دیوار شیشه ای عبور میکردند! خیلی شوکه بودم! / ۲ روز بعد هم یک email زدند و گفتند شما مناسب این سیستم نیستید و غیره! ازشون درخواست فید بک کردم و جالبتر اینکه یکدفعه لحن email و تماس تلفنی هاشون عوض شد و همون شعار قشنگ که در کافه بازار نگاه از بالا به پایین وجود نداره رو به عینه لمس کردم! فارغ از نتیجه که واقعا بعد از جلسه آخر برای خودم هم منفی بود از مجموعه کافه بازار با این همه شعاری که میده انتظار نداشتم!
جالبتر اینکه اون موقعیت شغلی حذف شد! کافه بازار برگشت به جای قبلیش! و متوجه شدم بخاطر حذف شدن ردیف شغلیش من رو باز دادند و آخرشم برای اینکه خودشون رو توجیه کنند روی من برچسب زدند! راستی گزارش فیدبک هم سراسر دروغ بود و همه ی توضیحات بنده برعکس ثبت شده بود.

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: چهار ماه)

+۱۵

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه کارشناس اداری | تیر ۹۸

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خوب بود

تجربه مصاحبه م در کافه بازار، بهترین تجربه مصاحبه بود که در حدود ۵ سال سابقه کاریم داشتم.

همین اول تاکید میکنم که مهم ترین نکته ای که باعث میشه اینو بگم اینه که تجربه مصاحبه به صورتی طراحی شده بود که من مصاحبه شونده هم فرصت داشتم که در کنار بررسی شرایی و مزایای شغل، ببینم آیا واقعا این محیط و این آدم هارو دوست دارم و توش خوشحال خواهم بود یا نه؟ اگه آدمی باشین که بلندمدت به موقعیت های شغلی نگاه میکنن، میدونین که این خیلی مهمه.
برای شفاف بودن، مثال میزنم که اخیرا من با شرکت دیگه ای مصاحبه داشتم که خلاصه حقوق(حقوقی که نزدیک ۶۰۰ تومن کمتر از آخرین دریافتی من بوده) و شرح وظایف رو گفتن، و گفتن اگرررر تایید بشین و بیاین، ب بسم الله سی میلیون تومن سفته میدین، یک تا ۴ هفته آموزشی دارین، سه ماه آزمایشی با حقوق پایه، و بعد تازه با توجه به نتیجه ارزیابی حقوق پایه نزدیک ۴۰۰ تومن حداکثر افزایش پیدا میکنه. سه سال هم تعهد خدمت دارین. و اگر بخواین برین در طول آموزش پول آموزش از سفته تون کم میشه!
یعنی کلا این شرکت که نقطه مقابل بود، اصلا حقی برای کارمند قائل نبود که اونم بیاد محیط رو ببینه و تصمیم بگیره براش مناسبه یا خیر!

بریم سر داستان کافه بازار:

من رزومه م رو به صورت آزاد گذاشتم روی سایت شون تا خودشون اگر موقعیتی مناسب من میبینن تماس بگیرن‌. برای موقعیت کارشنای اداری با من تماس گرفتن. دقیقا موقعیتی نبود که امیدوار بودم داشته باشم، اما مایل بودم با موقعیت شرکت های استارت آپی رو هم بسنجم. به هر حال هر موقعیت شغلی یک پکیج هست که آدم باید کم و کاستی هاش رو بسنجه و برآیند رو ببینه.

خلاصه که باهام تماس گرفته شد، قرار مصاحبه گذاشتن(گفته بودن چند مرحله داره)، ایمیل برام فرستادن تا ایونت رو تایید کنم.
یک ساختمان کامل برای خودشون بود نزدیک میدان فرهنگ سعادت آباد. من رسیدم، در لابی منتظر موندم، دو نفر اومدن استقبالم و من رو به یکی از اتاق های جلسه در طبقه همکف راهنمایی کردن که برای مصاحبه ما رزرو شده بود. اون دو خانم از کارمندای همون بخش موردنظر بودن. فکر میکنم نزدیک یک ساعت حداقل گفتگو داشتیم. به من خوراکی و نوشیدنی تعارف کردن که خب کمک کننده بود. خلاصه بخوام بگم، از تجربیاتم پرسیدن، روی دلایل جابجاییم از شرکت به شرکت دیگه دقیق شدن. مثلا من اولین کارم رو به خاطر اینکه امکان رشد تخصص نداشت و زیادی آچار فرانسه همه ی بخش ها بودم ترک کرده بودم و یه موقعیت شغلی تو یه شرکت بزرگ تر رو قبول کرده بودم. مثلا پرسیدن آیا در مورد این موضوعی که اذیتت میکرد با مدیرت صحبت کرده بودی؟ منم میفهمیدم میخوان بدونن اگر مشکل پیش بیاد آیا میزارم میرم یا میمونم سعی میکنم درستش کنیم؟ که من توضیح دادم بله طی چند ماه چند بار گفته بودم و اقدامی ندیده بودم.
یا مثلا یه عدد سال رو اشتباه رو رزومه م نوشته بودم، بهم نگفتن اشتباه کردی و تو چشمم کنن. خیلی با ملاحظه گفتن آها پس اگه میگی فلان سال این تغییر شغلو دادی پس فکر کنم اینجا یه غلط تایپی هست، که‌ من پذیرفتم اشتباهمو. به نظرم خیلی این رفتارهای کوچیک رو داشتن رصد میکردن که منطقی هم بود.
یه جای مصاحبه هم گفتن ما یه سری موقعیت رو میگیم، تو بگو کدوم این گزینه ها اقدام احتمالی توعه. و گفتن که جواب درستی وجود نداره و ما فقط این رو ملاک میزاریم برای اینکه رویکرد آدم هارو بشناسیم و هر کس یه جوره.
گفتن مثال از چالشی که سر کار داشتی چی بوده، چطور هندلش کردی.
کلا مصاحبه خوبی بود. تموم که شد گفتن ما برای مرحله بعدی بهت اطلاع میدیم.

مرحله بعدی مصاحبه این بود که من یه روز از صبح رفتم در خود دپارتمان مورد نظر، در میزی که قرار بود برای من باشه بودم. بچه های دپارتمان و چالش ها و کارهای روزشونو دیدم. از اول روز هم یه سری تسک به من داده شد و گفتن تا پایان روز بهشون بدم نتیجه رو. که مثلا تدوین یک نامه اداری فارسی بود به یک ارگان خاص، نامه اداری انگلیسی به یک سفارت، یه جدول در اکسل… جمعا ۵ کار بود.
من تا قبل از ناهار کارها رو تموم کردم و تحویل دادم.
راستی اون روز من یه خوراکی کوچیک برای ناهار برده بودم، اما قبل ظهر بهم گفتن ناهارت با ما هست و برام از رستوران اصیل گرفتن. حتی اصرار کردن تعارف نکنم چون من جوجه کباب تنها خواستم.
آها یه موردم بدونید، اونجا اصلا سیستم انگشت زدن و ثبت ورود و خروج ندارن. کاملا رو حساب تعهد و گفتگوی متقابل تیم با همه. کل محیط هم open office هست. ضمن اینکه بیمه تکمیلی شون یه طرح داخلی هست که ابداع خودشونه، و حتی هزینه مثلا کارهای زیبایی دندان هم بی چونه قبول میکردن. یه مزایای دیگه هم اینکه بخشی از هزینه های دوره های آموزشی رو قبول میکردن برای هر کارمند “اگر” به کارشون مربوط بود. اما خب دوره های مربوط به اداری که برای من حس پیشزفت نمی آورد حتی اگه وجود داشت.

وقت ناهار، دو تا از اعضای تیم منو بردن با خودشون سالن غذاخوری که خیلی رنگی و دلباز بودن. با سه نفر دیگه از دوستای اونها نشستیم و ناهار خوردیم. من خیلی چیزی نمیگفتم اما سعی میکردم ساکت هم نباشم. این هم موقعیت خوبی بود که من بقیه شرکت رو ببینم و تعامل داشته باشم باهاشون و ببینم آیا اینجا راحت خواهم بود؟

بعد از ناهار با مدیر دپارتمان که یه خانمی بود و آقای جوانی که من قرار بود جاشون بیام باز جلسه جدا داشتیم‌. ارزیابی شون از تسک هایی که انجام داده بودم رو گفتن و یکی دو ساعتی صحبت کردیم. نحوه پیشرفت تو سازمان و کار کلی و روند هارو توضبح دادنو انتظارات من رو پرسیدن. من در اون زمان شاغل بودم و میپرسیدن چرا میخوای بیای بیرون. من یه سری توضیحات دادم و وسطش هم صادقانه گفتم سازمانی که هستم خیلی رشد بر اساس کیفیت کار و تلاش نیست. و مثلا در یه بخشی وقتی میخواستن یه نفر ارشد انتخاب کنن، کسایی که بهترین عملکرد رو داشتن ملاک نزاشتن، و اونی که پدرش مدیر داخلی بود و کارشم باگ داشت گذاشتن. و در این لحظه جوابی که مدیر بخش اداری کافه بازار به من دادن با خنده و یه مقدار تیکه و حس مچگیری این بود:”آهااااا پس مشکلت اینه پارتی نداری اونجاااا.”
اینجا شاید اولین نقطه ای بود که من زده شدم. من قراره با مدیری کار کنم که از حرفای من این قسمتو برداشت میکنه و حس پیروزی در مچگیری داره؟
به هر حال اینجا هم چیزی نگفتم خیلی و گفتم شاید برداشت اولیه م درست نباشه و بعدا خود اون مدیر هم متوجه شه نکته حرف من اصلا این نبود.
بعد از اون جلسه به من گفتن جلسه بعدی ما اعلام آفر خواهد بود و تماس میگیریم.

دقت کنین که همین یک روز چقدر اطلاعات راجع به محل کار احتمالی من در آینده به من داده بود و چقدر حس میکردم اینکه من هم باید محیط رو بپسندم رو مهم میشمرن و درک میکنن در عملکرد و ماندگاری کارمند تاثیر داره!

خلاصه جلسه بعدی جلسه آفر بود، یک خانم جوانی(کلا تیم اونجا نسبتا جوان هست و این خوبه) از منابع انسانی و اون مدیر اداری حضور داشتن.
خلاصه که مدیر منابع انسانی بیشتر حرف زدن و خیلی هم دوستانه بودن و اصلا حس منت گذاشتنو “همینه که هست” نمیدادن. به من حقوق ۳۷۰۰ پیشنهاد کردن، و توضیح دادن یه درصدی از سهام کافه بازار رو خواهید داشت از همین اول که بعد از دو سال بودن در اینجا اجازه فروش ش رو خواهید داشت(مقایسه کنید با اون شرکتا که سفته چند میلیونی میگیرن واسه تعهد ماندگاری اصطلاحا! شرکت اگه کارمند رو ‌آدم مفت نگاه نکنه و محیط رو خوب نگه داره و بهش ارزش بده، دلیلی نداره بره!)

به من در نهایت حقوق ۳۷۰۰ پیشنهاد دادن، و گفتن در پرفورمنس ریویو فصلی این امکان افزایش داره. و خیلی دوستانه و مصرانه گفتن اگه هر فیدبکی دارم به این پیشنهاد الان میتونم بگم و هیچ مشکلی نیست.

من تصمیم گرفتم اون موقع چیزی نگم و وقت خواستم برای جواب دادن.
در اون زمان ۳۷۰۰ از حقوق اون موقع من ۴۰۰ تومن نهایتا بیشتر بود، و جدای انتظار هم از افزایش بیشتر، مسیر هم انقدر برای من دور بود که خود هزینه رفت آمد؛ عملا دریافتی منو کاهش میداد و خستگی ش هم به جای خود.
از طرف دیگه من حاضر بودم که بمونم و با نشون دادن خودم به افزایش حقوق در پرفورمنس ریویو امیدوار باشم. اما مدیر اداری در گفتگو شون به من گفته بودن که پرمورمنس ریویو وقتی برای کسی پوینت مثبت میاره که اون فرد تسهیلی در کار بخش ایجاد کنه. منم فکر کردم خب واقعا چقدر رشد و تسهیل میشه در بخش اداری ایجاد کرد؟ مثلا بخش فنی و برنامه نویسی نیست که بشه هر روز یه ابتکار جدید زد.
اینکه موقعیت اداری خیلی برای من حس پیشرفت و یادگیری نمیاره هم به جای خود.
میتونم بگم یه خورده هم مدیر اداری مورد نظر رو نمیتونستم به عنوان مدیری منصف برای خودم تصور کنم و احساس کنم حمایتگره.

در نهایت بعد چند روز تماس گرفتم و درخواست رو رد کردم. اگر به جای همین موقعیت یه کار عملیاتی تر بهم پیشنهاد میشد، شاید حتما قبول میکردم.

حقوق پیشنهادی من: بالای ۴ میلیون

حقوق پیشنهادی آن‌ها: ۳.۷ میلیون تومان

پذیرفته شدم و خودم رد کردم (کل فرآیند: سه هفته)

+۲۰

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه سرپرست مرکز تماس | بهمن ۹۸

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | سابقه کار مرتبط: یک تا سه سال | نحوه درخواست: سایت‌های کاریابی | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده عادی بود

در روند مصاحبه خیلی سوال خاصی نپرسیدند فقط راستی آزمایی رزومه بود انگار یه مصاحبه دومو ست شد و در واقع ه امتحان که در ایمیل نوشته بودند بین ساعت ۱۳ تا ۱۵ هزر تایمی دوسداشتید بیباد منم ساعت ۱۴ رفتم که گفتن نه باید از ۱۳ میومدی گفتم تو ایمیل اینجوری نوشته گفتن نه ایمیل رو نشون دادم گفنم نه اشتباهه میکنی تو گفتم نمیخا استخدام کنی چرا اذیت میکنی نکن در کل بنظرم شرکت روی روند استخدام خیلی نظارتی نداره و فکری بهش نمیکنه و یه سری نابلد دارند استخدام میکنند در اخر هم هیچ جوابی ندادند

مهارت‌هایی که نیاز دارند

CRM- کنترل تیم-

حقوق پیشنهادی من: ۴ میلیون تومان

حقوق پیشنهادی آن‌ها: ۳.۵ میلیون تومان

مدت زیادی است که منتظر پاسخ هستم

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه کارشناس تست | تابستان ۹۹

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه سخت | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | برخورد مصاحبه کننده مناسب نبود

برخورد HR خوب بود.
مرحله اول مصاحبه با دونفر کارشناس تست بود . که خوب بود.
بعدش یه تسک دادن که خیلی خوب انجام دادم و خوششون اومد.
مرحله دوم با دونفر پروداکت که جو واقعا خشک بود. در تمام طول مصاحبه حتی یک لبخند هم نزدن. دید بالا به پایین داشتن ( در هر دو مرحله) فقط یه نفر از دیوار بود که برخوردش خوب بود. سوالهای خیلی ریز با جزئیات میپرسیدن که منظورشون رو از اون سوالا واقعا متوجه نمیشدم و تکرار هم میکردن به طرق مختلف.سوالهای فنی میپرسیدن و دنبال جوابهایی درباره مهارتهای ارتباطی و کار تیمی بودن. شنیده بودم جو اونجا خیلی دوستانه ست و خیلی صمیمی هستن، ولی همچین چیزی ندیدم. یا حداقل تو واحد فنی همچین چیزی نیست.
وقتتون رو تلف نکنید. اگرم خیلی اصرار به رفتن دارید، از توانایی هاتون تو کار تیمی براشون بگید.
در صورت پذیرفته نشدن هم هیچ دلیلی بهتون نمیگن

مهارت‌هایی که نیاز دارند

به نظرم توانایی کار گروهی براشون مهم بود. مهارتهای ارتباطی هم مهم بود.
درباره کار هم توانایی نوشتن تست سناریو و دقت و ….

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک و نیم ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

یه سر به شرکت‌های دیگه هم بزنید:

مصاحبه حسابدار حقوق و دستمزد | بهار ٩٩

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: بیش از ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت‌های کاریابی | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

.مرحله اول تلفنی کارشناس ازم سوالهای مالیاتی پرسید ، مرحله بعدی با اسکایپ
دوتا کارشناس سوالهای تخصصی تر حقوق و دستمزد
مرحله بعدی کارشناس منابع انسانی و حسابرس داخلی
مرحله بعدی مدیران بخش مالی
مرحله اخر حقوق پیشنهادیشون
سوالهات تخصصی خود حقوق و دستمزد و چندتا سوال اکسل هم پرسیدن
و همچنین یه اکسل هم برام فرستادن که کارهای حقوق و دستمزد رو ش انجام بدم
من فکر میکنم به غیر از اینکه روال مصاحبه ها بسیار طولانی بود و چندین مرحله یی، بقیه موارد مثل جاهای دیگه بود که رفته بودم، دقیقا همون موارد که در آگهی خواسته بودند براشون مهم بود، اما فقط مشکلی که بود میخوان بدونن تو جای قبلی چقدر حقوق گرفتی همون رو بهت بدن، که من با این رفتارشون مشکل داشتم و نرفتم، ولی به نظر من رفتار بسیار محترمانه و دوستانه یی داشتن
ویژگی‌هایی که براشون مهم بود:
به صبور بودن و مورد اطمینان و اعتماد

مهارت‌هایی که نیاز دارند

قوانین بیمه و مالیاتی براشون توی این شغل بسیار مهم بود

پذیرفته شدم اما خودم رد کردم (کل فرآیند: یک ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه سرپرست پشتیبانی | تابستان ۹۹

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده خوب بود

بنده ۶ سال سابقه کار پشتیبانی در مرکز ارتباط با مشتری سامسونگ داشتم و با استاندارهای بین المللی کار میکردیم.
در جلسه مصاحبه دو عزیز تاره فارق التحصیل دانشگاه شریف بودند که سرجمع روی هم سابقه کاریشون به ۶ سال نمی رسید.
در جلسه مصاحبه دوست عزیزی که مصاحبه میکرد اصول اولیه یه مصاحبه رو نمیدونست و مشخص بود هیچ تسلطی روی فرآیند مصاحبه نداره.
مشخص بود یه سری سوال که براشون پیش اومده بود رو نوشته بودند بعد یه آگهی زده بودند و سوالاشون رو از من در میخاستن بپرسن.
منم کامل جواب دادم و با راهکار ولی خوب اگه تونستن اجرا کنن من اسمم رو عوض میکنم.
اگه شریف درس خوندین نیازی نیست اصلا رزومه بدین.خودشون براتون اسنپ میگیرن میان میبرنتون
در غیر این صورت خودتون رو خسته نکنید چون ۲ ۳ هفته وقت تلف میکنید یه تسکی میدن بهتون و تخلیه اطلاعاتی میکنن و تمام
ویژگی‌هایی که براشون مهم بود:
فقط به اینکه دانشگاه شریف باشید.

مهارت‌هایی که نیاز دارند

همه ی مهارت های لازم رو داشتم و فک کنم ترسیدن بیام جاشونو بگیرم

+۱۵

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه Software Engineer | تابستان ۹۹

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه سخت | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: بیشتر از یک ماه | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

اول که من درخواست دادم دقیقا تو اولین روزای کرونا بود که کافه بازار فرآیندهاشو داشت به دورکاری تغییر می‌داد و به همین دلیل خبری ازشون نشد و منم بعد از چند روز شروع کردم واسه جاهای دیگه اقدام کردن. بازم به دلیل کرونا و نامشخص بودن شرایط درسی من که پشت کنکور ارشد بودم شرایط کاری مناسبی تقریبا کم پیدا میشد و منم ترجیح دادم یکم روی این فرآیند زمان بزارم تا حداقل جایی که می‌خوام اون چیزی باشه که مورد علاقم باشه. بعد از ۴ ماه تو تیر از کافه بازار باهام تماس گرفتن و شرایط رو توضیح دادن و گفتن که به خاطر کرونا و تغییر و تحول توی فرآیند استخدامشون یکم دیر شده و عذرخواهی کردن و پرسیدن بازم علاقه دارم فرآیند مصاحبه رو ادامه بدم یا نه. منم گفتم اره و برام یک لینک آزمون غیر حضوری فرستادن.
آزمون اول ۴ تا سوال بود که توی ۲ ساعت باید حل میکردم و سوالات از ساختمان داده و طراحی الگوریتم بودن. من ۳ تا از ۴ تا رو حل کردم و سوال ۴ رو هم که حل نکردم چون نفهمیدم صورت سوال چی میخواد از من و همین هم براشون توضیح دادم توی ایمیل و قبول کردن.
آزمون اول رو که قبول شدم وارد آزمون دوم شدم. اینم مثل قبلی غیر حضوری و کدی نویسی بود با این تفاوت که ترکیب یک پروژه کوچیک شده دنیای واقعی و ترکیبی از مباحث پایه‌ای ساختمان داده بود.

بعد از مصاحبه دوم دوباره از منابع انسانی تماس گرفتن گفتن دو مرحله اول رو قبول شدی. میخوایم براتون مصاحبه اسکایپ ست کنیم.

مصاحبه رو برام ست کردن (۱۰ روز بعد که به نظرم خیلی طولانی بود). که ۴ تا مصاحبه ۱ ساعته توی یک روز بود.
مصاحبه اول با مدیرتکنیکال کافه بازار بود و بیشتر گپ و گفت و گو بود و سوال از تجربیات تقبلیم و تا حدودی کند و کاش کردن توی این که ببینن واقعا چیزایی که توی رزومم هست واقعیه یا نه.

مصاحبه دوم با یکی دیگه از بچه‌های فنی بود که کدی که توی مرحله دوم براشون زده بودم رو گفتن باز کن و چند بار از چند زاویه مختلف هر دفعه با یک نیازمندی مختلف گفتن عوض کن. فکر میکنم بیشتر تمرکز روی این بود ببینن که میتونم تغییرات رو راحت اعمال کنم و مطابق خواسته ها برنامه رو تغییر بدم یا نه! که منم همه چیزایی که خواستن رو انجام دادم و براشون فرستادم. تمام این مدت هم که داشتم کد رو براشون تغییر میدادم تصویر صفحم رو با اسکایپ براشون اشتراک گذاری کرده بودم و اونا کامل به نحوه عملکردم نظارت داشتن.

بعد از مصاحبه دوم و سوم یک استراحت یک ساعته بود که استراحت کنم تا واسه مراحل بعدی دوباره انرژی داشته باشم.

مصاحبه سوم بیشتر مباحث طراحی سیستم بود: سوالی که اول جلسه به من دادن این بود که ما یک سیستم درخواست خودروی آنلاین داریم و میخوایم بهش ماشین خودران اضافه کنیم، چطوری این کار رو انجام میدی. ازم میخواستن سیستم رو به صورت کلی و با شناختی که از ابزارها دارم یک طرح کلی بدم و بیشتر هدف این قسمت به نظرم این بود که ببینن دید از بالا به پایین روی سیستم چقدر دارم که اونو با کمک خود مصاحبه کننده انجام دادم.

مرحله آخر هم یک سوال الگوریتمی میدن و میگن اینو حل کن.
سوالی که به من دادن این بود که ما یک لیست از کلمات داریم و میخوایم ببینیم توی این لیست کلمه ای هست که اول کلمه بزرگتر یا مساوی خودش باشه یا نه. باید براش راه حل ارئه میدادم و من اولین راه‌حلم O(n2( بود که بعدش تونستم به nm برسونم راه‌حل رو و بیشتر تمرکز روی این بود که ببینن برای مسائلی که با مفاهیم طراحی الگوریتم درگیر میشه چقدر میتونم راه‌حل مختلف ارائه بدم و بعد از اینکه من راه‌حل هامو دادم خودشون راه‌حل بهینه رو بهم گفتن که توی مرتبه زمانی خطی به جواب می‌رسید و ازم خواستن پیاده سازی کنم. منم پیاده سازی کردم و براشون کد رو آخر مصاحبه فرستادم.
توی مصاحبه های تکنیکال سعی کنین بلند فکر کنین اینجوری شخصی که داره از شما مصاحبه میگیره میتونه از نحوه فکر کردن شما باخبر بشه و اگر یک جا اشتباه فکر کردین بتونه راهنماییتون کنه. اینجوری هم توی زمانتون صرفه‌جویی میشه هم سریع تر به راه‌حل میرسین.

حقوق پیشنهادی من: ۴ میلیون تومان برای ۵ روز در هفته

حقوق پیشنهادی آن‌ها: ۴.۷ میلیون تومان

پذیرفته شدم و قبول کردم (کل فرآیند: پنج ماه)

+۲۸

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه Software Engineer | تابستون ۹۹

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: یک تا سه سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

۳تا مرحله بود
مرحله ی اول:
۴تا سوال توی کوئرا بود٬ سوالاش آسون بودن نسبتن ۲ ساعت مهلتشون بود٬ یکیش خیلی بد بود (از نظر فهمیدن چیزی که میخواد) بقیه اوکی و نسبتا اسون بودن که من ۳تا حل کردم و سومی نصف نیمه

مرحله دوم:
اینم تو کوئرا بود ولی سوال چالشی تر بود٬ یک سوال بود که مهلتش ۲۴ ساعته و خوانایی٬ نحوه نوشتن کد و روش حل خیلی مهمه که این سواله حل کردنش اسونه ولی نحوه پیاده کردن مهمتره٬ حتما کتاب Clean code بخونین٬ تو این تایما خیلی بدرد میخوره.

مرحله نهایی:
بعد دو هفته تقریبا خبر دادن که مرحله ی دوم اوکیم و رفتم اخریه٬ در این مرحله ۴ مصاحبه مختلف که توی ۵ ساعت برگزار میشه (یک ساعت استراحت)٬ با ۶ نفر مصاحبه داشتم.
مصاحبه‌گر اولی راجب زبانی که کارکردین میپرسه٬ جزئیات و این چیزا٬ بعدش میرین برنامه ای که توی مرحله ۲ بودو بررسی میکنین٬ ی سری سوالا میپرسه که چرا اینجا اینکارو کردی

دومین ساعت با دونفر بود
اینجا مثلا بهت میگه فیچر اضاف کنی و مهمه براشون که چطور پیاده میکنی و کلا کد چطور میزنی
خوبی مصاحبه‌گر های این قسمت اینه که فضا بهت میدن فکر کنی و راحت باشی٬ خیلی خوشم میاد که خودشونم کمکت میکنن

سومین ساعت به یه خانم و یه اقا بود
در اینجا دیگه کد نویسی نمیکنید٬ میشه گفت اینجا بحث پروداکته٬ مثلا فرض کنیم قراره یه ویژگی به سایت دیجی کالا اضاف کنید٬ چالش ها چیا هستن و چطور باشون روبه رو میشی٬ چالش ها و راه حل ها خودمون مطرح میکنیم و به صورت تسک مینویسیم.
این مرحله خوبی بود حداقل من اوکی بودم چون از بحثا خوشم میاد و یه ذره چون تفکر کارافرینی داشتم مشکل خاصی نداشتم

اخرین ساعت
این مرحله مرحله جالبیه
سوال الگوریتمی میپرسه بعد خودش هم بهت راه حل میده که چکار کنی
گفتم دیگه٬ خوبی که مصاحبه گرا داشتن اینکه سعی نمیکنن خوردت کنن و خیلی برخوردشون خوبه٬ سعی میکنن راحت فکر کنی و عجله نداشته باشی حتی پیشنهاد میکنن از گوگل هم استفاده کنی

این سوال الگوریتمی مسئله حل کردن یا نکردن نیست٬ میخواستن بهینگی کد نوشتنمو بررسی کنن بنظرم

نتیجه مصاحبه:
رد شدم٬ خب چرا رد شدم؟ واسم اونقدارم عجیب نبود که چرا رد شدم چون یه سری جزئیات پایتونی یادم رفته٬ مثلا فرق تاپل و لیست یادم رفته بود٬ حالا تا فکر نکنین چیزی بلد نیستم بگم که با جنریتور ها خیلی خوب کار کردم و بلدم یکی بسازم و پیاده کنم٬ و خب اینکه فرق لیست و تاپل یادم رفته خیلی بد بهم برخورد و بد بود.
اگه پایتون کارین حتما سعی کنین کتاب Fluent Python رو بخونین٬ باور کنین بدردتون میخوره٬ من دقیقا رو بعد مصاحبه اینو خوندم٬٬ داشتم فکر میکردم اگه روز قبلش میخوندم الان مصاحبه اولی خیلی اوکی می‌بودم.
کتاب Clean code و مباحث الگوریتم ها مثل Linked list هم بخونین٬ اوکیین بنظرم برای ترکوندن

مهارت‌هایی که نیاز دارند

مهارت های فنی: پایه و جزئیات پایتون٬ تمیزی کد٬ الگوریتم نویسی

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک و نیم ماه)

+۲۶

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه کارشناس حقوق و دستمزد | بهار ۹۹

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت‌های کاریابی | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده مناسب نبود

مرحله اول تلفنی بود, که پشت سر هم سوالات تخصصی حقوق پرسیدن, منم همرو کامل جواب دادم. به مرحله دوم دعوت شدم, اما توی این مرحله که حدود۱ ساعت بود, حدود نصفشو از کدنویسی در SQL و C++ پرسیدن! من ۳سال پیش توی یه شرکتی با اینا کار کرده بودم, تاحدی که یادم بود و نصفه و نیمه گفتم و اونا خندیدن. تعجب کرده بودم که ربط اینا به حقوق و دستمزد چیه و اگه براشون مهمه چرا توی شرح شغلشون ننوشتن. چون کامل بلد نبودم با تمسخر گفتن حالا میخوای چندتا سوال راجع به حقوق و دستمزد بپرسیم. که با اولین سوال مشخص شد کارشناس مالی که مصاحبه میکنه محاسبه مالیاتو اشتباه انجام میده و من بهشون گفتم روششون اشتباس. ضمنا اصلا راجع به شرکت قبلی من که اتفاقا برند و معروف بود نمیدونستن که ما خودمون حقوق و دستمزد تدریس و دوره برگزار میکنیم, چون به من گفتن باید دوره حقوق و ودستمزد میگذروندی؟!
توصیه من اینه که اگه شخصیت واستون مهمه, اصلا واسشون رزومه نفرستید. چون خیلی راحت با ناآگاهی و نگاه از بالا به پایین شمارو به مسخره میگیرن و اگه دانش بالایی راجع به شغل داشته باشید میترسن جای اونارو بگیرید و با سوالای بی ربط ردتون میکنن.

+۱۳

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه Administartive assistant | بهمن ۹۸

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه سخت | سابقه کار مرتبط: نداشتم | نحوه درخواست: دوستان و آشنایان | دعوت به مصاحبه: دو هفته تا یک ماه | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

خانم و آقای جوون شاید همسن خودم و خیلی خوش‌برخورد بودن، سوالاتشون رو خوب می‌پرسیدن ولی حسی که داشتم این بود می‌خواستن خیلی پروفشنال جلوه کنن و یه جاهایی انگار می‌خواستن مچ بگیرن. ولی مشکل عمده من این بود که سوال روانشناسیشون تابلو بود روانشناسیه و خب من طبق سلیقه خودم جواب دادم و بنظرم اگر کسی حتی غیر اون جواب بده دروغ میگه و صرفا برای شوعاف هست، وگرنه آدم هرچقدم خوب باشه خودشو بخاطر دوستش یا همکارش خراب نمیکنه پیش رییسش، ولی خب ایشون معتقد بودن این میشه زیرآب زنی????‍♀️ در کل بنظرم نباید انتظار پذیرش داشت انگار دنبال آدمای خاصی هستن

حقوق پیشنهادی من: حرف نزدیم

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک و نیم ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه منابع انسانی | بهار ۹۹

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت‌های کاریابی | دعوت به مصاحبه: بیشتر از یک ماه | برخورد مصاحبه کننده عادی بود

چهل روز بعد از ارسال رزومه تو اسفند ماه باهام تماس گرفتن برای مصاحبه اولیه که تلفنی بود
یه هفته بعد اولین مصاحبه که تلفنی هم بود انجام شد
یه روز مونده به عید بهم ایمیل دادن که مراحل بعدی مصاحبه متعاقبا اطلاع رسانی میشه
گذشت تا اوایل اردیبهشت که مصاحبه دوم برام ست شد ، مصاحبه به دلیل کرونا از طریق skype بود با دو نفر از اعضای تیم جذب
یه سری سوالای رفتاری کردن که مثلا اگه این موقعیت پیش بیاد چیکار میکنی و … و یا اینکه چالش رفتاری که با پرسنل تو شرکت قبلی داشتی چی بود و چه جوری حل کردی ؟
بعد از این مصاحبه task برای انجام فرستادن که
پاسخ رو براشون ارسال کردم
اونا هم بعد از دریافت جواب ، مصاحبه سوم رو برام ست کردن که اون هم باز به دلیل کرونا از طریق skype انجام شد
از این مصاحبه خیلی حس خوبی بهم دست نداد
شنیده بودم که تو مصاحبه هاشون یه مدلی سوال میپرسن که مجبورت کنن تا جواب دلخواه اونا رو بدی
یعنی اگر تو یه مورد خاص باهاشون هم عقیده نباشی اینقدر بالا پایینت میکنن تا مجبورت کنن بالاخره یه جوری جوابت به نظر اونا نزدیک باشه
آخرش هم گفتن که حداکثر تا یه هفته بعد جواب رو فارغ از نتیجه مثبت یا منفی اطلاع میدن که یه هفته اونا شد یک ماه
تصور کنید از زمان ارسال رزومه تا مشخص شدن نتیجه نهایی چهار ماه تموم که واقعا مسخره است
تو این مدت خیلی ها ممکنه مشغول شده باشن
الکی طول میدن که بگن مثلا ما خیلی خاااااصیم
توصیه ام اینه که طرف باید خودش رو برای یه پروسه حداقل چهار ماه آماده کنه برای استخدام

مهارت‌هایی که نیاز دارند

انتظار داشتن خودت نباشی و جواب مورد علاقه اونا رو بدی

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: چهار ماه)

+۱۱

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه technical talent acquisition specialist | خرداد ۹۹

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه سخت | سابقه کار مرتبط: کمتر از یکسال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | برخورد مصاحبه کننده خوب بود

یمدت بعد از اینکه رزومه مو در سایت شرکت آپلود کردم باهام تماس گرفته شد و گفتن مرحله اول یک تمرینه که باید حل بشه و بعد درصورت تأیید ادامه مراحل. تمرین بیشتر قدرت تحلیلو میخواست بسنجه و اینکه چه روشهایی وجود داره که افراد بااستعدادو پیدا کنیم و جذبشون کنیم و اینکه بخوایم تخمین بزنیم تعداد نفرات آماده به کار در ایران در یک موقعیت مشخص از چه روش هایی میشه استفاده کرد. زمانش حدود یک هفته بود و من توی این یک هفته با تحقیق و جستجو و فرضیات مختلف تونستم بهش پاسخ قابل قبولی بدم که راضی بودن و قرار مصاحبه ست شد. از زمان ست کردن قرار تا مصاحبه حدود یک هفته زمان بود که من باتوجه به شرح وظایف و شرایط احراز شغل سعی کردم مهارتها و دانش لازمو درموردش بدست بیارم در جاهایی که نیاز به تقویت داشتم. فرآیند مصاحبه بخاطر کرونا با اسکایپ انجام شد. دو نفر حضور داشتن که هردو برخورد خوب و محترمانه ای داشتن. بعد از یک خوش و بش دو دقیقه ای سوالای مصاحبه شروع شد و کل مصاحبه حدود یک ساعت و نیم طول کشید. من برای شروع یکم استرس داشتم که این حالت در طول مصاحبه هم برطرف نشد. دلیل اصلیش این بود که انتظارم از سوالات و موضوعاتی که براشون آماده بودم یمقدار متفاوت بود از واقعیت مصاحبه. مهمترین مسیله ای که روش تاکید داشتن توانایی تحلیل بود. سوالشون با استارتاپ شروع شد و قصد داشتن از یک فرض کلی و بیگ پیکچر برسن به جزییاتی که میخوان. اما من با فرآیند استارتاپ از شروع تا رشدش و بلوغش آشنا نبودم و همین شد که همونجا قفل شد مصاحبه و جوابهایی که دادم به سوالات رضایت بخش نبود. در ادامه هم چون تمرکز کرده بودم که سوال اولو درست پیش نرفتم یمقدار اثرگذارگذار بود که منسجم جواب ندم. و واقعا بعضی از سوالات هم اصلا نمیفهمیدم که چی میخوان از سوال. جوابی که میدادم از نظر خودم درست بود ولی اونا چیز دیگه ای مدنظرشون بود. اینم بخاطر شروع بد بود که باعث شد شکستن سوال به قسمتهای کوچیکتر درست انجام نشه و به کل مصاحبه آسیب وارد شه. یکی از مصاحبه کننده ها هم بود که متوجه نگرانی من شده بود و خیلی سعی میکرد همدلی کنه و منو از اون حال دربیاره که خیلی اثربخش نبود چون از عملکردم راضی نبودم.
اول اینکه با فرآیند استارتاپ خیلی خوب آشنا باشه و مراحلی که یک استارتاپ میگذرونه رو درست بدونه با تعداد نفرات و ساختار سازمانی که در هر مرحله تشکیل میشه و… بعد وقتی این مرحله رو بدونه و قدرت تحلیل خوبی داشته باشه میتونه اگه دانش داشته باشه به بقیه سوالات جواب بده. حدسم اینه که باید با روش های پیش بینی نیروی انسانی و استراتژی های که لازمه گرفته بشه آشنا باشه و بعد با خود شرکت کافه بازار و ساختار و بخش های آشنایی خوبی داشته باشه بعد به شرح وظیفه و شرایط احراز شغل که در سایت گفته توجه کنه و اطلاعاتشو تکمیل کنه.

حقوق پیشنهادی من: ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: سه هفته)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه Data Scientist | بهار ۹۹

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده عادی بود

اول اینکه خود شخص مصاحبه کننده واقعا کم سن و سال بود و کاملا اول مصاحبه استرس داشت. هرچند من هم استرس داشتم ولی خب من مصاحبه شونده بودم و اون مصاحبه کننده که باید تفاوت باشه اینجا. سوالاتی که پرسیدن یه سری سوال بیسیک بود که خب جواب دادم. از یه جایی به بعد دیگه سوال‌ها حالت تعریفی شد که من واقعا گیج شدم در حدی که گفتم ببخشید ولی من انتظار نداشتم تو مصاحبه‌ی دیتا ساینس ازم پرسیده بشه که رتبه‌ی ماتریس چیه که هرچند بعد از یکم فکر جواب دادم ولی بعدش گفتم که انتظار این سوالات رو نداشتم و گفت نه برای ما طرز فکر کردن شما مهم هستش که من گفتم چطوری از یه همچین سوالی طرز فکر کردن من رو متوجه میشید؟ که جوابی ندادن.
خلاصه اینکه انتظار سوال تعریفی هم داشته باشین مثل سر جلسه‌ی امتحان
من که باید واسم ببینم میرم مرحله‌ی دوم یا نه

مهارت‌هایی که نیاز دارند

تو مرحله‌ی اول فقط اینکه یه سری مفاهیم رو بدونین و یه سری تعریف‌ها رو حفظ باشین‌

هنوز جواب ندادن

+۱۱

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه senior software engineer | زمستان ۹۸

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

مرحله اول تلفنی بود و موارد زیر سوال شد:
یکسری تعاریف اولیه برنامه نویسی استکی که خودتون کار کردید و یک الگوریتم که تو ۲۰ دقیقه در گوگل داک باید کد میزدید و شخصی پشت تلفن بود و راهنمایی اگر میخواستید انجام میداد

مرحله دوم حضوری در محل شرکت:
یک الگوریتم کار با رشته ها دادند و گفتنند یک ساعته حل کنیدش. ۴ تا تست کیس هم دادند که کد من ۳ تاشو تونست پاس کنه. کیس آخر چالشی بود و سخت تر. میشه حل کرد اما زمان بیشتری میخواست

در آخر هم ایمیل زدند که فعلا نمیتونیم همکاری کنیم و بعد ۶ ماه می تونید دوباره ایمیل بفرستید.

توجه :
مرحله اول ۱۲ روز ازش گذشته بود دیدم خبری نشد. خودم زنگ زدم به اون شخص و ایشون گفتن که قبول شدم و تاریخ جلسه بعدی رو ست کردند.

مهارت‌هایی که نیاز دارند

حل الگوریتم و اصول برنامه نویسی

حقوق پیشنهادی من: ۷ میلیون تومان

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک و نیم ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه Technical Talent Acquisition Specialist | دی ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | نحوه درخواست: کارمندان شرکت | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته |

مرداد ۹۸ تیم جذب استعداد فنی، اومدن مشهد برای مصاحبه نیرو شعبه مشهد، با من تماس گرفتن و قرار گپ و گفت ست کردیم، جلسه اول حدود ۲ساعت طول کشید و یک مصاحبه کامل بود، البته بعدش از من عذرخواهی کردن که قرار گپ بوده اما مصاحبه گرفتن و قرار شد نتیجه رو بهم اعلام کنن، اما خبری نشد.
خودم تماس گرفتم، گفتن نتیجه مصاحبه اولیه مثبت بوده ولی فعلا این پوزیشن شغلی در مشهد باز نشده، بعد حدود یک ماه بهم گفتن برام تسک میفرستن و نتیجه اون تسک خیلی مهمه، تسکی که برام فرستادن شبیه چالش بود و کاملا متناسب با پوزیشنی که من اپلای کردم، ولی اون تایم شرایط خوبی نداشتم و تسک رو خیلی خوب انجام ندادم.
حدودا یک هفته بعد مسئولش رو‌ دیدم و ایشون بهم گفت که من امتیاز کافی رو نیاوردم، اما چون داریم در آذر ماه یک رویداد مشترک برگزار میکنیم و در جریانِ اون رویداد، میتونن من رو‌ بسنجن، ایمیل ریجکت نیومده و در واقع بهم فرصت مجدد داده شده.
بعد از برگزاری رویداد مشترک بهم گفتن کافه بازار از همکاری تو این رویداد راضی بوده و میخواد که همکاریمونو ادامه بدیم، من یک بازه زمانی اعلام کنم برای گذروندن دوره منتورشیپ در تهران که بین یک تا چندماه هست و بعد هم برگردم مشهد.
فردای اون روز مدیر دفتر مشهد از من خواست جلسه بذاریم و بهم گفت از همین الان شروع کنیم به همکاری حتی ایشون گفت فعلا برای دوره منتورشیپ تهران نرم چون نیازی به آموزش ندارم و حجم کارها هم در حال حاضر زیاده و قرار شد من تا هفته بعد یه تعدادی کار انجام بدم، من وارد پروسه استعفا از محل کار قبلیم شدم و موازی شروع کردم به انجام کارهایی که ازم خواسته بودن که تسکم مشخصاً پیدا کردن نیروی اندروید و فرانت‌اند دولوپر بود،
بعد از یک هفته که من یک لیست شامل اسم، رزومه و شماره تماس افرادی که در این حوزه‌ها توانمند بودن و راه جذبشون رو با ایشون شیر کردم، هیچ فیدبکی نگرفتم، خودم درخواست جلسه دادم و مدیر مشهد بهم گفت اولویت کارهایی که بهم گفته، پایین اومده، من ازشون خواستم ایمیل آفر رو برام بفرستن تا اتچ کنم به ایمیل استعفام ولی ایشون گفتن ایمیل‌ها درون سازمانیه و نمیخوایم به بیرون فوروارد بشه و ضمنا پوزیشن شغلی من باز نشده و استعفا رو پس بگیرم و همکاریم رو با مجموعه قبلی ادامه بدم حداقل تا عید!
من تماس گرفتم با بچه‌های تهران و بهشون گفتم اونا هم گفتن برام یک جلسه مصاحبه ست میشه که من برای دفتر تهران سنجیده بشم.
دوستام بهم گفتن وقتی قبلا اکسپت شدی زیر بار مصاحبه جدید نرو ولی من فکر کردم اگر این کارو کنم ضعف نشون دادم؛ البته همونجا تماس گرفتم، گفتن که چون معیارها برای تهران یکمی بیشتر از مشهد هست داریم مصاحبه میگیریم و در واقع این یک آفر اضافه هست که اگر تهران هم قبول شدی بتونی بیای تهران و اگر نه مشهد شروع به کار کنی.
مصاحبه من برای ساعت ۱۴ الی ۱۷ با دوتا آقا بود که از ابتدا خیلی باحوصله نبودن، زمان کافی بهم نمیدادن برای فکر کردن به جواب سوال‌ها و سریع رد میشدن و پرسش جدیدی رو مطرح میکردن.
یکی از مصاحبه کننده‌ها یک ساعت آخر مدام در حال چک کردن گوشیش بود که این حس بدی به من میداد،
در نتیجه مصاحبه خوبی نداشتم.
چند روز بعد از مصاحبه هم ایمیل برام اومد که ریجکت شدم و وقتی تماس گرفتم با مسئولش، بهم گفت توانمندی‌ای رو که در اجرای رویداد از خودم نشون داده بودم، تو مصاحبه نداشتم و تصمیم بر این شده که شخص با تجربه‌تری رو برای دفتر مشهد انتخاب کنن.
در نهایت بعد از پروسه ۵ماهه من دقیق نفهمیدم که توانمندی لازم رو نداشتم یا اینکه بسته به نیازشون، توانمندی من تغییر می‌کرده!
من در جریان برگزاری رویداد با بچه‌های واحد جذب دوست شده بودم و قبل از اینکه بصورت مکتوب اعلام کنن که پذیرفته شدم، رو حرفشون حساب کردم و وارد پروسه استعفا شدم،
پیشنهاد میکنم تا وقتی بصورت مستند اعلام نکردن بهتون که پذیرفته شدید، برنامه ریزی نکنید.

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه senior software developer | زمستان ۹۸

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده خوب بود

وقتی ایمیل کردم، یه هفته بعدش تماس گرفتن و برای یه هفته بعدش جلسه ست کردن…
مرحله اول: یک ساعت تلفنی، یه سری سوال که درمورد خودت و سابقه کاریت میپرسن، یه مساله زین اسبی که تو گوگل داک میزنی براشون، یه سری سوال نه چندان سخت java core هم پرسیدن چون من جاواکار هستم.

ده روز کاری، معادل حدود ۱۸ روز عادی طول کشید تا تماس بگیرن بگن اوکیه، و برای سه هفته دیگه قرار مصاحبه دوم گذاشتن..
مرحله دوم: یک ساعت و نیم حضوری، یه مساله الگوریتمی رو برد نوشتن که بهتره براش یه راه حل بهینه پیدا کنین و همونجا هم باید کدش کنید. مساله نسبتا کوچیک و معمولی بود. بعدش یه سوال مدلسازی پرسید که نیاز نبود کد بزنی فقط میخواست ببینه چقدر میتونی مساله رو مدلسازی کنی.

هشت روز کاری بعدش تماس گرفتن مصاحبه سوم برای دو هفته بعدش گذاشتن که یه بار کنسل کردنش و من حدود یک ماه بعد جلسه مصاحبه سومم رو رفتم…
مصاحبه سوم: چهار ساعت حضوری با دو نفر، میگفتن مرحله software design. یه مساله که باز هم یه کم الگوریتمی بود رو دادن، با یه عالمه جزئیات ولی نه چندان سخت باید کد رو میزدی و بعد تغییراتی میگفتن که اعمال کنی، در نهایت هم با گیت کامیت میکردی.
من تو مرحله سوم، متاسفانه اصلا آمادگی ذهنی و تمرکز خوبی نداشتم و فقط تونستم مساله رو تو چهار ساعت کد بزنم. بعد از ۱۱ روز کاری هم ایمیل زدن و محترمانه گفتن که نه.

مصاحبه کننده هاش بد نبودن. گرچه شاید برای بعضیا سخت باشه یکی که کوچیکتر و کم سابقه تر از آدم باشه ردش کنه ولی همه میدونیم که تو برنامه نویسی سن خیلی ملاک نیست و از طرفی هم طبیعیه که یه آدم تو یه جلسه ی مهم خوب ظاهر نشه و ردش کنن.
این رو تو برنامه ریزی هاتون لحاظ کنید که برا یکی مثل من که تا مرحله سوم پیش رفتم، سه و نیم ماه طول کشید… اگر بخواید وارد بشید شاید بیشتر از چهار ماه طول بکشه.
و اگر میخواید اقدام کنید هرچه سریعتر رزومه بفرستین، اینقدر طولانی و حوصله سربر هست فرآیندشون که میتونید حین معطل شدنتون آماده بشین.
برای آماده شدن هم جزوه طراحی الگوریتم و ساختمان داده لیسانستون رو یه دوره کوتاه کنید. اصلا هم وارد الگوریتم های خیلی جزئی و خفن نشید. همون کلی ها و معروف ها تو هر دسته کافیه. البته ملالغتی نخونید قدرت حل مساله های الگوریتمیتونم رفرش کنید.

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: چهار ماه)

۰

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه چندشغل بصورت همزمان | پاییز ۹۸

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت‌های کاریابی | دعوت به مصاحبه: دو هفته تا یک ماه | برخورد مصاحبه کننده عادی بود

اولش به آدم زیاد زنگ می زنن تا بخوان دعوت به مصاحبه بکنن. من خودم از شرکت در مصاحبه منصرف شده بودم ولی اینقدر بهم زنگ زدن و ایمیل زدن که فکر کردم واقعا به تجربیات من احتیاج دارن. پای تلفن خیلی دوستانه برخورد می کنن بویژه اون موقع که می خوان پای مصاحبه بکشوننت. ولی واقعا توی مصاحبه حس دوستانه ای نداشتم جز نگاه بالا به پایین و توقع زیاد. همش می خوان جوابی رو بدی اونا دوست دارن بشنون. سوالاها خیلی حرفه ای نیست و ای کاش از افراد باتجربه تر در مصاحبات شرکت می کردند که حداقل حرفه ای تر عمل کنن
یکسری جواب ها کلیشه ای آماده داشته باش . چون واقعیت رو خیلی دوست ندارند. روی سوالهای تخصصی خیلی مسلط باید باشین

مهارت‌هایی که نیاز دارند

حل مشکلات و درگیری ها سر کار – مالتی تسکینگ – مواجه با تغییر

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: دو ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه کارشناس حقوقی | پاییز ۹۸

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه خیلی سخت | سابقه کار مرتبط: کمتر از یکسال | نحوه درخواست: ایمیل | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

برای رده شغلی من اول آزمون برگزار شد و بعد حدود دو هفته به مصاحبه دعوت شدم. مصاحبه بسیار تخصصی و حرفه ای بود و سوالات جالب و در عین حال چالشی می‌پرسیدند. مقداری تخصصی و فنی و مقداری راجع به نگرشم به آینده و کار و مقداری هم روانشناسی صرف. اما هیچ کدوم از سوالات بی ربط و نامناسب نبود. در واقع سختی مصاحبه رو پای حرفه ای بودنش میذارم شخصا.
آخرش هم گفتند در هر صورت چه بخواهیم همکاری کنیم و چه نخواهیم به شما اطلاع می‌دیم و بی خبر نمی‌مانید که به نظرم نکته ی مثبتی بود چون خیلی جاها یا میگیرن یا به طور کلی دیگه جواب نمیدن.
حتما در اینترنت سوالات تخصصی مصاحبه و بیشترین سوالاتی که پرسیده میشه و مصاحبه های به روز و مدرن رو سرچ کنید چون شاید برخی سوالات روانشناسی خصوصا غافلگیرتون کنه.

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه Senior software engineer | پاییز ۹۸

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایر | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

مرحله اول مصاحبه تلفنی بود که زنگ زدن اول از همه خودشون رو معرفی کردن و بیشتر روی خدماتی که به کارمنداشون ارائه میدن اشاره کردن. از تجربیات قبلی پرسیدن و یه سوال الگوریتمی ساده پرسیدن که باید توی داک براشون کدش رو به هر زبونی که راحت بودم می نوشتم. یه سری سوالات کلی دیگه هم که با فلان چیز چقدر آشنایی و اینا پرسیدن. برخورد مصاحبه کننده محترمانه و خوب بود.
مرحله دوم مصاحبه حضوری بود که اول یه سوال الگوریتمی پرسیدن که همونجا باید کدش رو می زدم. سوال سختی نبود ولی نیاز به چند دقیقه فکر و بررسی داشت. بعدش یه مساله بهینه سازی در دنیای واقعی مطرح کردن که اگر میخواستی الگوریتمی بهش پیدا کنی جواب بهینه چند جمله ای نداره. اینجا مصاحبه کننده از تو انتظار داره که اولا با محدود کردن مساله، بتونی یه سری راه حل بدیهی ساده پیدا بکنی، بعد با برداشتن محدودیت ها، توانایی تو رو در حل مساله و فیدبک گرفتن و اعمال اون فیدبک بسنجه. مصاحبه کننده با وجود سن کمی که داشت برخورد خیلی حرفه ای و محترمانه ای داشت.
مصاحبه سوم یه مصاحبه چهار ساعته پیاده سازی بود. یه مساله مطرح می کردن و تو کدش رو می زدی. حالا مساله رو پیچیده تر می کردن. اینجا براشون مهمه که تو کد تمیز بزنی، دید نرم افزاری خوبی داشته باشی و خلاصه کدت جوری باشه که توی گسترش و تغییر محصول گیر نکنی. اواخر مصاحبه هم من و هم مصاحبه کننده ها واقعا خسته شده بودیم. به نظرم خوبه کافه بازار روی این مرحله یه بازنگری بکنه.
دنبال این که سوال ها رو گیر بیارید نرید چون بیشتر خلاقیت و نحوه مواجهه با سوال براشون مهمه و اگه سوال ها رو بدونی ممکنه نتونی این توانایی هایی که داری رو توضیح بدی.
سعی کنید به مصاحبه کننده فیدبک بدید و ازش فیدبک بگیرید. در مورد محدودیت ها و حالت های خاصی که مساله ممکنه داشته باشه باهاشون صحبت کنید. از تخته و وایت برد استفاده کنید و سعی کنید هر ایده ای که تو ذهنتون هست به صورت تصویری بیارید روی تخته.
این رو هم در نظر داشته باشید که حرف پشت سر کافه بازار زیاد می زنن. شاید یه سری حرف ها درست باشه اما این واقعیت رو در نظر بگیرید که این شرکت یکی از موفق ترین شرکت های کامپیوتری کشور ماست و کارمنداش هم اکثرا از کارشون راضین. بنابراین خیلی حرف ها از حسادت یا دور بودن از فضا ناشی میشه.
مثلا من قبل از شروع فرایند مصاحبه خیلی در مورد کم سن بودن افراد خونده بودم توی همین سایت، ولی مواجهه ای که داشتم این بود که افراد کم سن توی یه فرایند تعریف شده ای جوری آموزش دیده‌ن که رفتار بسیار حرفه ای ازشون سر می زنه.

مهارت‌هایی که نیاز دارند

الگوریتم، مهندسی نرم افزار، حل مساله

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه UX Designer | پاییز ۹۸

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه سخت | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: دوستان و آشنایان | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

در مصاحبه اول دو نفر بودن و باید دو تا از پروژه‌هایی که انجام داده بودم رو پرزنت می‌کردم. در مورد تمامی جزئیات سوال‌هایی دقیق پرسیدن و مشخص بود که هدفشون نتیجه نیست و می‌خوان فرآیند رو متوجه بشن. سوالای اصلا تئوری نبود و نمی‌شد فقط با خوندن چند تا کتاب و مقاله بهشون جواب داد و حتما باید تجربه انجام کار عملی میداشتی. یکسری سوال هم پرسیدن به هدف اینکه ببین در لحظه چطوری میتونی تصمیم بگیری و راه حل بدست بیاری که خودشون هم گفتن هدفشون نتیجه نیست از این سوالا و فقط می‌خوان فرایند ذهنی رو متوجه بشن.

بعد از ۳ روز کاری ایمیل زدن و تسک رو فرستادن که ۱۰ روز زمان داشت. تسک در نگاه اول خیلی ساده بود ولی جزئیاتی که داشت واقعا خوب بود و اگه به اونا توجه نمی‌کردی اصلا نمی‌شد خوب انجامش بدی.

یک هفته بعد ارسال تسک، مصاحبه دوم بود که سه نفر توی اون مصاحبه بودن 🙂

این مرحله هم واقعا سوالای خوبی میپرسیدن و توجه به جزئیاتشون عالی بود! واقعا یکجایی آدم گیر میُفتاد که من دو تا از اشکالاتی که داشتم توی تسک رو قبول کردم.
در صورتی که تجربه عملی خوبی دارید براتون خیلی زیاد سخت نخواهد بود. انتظار پرسیدن سوالات روتین رو نداشته باشین، آماده غافلگیری رو داشته باشید.

پذیرفته شدم و قبول کردم (کل فرآیند: دو ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه برنامه نویس بک اند | پاییز ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده مناسب نبود

مرحله اول مصاحبه تلفنی بود سر یه ساعتی که حتی حاضر نبودن بالا پایینش کنن و وقتی گفتم نمیتونم مصاحبه رو یه هفته عقب انداختن به بهونه‌ی اینکه ساعت‌ها پره.
بعد از مرحله بعد ۳ بار دیگه مصاحبه حضوری داشتم دو تا ۲ ساعته و یک ۴ ساعته که هر مصاحبه با بعدی ۲ تا ۳ هفته فاصله داشت و برای هرکدوم مجبور بودم مرخصی بگیرم. توی همه ی مصاحبه‌ها مصاحبه کننده‌ها یا دانشجو بودن و یا سابقه کمی داشتن (توی لینکدین مصاحبه کننده ها رو بررسی کردم قبل از رفتن)
در مصاحبه‌های حضوری انقد «مثلا» می خواستن کمک کنن که اجازه فکر کردن و تمرکز کردن نمی‌دادن. با این حال من تمام تمرینات مصاحبه‌ها رو کمتر از زمان مشخص انجام دادم.
بعد از طی یه فرایند ۲ ماه و نیمه، با یه ایمیل گفتن که نمی تونن همکاری کنن.
همیشه فرض رو بر این بذارین که ردتون میکنن.

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: سه ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مهندس نرم‌افزار | تابستان ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: یک تا سه سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده عادی بود

مرحله اول یه سری سوالای جاوا + پایتون دادن (چون توی رزومه‌م گفته بودم این دو زبون رو بلدم) و یه سوال الگوریتمی که در کل آسون بود و کم‌تر از ۲۰ دقیقه سوالات رو جواب دادم و مصاحبه تموم شد.

مرحله بعد واسه‌م عجیب‌ترین بود چون اصلا نمی‌فهمیدم که مصاحبه‌کننده دنبال چی هست. یه سوال خیلی کلی پرسید و وقتی شروع کردم صحبت کردن می‌گفت که الگوریتمی صحبت نکن، می‌خوایم دید کلی داشته باشیم. وقتی هم که به صورت کلی بحث می‌کردیم اصلا نمی‌تونستم بفهمم واقعا صورت مسئله چیه و چی ازم می‌خواد.

مرحله سوم هم که گفتن که لپ تاپ بیار و کدزنی داریم. سوال الگوریتمی سختی نبود ولی چون من ۳-۴ سال از دانشگاه دور بودم واسه‌م سخت بود که سوال string-matching حل کنم. از طرفی به نظرم مسخره اومد که شرکتی که داره با Django, GoLang کار می‌کنه توی مصاحبه اصلا سوالای سیستمی مثل دیتابیس و اینا نپرسه و یه سری سوالای نامفهوم و الگوریتمی که بیشتر به‌درد دانشجوهای دوره لیسانس می‌خوره بپرسه.

بدترین تجربه هم مربوط به خود recruiter بود که باهاش در ارتباط بودم. چون در حال حاضر شاغل بودم طبیعتا همه روزی نمی‌تونستم برای مصاحبه برم و درخواست‌های من برای عوض کردن روز مصاحبه با۴-۶ هفته تاخیر جواب داده می‌شد!
از اون بدتر، در طول فرایند مصاحبه وقتی در مورد ماهیت سوالات مصاحبه ازشون سوال می‌کردم هیچ جوابی ندادن و حتی بعد از ریجکت شدن هم ازشون فیدبک خواستم بازم جوابی ندادن! من که مجبور بودم ۳ روز مرخصی بگیرم برای مصاحبه‌ها، این قضیه خیلی بی‌احترامی بزرگی محسوب می‌شد که زحمت جواب دادن به ایمیل‌هام رو به خودشون نمی‌دادن!
بیشتر به درد دانشجوهای سال ۳ یا ۴ می‌خوره که بتونن چندبار توی روزهای وسط هفته و ساعت‌های نامناسب برن مصاحبه حضوری

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: سه ماه)

۰

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه برنامه نویس Back-end | پاییز ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه سخت | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت‌های کاریابی | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی بد بود

تلفنی با بنده تماس گرفتن و یکسری سوالات فنی پرسیده شد
من اول دیدم مصاحبه تلفنی هست خوشحال شدم که احساس کردم شرکت حرفه ای هستن و این جنبه مثبت داره
بعد دیدم پشت تلفن دارن از من سوال الگوریتم می پرسن !!!
کلا اینکه به اسم و عنوان شرکت نگاه نکنید و خیلی رفتار مصاحبه گر بد بود و مغرور
نمیدونم متاسفانه یا خوشبختانه رنج سنی کارکنان این شرکت پایین هستش و یجور بچه بازیه اونجا
کار و محیط کاری بچه بازی بر نمیداره و بنظرم جای مناسبی نیست و شبیه مهد کودک می مونه
شاید حقوق بالا بدن یا پروژه های بزرگی داشته باشن ولی من جدا از رفتارشون بدم اومد و نحوه صحبت کردن یک آقا پسر با من که وقتی بیشتر سرچ کردم فهمیدم ۱۰ سال حداقل از ایشون بزرگتر بودم
مدیران و همکاران کم سن و سال و جو مهد کودک و مغرور بازی

پذیرفته شدم اما خودم رد کردم (کل فرآیند: یک ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه front end | تابستان ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: رویداد و همایش | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

من سه مرحله مصاحبه داشتم . تقریبا مطمینم که این همه مصاحبه و … کاملا جنبه مانور داره . اول این که کم هزینه ترین تبلیغ برای خودشه . حساب کنید هرکسی که می ره برای مصاحبه و رد می شه ، برای خودش و همه اطرافیانش این تصور پیش میاد که چقد شرکت پیشرفته ایه که این همه آدمو رد می کنه ، و دوم این که جلوی رقیبا و شرکتای دیگه داره می گه من این افرادو ریجکت کردم ولی برا شما کار می کنن ، سوم این که به کارمندای خودش داره می گه جایگزین برات وجود داره و چهارم داره دیتا از نیرو های کار مختلف جمع می کنه.
بازار با این همه آدمی که برا مصاحبه دعوت می کنه ، داره برا خودش تبلیغ می کنه . و معمولا تو مصاحبه ها سعی می کنه یه شرایطیو برا مصاحبه کننده به وجود بیاره که مصاحبه کننده خیلی دلش بخواد بره اونجا کار کنه ،مثلا دو نفر میان استقبال و بدرقه و … . ولی گول این چیزارو نخورید ، اینا شگرد تبلیغاتیشونه.

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه توسعه دهنده Front-end | بهار ۹۸

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: کارمندان شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خوب بود

مصاحبه اول بصورت تلفنی برگزار شد. من تمام سوالات رو جواب دادم و خود اون فرد مصاحبه کننده تایید کرد که خیلی خوب بود و سوالات رو درست جواب دادی و کاملا اعلام رضایت کرد. ولی نمیدونم چرا رد شدم و بدون حتی مطرح کردن حقوق درخواستی و بقیه مسایل اینجوری جواب دادن و تو ایمیل گفتن امکان همکاری نیست …
من احساس می کنم مصاحبه کافه بازار بیشتر جنبه سرکاری داره و بیشتر می خوان ببینن نیرویی که دارن چقدر جایگزین براش وجود داره. البته یک حدس دیگه هم میزنم که سن و سال و دانشگاه محل تحصیل رو شاید مد نظر قرار بدن که این بدترین و آماتور ترین طرز فکر موجود هستش !!!
البته اینکارشون باعث شد من دیگه برای این شرکت رزومه ارسال نکنم و حتی اگر درخواست همکاری هم دادن به هیچ وجه با همچین مجموعه ای کار نکنم.
سوالاتی که پرسید کاملا کلیدی و برداشت خاصی از جواب شما داشت و میفهمید شما در چه سطحی هستید !
سعی کنید ریزترین مسایل رو بلد باشید , حتی فرق بین عملگرهای منطقی و غیره
خیلی روی مصاحبه این شرکت حساب نکنید , کاملا تشریفاتی و جنبه مانور داره براشون

مهارت‌هایی که نیاز دارند

تسلط کامل به JavaScript

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: دو هفته)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه کارشناس شرکت‌یار منابع انسانی (HRBP) در کافه بازار | تابستان ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | سابقه کار مرتبط: یک تا سه سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی بد بود

تا به امروز بیش از ده مصاحبه‌ی شغلی رو به عنوان کاندیدا شرکت کردم و بخش زیادی از سابقه‌ی شغلیم رو هم کار جذب و استخدام انجام دادم، با اختلاف افتضاح‌ترین مصاحبه‌ای بود که در تمام دوران حرفه‌ایم دیده بودم.
– نگاه مغرورانه و از بالا به پایین
– عدم اشراف و آگاهی مصاحبه‌کننده نسبت به بازار شغلی و سایر شرکت‌ها
– چک کردن مداوم گوشی و قطع کردن صحبت توسط مصاحبه کننده
– سوالاتشون بیشتر از جنس کتابای درسی بود تا فضای شغلی و حرفه‌ای (مثلا: تعریف انگیزش کارکنان!)
– بعد از گذشت سه هفته هنوز هیچ پاسخی در رابطه با پذیرفته شدن یا نشدن اینجانب ارسال نشده

همیشه معتقدم شخصی که این طرف میز به عنوان مصاحبه‌گر می‌شینه ویترین برند کارفرمایی یک شرکت هست و متاسفانه این شرکت به غیر از حقوق بالا و میز بیلیارد و فضای فان، تقریبا عنصر دیگه‌ای برای پروموت کردن برند کارفرماییش نداره.
تقریبا توصیه می‌کنم برای مصاحبه به این شرکت مراجعه نکنید و برای شخصیت خودتون ارزش قائل باشید.

حقوق پیشنهادی من: ۶ میلیون تومان

هنوز جواب ندادن (کل فرآیند: سه هفته)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مهندس نرم افزار | تابستان ۹۸

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه سخت | سابقه کار مرتبط: ۳ تا ۱۰ سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

مصاحبه سه مرحله داشت، مرحله اول تلفنی که سوالای معمول منابع انسانی از اینکه هدفت چیه برای آینده، میخوای خارج بری، چرا بازار سوالای، معمول‌ای که همه جا میپرسن. بعد هم یه سوال نیمه الگوریتمی دادن که یه راه حل n^2 داشت و یه راه حل n^3 که توی اون زمان من راه حل دوم رو تونستم بنویسم که باید توی یه فایل google docs آنلاین مینوشتی بدون کمک از هیچ جا.
مصاحبه دوم بیشتر جنبه حل مسئله داشت که یک سوال بسیار مبهم به شما میدن و میخوان راه حل بدی. این مرحله هدفش اینه که قدرت تجزیه و تحلیل شما و نحوه برخوردتون با ناشناخته‌ها رو بسنجن. این مرحله هم حدود یک ساعت و نیم طول کشید که حضوری توی محیط شرکت بود.
مرحله سوم هم دوتا سوال دادن که یکیش پیاده سازی بود و یکیش مرتبط به طراحی سیستم که ابتدا سوال مطرح میشد و از شما میخواستن راه حل بدی که فرایند حل مسئله رو روی تخته مینوشتی و بعد از شما میخواستن که کد اون راه حل رو هم بنویسید. سوال دوم هم که طراحی یک سیستم ساده ولی با جزیات بالا بود و باز ازشما میخواستن راه حل بدید و کدش رو هم با هر فریم ورکی که راحت هستید بنویسید.
با توجه به اینکه چقدر سابقه کار دارید مصاحبه فرق میکنه، از کسی که سابقه کار بالا داره (+۳ سال) انتظار میره که خیلی خوب باشه توی اون فیلدی که درخواست داده، در واقع باید خیلی خیلی خوب باشید و تمامی مفاهیم پایه‌ای کامپیوتر برای شما دیگه بدیهی شده باشه و طراحی یک سیستم و نوشتن کدش باید براتون مثل آب خوردن باشه. باید در نوشتن کد تسلط داشته باشید، صرفا به اونچه که توی شرکت انجام میدید بسنده نکنید چون سوال پیاده سازی ممکنه خیلی چالشی باشه و نتونید توی ۴۵ دقیقه حلش کنید و کدش رو هم بنویسید!

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک و نیم ماه)

۰

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه Administrative Assistant | مرداد ۹۸

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه معمولی | سابقه کار مرتبط: یک تا سه سال | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خوب بود

مرحله اول که تلفنی بود و خیلی صمیمانه و دوستانه یه سری سوال پرسیدن چند روز بعد به مصاحبه حضوری دعوت شدم
راستش توی مصاحبه حضوری خیلی شوکه شدم همون مصاحبه کننده ای که تلفنی انقدر صمیمانه با من صحبت کرد بسیار بد اخلاق و اخمو صحبت میکرد، انگار دزد گرفته بود، حدس میزم قرار بود رقیبش بشم که اینطور واکنشی داشت؛ مصاحبه کننده دوم اما خوب بود.
تمام سوالها موقعیتی بود و اینکه انتظار داشتن همه آدمها رفتاری ثابت داشته باشن برام عجیب بود، سوالها پرسیده میشد منم جواب میدادم اما بعد دوباره جواب مورد نظرشونو تکرار میکردن و میپرسیدن اینکارو نمیکردی ینی؟؟؟؟
خیلی برام عجیب بود هرکس مدل رفتاری خاصی داره و مدل خاصی برای ارتباط برقرار کردن داره نمیشه تصور داشت همه از یه الگو پیروی کنن چون هیچ درست و غلطی وجود نداره و این مهمترین نقد من به کافه بازار بود.
سوالات رو خیلی دو پهلو و باز جواب بدین، یه جوری که راحت بتونین مطابق میلشون تغییرش بدین
ویژگی‌هایی که براشون مهم بود:
اینکه هرچی اونا میخوان تو بگی

مهارت‌هایی که نیاز دارند

نظم، دقت، کار تیمی

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک هفته)

۰

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه برنامه نویس ارشد | فروردین ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه خیلی سخت | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده عادی بود

دو روز بعد از ارسال رزومه باهام تماس گرفتن و گفتن که کل فرآیند ۳ مرحله داره. مرحله ی اول تماس تلفنی بود که ازم پرسیدن از خودم و کارهایی که تو شرکت انجام دادم بگم براشون. یخورده در مورد استک فنی که داشتیم پرسید و چند تا سوال رفتاری. تهش هم یک الگوریتم رو دادن که تو گوگل داک براشون پیاده کنم که الگوریتمش پیدا کردن نقطه ی زین اسبی در ماتریس بودش (نقطه ی زین اسبی نقطه ای هست که در سطر خودش ماکزیمم و در ستون خودش مینیمم هست.) که بهینه ترین الگوریتم برای حل این مساله O(N*N) هست. بعد از یک هفته باهام تماس گرفتن برای مصاحبه ی دوم که رفتم اونجا و سوالی که مطرح شد این بود که یکسری پیک موتوری در سطح شهر پخش شدن و یکسری هم رستوران داریم که مردم ازش غذا سفارش میدین. حالا بیا این موتور ها رو جوری به این رستوران ها اساین کن که مجموع زمانی که طول میکشه همه ی این موتوری ها غذا رو تحویل بدن min بشه.
خب این مساله رو نمیشه حل کردن چون از نوع NP هست و پیچیدگی زمانیش میشه !n که نهایت تا ۱۲ تا پیک موتوری رو می تونیم پوشش بدیم. راه حلش اینه که یکسری شرط بزاریم مثلا اگه فاصله ی موتور خیلی زیاد بود از رستوران اون موتور رو اساین نکنیم به رستوران. یه راه حل ساده هم اینه که random از اون فضای حالت !n مثلا صد هزار تا sample ور داریم و ببینیم کدومش بهتره. کلا مصاحبه ی دوم کافه بازار یه سوالی هست که جواب نداره و ازت میخوان با یکسری شرط هایی که میزاری فضای حالت رو کوچیک کنی که کامپیوتر بتونه او رو پردازش کنه.
به نظر خودم سطح فنی من از اون شخصی که باهاش مصاحبه میکردم خیلی بالاتر بود و از کافه بازار تعجب کردم که با این همه سرو صدایی که راه انداخته اینجوری باشه سبک مصاحبه اش.
بعد از یک هفته تماس گرفتن و گفتن که گزینه های بهتری داریم و شاید بتونیم در آینده با هم همکاری داشته باشیم.
و گفتن که ۶ ماه بعد می تونم دوباره اقدام کنم برای مصاحبه.
کلا کافه بازار از بیخ و بن فقط سوالات الگوریتمی میپرسه.
کل فرآیند استخدامشون رو هم برداشتن از گوگل کپی کردن و از کتاب WORK RULES! رییس منابع انسانی گوگل اون رو نوشته.
جالبیش اینجاست که دیگه گوگل الان به این نتیجه رسیده که پرسیدن سوال ها الگوریتمی لزوما شایستگی فرد رو مشخص نمیکنه و این سوال ها banned شده، یعنی ممکنه شخص قادر نباشه که به سوال ها پاسخ بده اما برنامه نویس خیلی خوبی باشه و برعکس.

حالا دوستان عزیزی که تو کافه بازار هستن و این نوشته به چششون میخوره : گوگل الان دنبال آدم هایی هست که هوش بالایی دارن و قادر هستن یک تیم رو به خوبی رهبری کنن و در ضمن اخلاق مزخرف نداشته باشن که دیگران ازشون فراری باشن، حالا همه ی فرایندی که شما توی مصاحبه دارین تقریبا هیچ کدوم از اینها رو مشخص نمیکنه.

دوست عزیزی که میخوای بری مصاحبه حتما حتما سوالات الگوریتمی رو قبلش مرور داشته باش و در مورد پیچیدگی زمانی و پیچیدگی فضایی مساله ها مطالعه بکن و اگر اماده نرید عملا بی فایده است و وقت خودتون رو تلف کردین.
ویژگی‌هایی که براشون مهم بود:
در این مورد چیز خاصی نگفتن

مهارت‌هایی که نیاز دارند

حل مساله ، حل سوالات الگوریتمی.

حقوق پیشنهادی من: ۱۰ میلیون تومان

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مهندس نرم‌افزار | مرداد ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه سخت | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده خوب بود

مصاحبه اول که تلفنی بود خیلی عذاب آور بود و کلی استرس گرفتم و سوالات روتین همه مصاحبه‌ها رو در ابتدا پرسیدن و گفتن چی کار کردی و…
نصف زمان مصاحبه برای حل یک تمرین الگوریتمی بود که خب تو گوگل داک باز میشد و باید کد یا شبه کد میزدی و بیشتر الگوریتم مد نظر بود و هم زمان باید با گوشی روی اسپیکر، مصاحبه کننده کمک می‌کرد ولی خب خیلی نه
خیلی رو بحث‌های پایه برنامه‌نویسی و الگوریتمی کار کنید و قوی باشید و پیشنهادم اینه که حتما از سوالات ACM تمرین کرده باشید.

حقوق پیشنهادی من: ۵ میلیون تومان

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: دو هفته)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه HR Business partner | مرداد ۹۸

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده عادی بود

مرحله اول مقداری از تجربیاتم و سوالات تحلیلی پرسیدند. بنظرم سوالات‌شون مبهم بود و جواب درست یا غلط نداشت اما ساختار داشت. برخورد مصاحبه کننده‌ها خوب و محترمانه بود. آخر مصاحبه سوالاتم رو که یادداشت کرده بودم پرسیدم و خوب و کامل توضیح دادند.
بعد از مصاحبه برای مصاحبه کننده ها thank you letter فرستادم، به فاصله یکی دو روز یه پاسخ خوب برام فرستادند.
یک هفته بعد از مصاحبه یه تسک استراتژی منابع انسانی برام فرستادن که یه هفته فرصت داشتم برای انجامش.
یک هفته بعد از اینکه تسک رو فرستادم برای مصاحبه دوم دعوت شدم که با مدیر منابع انسانی و یکی شخص دیگه از تیم منابع انسانی ست شد.
مدیر منابع انسانی مصاحبه‌ام رو نیومد و شخص دیگه ای بجاش اومد. این حس بی‌نظمی بهم داد.
نظرم رو راجع به تسک پرسیدند و یکی دو تا سوال از تسک ام پرسیدند. بقیه زمان مصاحبه به سوال کردن از تجربیاتم و دانش‌ام گذشت. اینبار سوالات واضح بود اما ساختار نداشت.
یه جاهایی کلمات و جملات خاصی مدنظرشان بود و مدام سوال میکردند تا به اونها برسم. در نهایت تو دو سه مورد به پاسخ مدنظرشون نرسیدم و بعدا که با خودم فکر کردم متوجه منظورشون تو اون لحظه شدم. مصاحبه کننده ها لبخند به لب و خوشرو بودن اما حین این جنس سوالات حس منفی بازجویی شدن بهم دست داد.
بعد از مصاحبه دوم هم برای مصاحبه کننده ها thank you letter فرستادم بعد از دو سه هفته یه جواب معمولی بهم دادند.
بنظرم مصاحبه کننده های دوم اصلا در جریان مصاحبه اولم نبودن. من تو مصاحبه اول گفته بودم که تجربه زیادی ندارم با اینحال بخاطر کم تجربگی از مصاحبه دوم ریجکت شدم.
بنظرم برای پوزیشن های منابع انسانی بهتره سوالات موقعیتی بپرسن تا اینکه ATS و ERP چیه
بنظرم شرکت‌های بین المللی گزینه مناسب‌تری هستن. هم مصاحبه حرفه ای تری رو تجربه میکنی و هم اگه پذیرفته بشین محیط کار حرفه ای تری رو.
اگه هم اصرار دارید برای رفتن به کافه بازار خودتون رو برای مصاحبه کمتر حرفه‌ای آماده کنید و مواردی که توی یه مصاحبه حرفه‌ای می گید رو اینجا نگید.

مهارت‌هایی که نیاز دارند

تحلیل
تجربه۸

هنوز جواب ندادن (کل فرآیند: دو ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه توسعه دهنده اندروید | تیر ۹۸

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

از طریق سایت رزومه خودم براشون ارسال کردن که دو روز بعد جواب دادن یه task ایی برام ایمیل کردن که یه فایل PDF بود شامل توضیحات پروژه و معیار هایی که برای بررسی پروژه در نظر گرفته بودن(تمیزی و خوانایی کد، استفاده از دیزاین پترن ها، نحوه پیاده سازی و معماری، استفاده درست از گیت، رابط کاربری و تجربه کاربری) که باید طی حداکثر ۷ روز انجام میشد.
پروژه را براشون فرستادم ۵ روز بعد تماس گرفتن و یه قرار مصاحبه برام ست کردن، تو مصاحبه اول دو تا از برنامه نویس های شرکت بودن که یکیشون خیلی حرفه ای بود و اون یکی سابقه کارش به نسبت خیلی کمتر بود، بر خورد هر دو نفر هم خیلی خوب بود. سوال هایی هم تو مصاحبه اول پرسیدن همه جور سوالی شامل میشد: الگوریتم و ساختمان داده، سوالات روتینی که تو همه مصاحبه های اندروید می پرسن مثل تفاوت RecyclerView با ListView اما خب به شدت تو سوالات ریز می شدن، سوالات زیادی حول مسائل پرفورمنسی و Memory Leak بودش، یکسری سوال هم راجع به طراحی ui پرسیدن، یه چند تا فرم با ماژیک کشیدن و گفتن توضیح بده اگه بخوای اینا رو دیزان کنی چجوری انجامش میدی، سوال های الگوریتمی ساده ایی داشتن و بیشتر نحوه فکر به نظرم براشون مهم بود، چند تا سوال دیتا استراکچر پرسیدن مثل اینکه HashMap چجوری کار میکنه و پیاده سازیش چطوریه.
تقریبا یک هفته بعد تماس گرفتن و قرار مصاحبه دوم رو ست کردن برام که تو مصاحبه دوم باید کد میزدم، ۴ تا تسک بهم دادن که تسک ها هم اینجوری بود: پیدا کردنMemory Leak و درست کردنش،پیاده سازی کش Offline-First ، طراحی واسط کاربری و فیکس کردن یه باگ
در کل سوالات مصاحبه های تکنیکال خیلی چیز عجیب و غریبی نبودن ولی بعضی سوالات خیلی مفهومی بود و هدف نوع تحلیل مسئله بود.قرار بود یک هفته بعد از مصاحبه دوم بهم خبر بدن، که ازشون خواهش کردم اگه ممکنه زودتر بهم خبر بدن چون با یک شرکت دیگه هم به توافق رسیده بدم و باید جواب اونا رو هم میدادم.فردای مصاحبه دوم تماس گرفتن و جلسه آفر رو برام ست کردن

نکته ایی که جالب و عجیب بود برام این بود که تو هیچ یک از مراحل مصاحبه نیروی HR وجود نداشت.تو جلسه آفر هم یک سری توضیحات کلی راجع به فرهنگ سازمانی کافه بازار، نحوه تعامل تیم هاشون، حقوق پیشنهادی شرکت و تسهیلاتی که میدن داده شد.
اصلا استرس نداشته باشید، موقع مصاحبه خودتون باشید و هر چیزی که بلدید رو بگید نه کمتر و نه بیشتر.
ویژگی‌هایی که براشون مهم بود:
تو کل مراحل مصاحبه به هیچ وجه راجع به این موارد سوالی پرسیده نشده و همه قشر آدمی تو کافه بازار هست.

مهارت‌هایی که نیاز دارند

راجع به سابقه کار باید بگم من سابقه کاری نداشتم و قبل از کافه بازار تنها یک دوره کارآموزی رفته بودم.

حقوق پیشنهادی من: صحبتی نشد

پذیرفته شدم و قبول کردم (کل فرآیند: یک ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه عمومی | اردیبهشت ۹۸

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

در ابتدا بگم من یکبار برای کافه بازار درخواست فرستاده بودم. و تا انتهای فرآیند رفته بود. بنابراین شرکت شناخت قبلی از من داشت. من برای موقعیت عمومی اپلای کردم و شرکت با توجه به رزومه دعوت به مصاحبه برای منابع انسانی در نظر گرفته بود. البته اطلاعی از این موضوع تا زمان حضور نداشتم. و گفته شده بود که این مصاحبه عمومی هست.

با حضور در شرکت در زمان مقرر در سر وقت دو نفر به استقبالم آمدند. با یکی افراد فنی و یکی از منابع انسانی ها شرکت مصاحبه داشتم. منابع انسانی شرکت برای موقعیت HR Business Partner مصاحبه میکرد و فرد فنی برای موقعیت Technical Recruiter این جلسه کاملا مصاحبه فنی بود. و هر فرد موقعیت های که در شرکت اتفاق می افتد را سوال میپرسید. سوالات بیشتر تحلیل بودند و منتظر تحلیل و تجویز راهبری برای مساله داشتند. و اینکه من در شرایط اتفاق افتاد چه کاری انجام می دادم. به طور مثال مدیر یکی از تیم ها سراغ شما می ایند و فرد درون تیمش شاکی است چگونه رفتار میکنی؟ یا یک نفر را دوبار در مصاحبه رد کرده ای ولی الان به این نتیجه میرسی که دعوت مصاحبه اش کنی. چطور این کار را انجام میدهی؟

در انتهای مصاحبه از من خواسته شد که مبلغ درخواستی خود را اعلام کنم، و سپس از وضعیت شرکت توضیح دادند. و اعلام کردند. در کمیته مصاحبه وضعیت بررسی میشود تا ده روز کاری اعلام میکنند آیا واجد شرایط هستم یا نیاز به مصاحبه دیگری دارم یا رد خواهم شد.
عموما در مصاحبه های کافه بازار مشخص است برای چه موقعیت شغلی در خواست می دهید بنابراین سعی کنید با آمادگی کامل در جلسه حضور داشته باشیم خیلی بروی خودتون مسلط باشید. از وضعیت شرکت اطلاع کامل داشته باشید.
ویژگی‌هایی که براشون مهم بود:
برون گرا، قابلیت برقراری ارتباط مناسب

مهارت‌هایی که نیاز دارند

قدرت تحلیل، همکاری تیمی، قدرت یادگیری، مدیریت زمان

حقوق پیشنهادی من: ۴ میلیون تومان

حقوق پیشنهادی آن‌ها: صحبتی نشد.

هنوز جواب ندادن (کل فرآیند: سه هفته)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه حسابدار | اردیبهشت ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | نحوه درخواست: دوستان و آشنایان | دعوت به مصاحبه: بیشتر از یک ماه | برخورد مصاحبه کننده عادی بود

برای مرحله اول تماس گرفتن و یک روز هماهنگ شد در مرحله اول دو نفر از کارمندان مالی برای مصاحبه اومدن برخوردشون بسیار عالی بود سعی میکردن جو مصاحبه خیلی دوستانه باشه و بود توضیحاتم در مورد کارهایی که انجام دادم قبلا شنیدن و هرجا سوال پیش میومد میپرسیدن که توضیح میدادم راجع بهش حدود ۴۵ دقیقه طول کشید مصاحبه اول که مصاحبه فنی بود
۱ هفته بعد برای مصاحبه دوم که حالت روانشناسی بود هماهنگ کردن قرار بود مدیر مالی و یکی از کارمندان بیان که مدیر مالی نیومدن و یک نفر از HR اومد جو مصاحبه برام دلنشین نبود دائم سوالات گنگ و بی مفهوم میپرسید مسئول HR مثلا اگر اینجا حقوقش کمتر باشه حاضری بیای کار کنی که جواب منفی دادم من ولی ایشون خیلی تعجب کرد!
در کل دافعه بسیار زیادی داشت برام این مصاحبه و قبول نشدم که اگر میشدم احتمالا خودم تجدید نظر میکردم
به نظرم روال مصاحبه ها بسیار غلط بود که ۱ کارشناس با سابقه کم میخواست با من که دوبرابر سابقه داشتم مصاحبه کنه
دوست دارن فقط تعریف کنید ازشون

حقوق پیشنهادی من: در مصاحبه سوم مشخص میشد که مصاحبه دوم قبول نشدم

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: دو ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مدیر محصول | اردیبشهت ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | نحوه درخواست: سایت‌های کاریابی | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خوب بود

مصاحبه اصلاً سخت نبود ولی واقعاً چرت بود. مهمترین نکته منفی این بود که برخلاف اصول حرفه ای، مصاحبه کننده برای یک پوزیشن سینیور، خودش یک آدم کاملاً جونیور و با اطلاعات پایین بود. به کمک لینکدین متوجه شدم، ۲۱ ساله و دانشجوی سال ۳ لیسانس برق قدرت شریف و با ۸ ماه سابقه کار بود. برخی از سوالاتی که پرسید اشتباه بود و نشان از عدم اطلاع از برخی مسائل داشت. مثلاً گفت به نظرت مدل درآمدی شرکت فعلیت درسته یا میتونه چیز دیگه ای باشه؟ جهت اطمینان ازشون پرسیدم شما میدونین مدلشون چیه؟ گفت آره فلان مدل ولی اشتباه بود. در مصاحبه های استاندارد برای مدیر محصول توانایی تحلیل و تخمین پرسیده میشه و مبنا، رویکرد مصاحبه شونده در بدست آوردن جواب هست و چندان به عدد دقیق کاری ندارن. ولی تو مصاحبه طرف گفت از میزان دقیق فروش فلان سایت خبر داره، حالا تو اونو تخمین بزن. یا مثلاً یکی از مواردی که مهم هست اینه که مدیر محصول بر مبنای اطلاعات و بازار تصمیم بگیره و سلیقه ای رفتار نکنه. اما اینجا پرسیدن اگه تو مدیر فلان مجموعه بودی اپلیکیشن رو جدی میگرفتی یا سایت. جواب من این بود که براساس یه سری فاکتورها دو پلتفرم رو مقایسه و تصمیم میگرفتم، مثلاً میزان تکمیل تراکنش در دو پلتفرم، یا میزان زمان سپری شده و… ولی باز مصاحبه کننده اصرار داشت که نه یک جواب قطعی بگو یا سایت یا اپ….
عملاً بعد از جلسه حس مسخره شدن به من دست داد ایمیلی هم که برای رجکت دریافت کردن یه تمپلیت بود که برای همه ارسال میشه توش هیچ دلیلی هم ذکر نشده بود. یکی دیگه از دوستان هم چند روز بعد از من مصاحبه داشت که اونم با سوالات اشتباه رو برو شده بود و ایمیل دریافتیش همین تمپلیت بود.
اگه دانشجو یا فارغ التحصیل دانشگاه شریف هستین، حتی در بی ربط ترین رشته، شک نکید که با احتمال ۹۹% استخدام خواهید شد در غیر این صورت به خودتون زحمت مصاحبه رو ندین. اگه هم برای مصاحبه رفتین انتظار مصاحبه استاندارد و اصولی رو نداشته باشین.

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک و نیم ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مهندس نرم افزار | اردیبهشت ۹۸

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | نحوه درخواست: سایت‌های کاریابی | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده عادی بود

خیلی ساده بود. یک بار تلفنی زنگ زدن و گفتن چون تقاضا خیلی بالاست برای ما از این به بعد تلفنی مصاحبه میکنیم. تو این مرحله سوال های ساده ای پرسیدن که چرا میخواهید از محل قبلی جدا بشین و برنامتون چیه و از ایران میخواهید برید یا نه و … بعد در این مرحله یک سوال برنامه نویسی پرسیدن. یک مثال ساده در حوزه ساختمان داده و طراحی الگوریتم بود که آنلاین در word می نوشتین. همین. بعدش زنگ زدن برای مصاحبه حضوری رفتم. باز همون سوال ها و حرف های مصاحبه تلفنی پرسیده شد. یک سوال طراحی الگوریتم ساده. بعد حدود یک ساعت بحث در مورد یک سناریو کاری بود که گفتن نظرتون چیه برای این مساله و چه راه هایی پیشنهاد میدین. با هم بحث کردیم سرش و راه هایی ارایه دادم. خیلی سخت نبود. در کل انتظار رفتار حرفه ای تر داشتم. مصاحبه کننده بیشتر از یک سال نبود که خودش در کافه بازار مشغول بود. در سطح هم بودیم . توانایی ارزیابی مناسبی نداشتن برای مصاحبه کردن. شرکت براش گویا خیلی مهم نبود روند جذب نیرو. در طول کل فرآیند مصاحبه اصلا و ابدا نیروی hr وجود نداشت برای ارزیابی شخصیتی که خیلی عجیب بود برام. شرکتی با این همه اعتبار و ادعا از این امر غافل بودن. مصاحبه کننده هم باید حداقل یک سطح مدیریتی و فنی بالاتر باشد از مصاحبه شونده تا حس تقابل براش ایجاد نشه و فکر نکنه کسی که داره باهاش مصاحبه میکنه از خودش بیشتر میدونه. واقعا دفعه ی اولی بود میدیدم شرکتی کسی رو میگذاره برای مصاحبه کردن که خیلی تجربه ی کمی داره و ارشد نیست.
بیشتر طراحی الگوریتم و ساختمان داده براشون مهم بود تا برنامه نویسی. یک سری از این سوالات acm‌ یا مصاحبه شرکت ها رو ببینین و بخونین براتون مفید تره. یک طوری میخواهند نشون بدهند فرق دارند.
ویژگی‌هایی که براشون مهم بود:
در این خصوص سوالی نپرسیدن و توجهی نداشتن. معمولا نیروی منابع انسانی در مصاحبه هست تا این موارد رو بررسی کنه. اصلا از منابع انسانی در فرایند مصاحبه حضور نداشت و این حرفه ای نبود.

مهارت‌هایی که نیاز دارند

حل مساله براشون مهم بود. یک مساله خیلی باز که برای خودشون همین الان تو شرکت و پروژه اشون مطرح هست رو بهتون میگن و نظر شما رو میپرسن.

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک هفته)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه کارشناس جذب و استخدام | اسفند ۹۷

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | نحوه درخواست: دوستان و آشنایان | دعوت به مصاحبه: کمتر از یک هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

جلسه اول مصاحبه با دو نفر از کارشناسان جذب برگزار شد که رفتار خوب و محترمانه ای داشتن و سوالاتی که می پرسیدن از این جنس بود که یک چالش کاری رو تعریف می کردن و از من راهکار می خواستن. نکته دیگه هم اینکه از جواب هایی که می دادم سوال های جزئی تر می پرسیدن در کل خیلی نکته سنج بودن ولی فضا طوری نبود که حس بدی بگیری حتی من که اولش استرس داشتم بعدش کمتر شد.از خودشون و کاری که قراره بکنمو روند مصاحبه هم توضیح کاملی دادن.
تو مرحله بعد (که بخاطر تعطیلات عید وقفه چند هفته ای افتاد) برام تسک فرستادن که کاملا از جنس کاری بود که براش اپلای کرده بودم. بیشتر جنبه تحلیل داشت و ۵ روز براش وقت داشتم.
بعد از این مرحله مصاحبه دیگه ای ست شد این مرحله با سوال از تسکم شروع شد و سوالات دیگه ای که تخصصی تر بودن ادامه پیدا کرد.در کل خیلی راحت بودن و هرجند سوالات به نظر من اونقدر آسون نبود و نظری راجع به اینکه دارم درست جلو میرم یا نه نداشتم،‌ ولی با مصاحبه کننده ها راحت بودم.
یک هفته بعد از مصاحبه دوم باهام تماس گرفتن و جلسه آفر ست شد.
سعی کنید حتما آماده برید مصاحبه و از فعالیت شرکت و پوزیشنی که براش اپلای کردین شناخت خوبی داشته باشید. در کل بدونید دارید کجا و برای چه کاری میرین. در لحظه جواب به سوال ها خیلی به درست و غلط بودنش فکر نکنید که باعث استرس بشه روی تحلیل و فکر کردن به اون مسئله تمرکز کنید.

حقوق پیشنهادی آن‌ها: ۵.۷ میلیون تومان

پذیرفته شدم و قبول کردم

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه سوپروایزر خدمات مشتریان | اسفند ۹۷

تجربه بد از مصاحبه | مصاحبه خیلی آسون | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده مناسب نبود

مصاحبه کننده تاخیر داشتند و اولش یه فرد دیگه اومد مصاحبه کنه.وقتی خودشون رسیدن بابرخورد نامناسبی کسی که داشتن با من مصاحبه میکردن و به بیرون راهنمایی کردن 😐
فک میکنم کلا بستگی به این داره که با چه شخصی مصاحبه بشه.
شاید خیلی قابل قبول نباشه اما من حس میکردم تجربه و دانش من بیشتر از فرد مصاحبه کنندهه است.
من تلاشم رو کردم تا خودمو خوب پرزنت کنم اما فکر میکنم خیلی ام به فرآیند مصاحبه و پاسخ های رد و بدل شده توجه نداشتند.سوالاتی که پرسیده شد عموما تو زمینه تجربیات گذشته و راه حل های من در زمان های مواجه شدن با چالش ها بود.
تلاش کنید مراحل مصاحبه اتون حتما انجام بشه و شما مجبور نشید صرفا از فیلتر نظر یک فرد تو شرکت عبور کنید.
اگه امکانش بود این درخواست و مطرح کنید.
خودتون باشید همیشه خود ما بهتر از خود نمایشی ماست.

مهارت‌هایی که نیاز دارند

خودشون هم نمیدونستن.
فردی که برای مصاحبه انتخاب شده بود اصلا فرد متخصصی نبود

حقوق پیشنهادی من: مطرح نشد

حقوق پیشنهادی آن‌ها: مطرح نشد

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مهندس نرم افزار | اسفند ۹۷

تجربه نه خوب، نه بد از مصاحبه | مصاحبه آسون | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: دو هفته تا یک ماه | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

من یک مرحله مصاحبه تلفنی داشتم، تو اون در مورد سابقه کارم پرسیدن و این‌که چه تجربیاتی در زمینه‌ی برنامه‌نویسی داشتم. مرحله‌ی دوم آزمون آنلاین برنامه‌نویسی بود و تعدادی سوال که باز هم به صورت تلفنی بود. سوال خیلی ساده‌ای بود و من دم‌دستی‌ترین کد ممکن براش نوشتم (گفتن زمان اجرا مهم نیست.)
در کل من استرس زیادی داشتم و خیلی کمتر از چیزی که بودم ظاهر شدم. فکر می‌کردم قبول می‌شم ولی نشدم!
کافه‌بازار خیلی شرکت خوب و استانداردی محسوب می‌شه، از بین شرکت‌هایی که من رفتم تنها شرکتی بوده که خیلی منظم و محترمانه مراحل ست کردن مصاحبه و اطلاع‌رسانی نتیجه مصاحبه رو انجام داده.
قبلش روی مباحث کلی OOP مرور کلی داشته‌باشین.

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: یک و نیم ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مهندس نرم‌افزار جونیور | اسفند ۹۷

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه آسون | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

مرحله اول تماس تلفنی بود، کمی در مورد شرکت کافه بازار گپ زدیم، کمی در مورد من و سوابقم و چیزای مربوط به اون. یه سوال الگوریتمیک( تقریبا) پرسیدن که مثلا قطر اصلی و فرعی یه گراف رو بدست بیار و جمع کن. کمی سوالات تخصصی خود زبان برنامه نویسی مد نظرم و شیوه کار با دیتا استراکچر‌های مختلف در اون.

مرحله دوم، دوتا سوال پرسیدن یه الگوریتمیک مثل قبل که باید دیتا استراکچر‌ها رو بشناسی و بلد باشی چطوری توی دیتاشون بچرخی. و یه سوال که یه سناریو فرضی بود و میخوایت مهارت حل‌مسله شما رو بسنجه

مرحله اخرش هم کد زدن بودش که در یک روز دیگه انجام میشد در صورت پاس شدن در مرحله دوم.
با شناخت درست به دیتااستراکچر‌ها و الگوریتم برید وگرنه وقتتون رو تلف کردید. تمام چیزی که می‌پرسن همونه

مهارت‌هایی که نیاز دارند

از لحاظ تخصصی زبان برنامه نویسی اهمیتی نداره و لازمه شما کل استک رو یاد بگیرید به هر صورت. تمرکز جدی‌ای روی حل‌مسئله و دیتااستراکچر میشه و اساسا سوالاتی که پرسیده میشه هم در همین حوزه هستن فقط.

حقوق پیشنهادی من: ۵ میلیون تومان

حقوق پیشنهادی آن‌ها: ۵.۷ میلیون تومان

پذیرفته نشدم (کل فرآیند: دو هفته)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه کارشناس جذب و استخدام | زمستان ۹۷

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه معمولی | نحوه درخواست: کارمندان شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خیلی خوب بود

مصاحبه و فرآیند جذب سه مرحله داشت. مرحله اول با دو خانم که مسئول تیم جذب و استخدام غیرفنی کافه بازار بودن ابتدا که وارد شرکت شدم. با نگهبان صحبت کردم و گفتم برای مصاحبه اومدم ایشون هم بالا مسئول مصاحبه چک کردند و گفتند که منتظر بمانید. بعد یکی از مصاحبه کنندگان به استقبال من اومد و رفتیم که با هم صحبت کنیم. در مورد علایق ام، سابقه کاری دانش ام و… صحبت کردیم هم چنین در مورد جذب و استخدام سپس مصاحبه کننده چهارتا موقعیت شغلی رو که در تیم اچ آر وجود داش برای من توضیح داد و گفت که بهش فکر کنم بعد وسط جلسه همکار دیگه شون رسید و بسیار گرم و صمیمی برخورد کرد و عذرخواهی کرد برای دیر رسیدن و کیک و چای هم برامون آوردن. با نفر دوم در مورد کاری که تو حوزه منابع انسانی و سابقه تحصیلی – شغلی هم چنین نظر و دانش ام در همون حوزه در مورد کافه بازار پرسیده شد و بعد قرار شد برای جلسه دوم به هم اوکی بدیم و هماهنگ کنیم. اینقدر رفتارشون خوب و دوستانه و گفتگو خوب بود که تاخیر اولیه هیچ حس بدی در من ایجاد نکرد و حس خوبی داشتم.
جلسه دوم حدود سه هفته بعد برگزار شد. این دفعه با مدیر منابع انسانی شرکت و یکی از مارکتینگ منیجرهای شرکت مصاحبه داشتم. دوباره که منتظر بودم دو نفر به استقبالم اومدن و رفتیم توی یک اتاق نشتیم. مدیر اچ آر به طور کامل در جریان صحبت‌های جلسه قبل بود و این جلسه سوال‌های کارشناسی میکرد مثل اینکه نظرت در مورد این فرایند چیه؟ یا قبلا چه سیستمی رو طراحی کردی مراحل اش رو بگو یا اینکه فکر می کنی چه جوری بشه فرایند استخدام خوبه و… بعد پرسیدن که سوالی چیزی نداری و من ازشون سوال پرسیدم. با مارکتینگ منیجرهای کافه بازار هم یک نقش-بازی داشتیم که من قرار بود پوزیشنی که توی ذهن ایشون بود رو بفهمم و اعتبار سنجی کنم. در انتها هم گفتن که جلسه پیشنهاد حقوق و دستمزد جلسه بعدی هست که خبرت می‌دهیم. حدود یک هفته بعدش هم جلسه آفر برگزار شد و مسئول جذب استعدادهای شرکت اومد و توضیح داد.
در کل خیلی رفتارشون خوب و محترمانه بود و من احساس راحتی می کردم.
میخواهم بگم که اول از همه و مهم تر از همه (در همه مصاحبه هایی که میرید) صداقت و یگانگی هست اون چیزی که واقعا هستید رو بگید نه بزرگنمایی کنی و نه فروتنی. با اعتماد بو خوش برخورد باشید.
برای تمرین که بهتون میدن وقت بذارید کلا شایسته بودن خودتون رو نشون بدید که لازمه حتما قبلش برای مصاحبه اماده بشید از نظر فنی و غیرفنی.
ویژگی‌هایی که براشون مهم بود:
به نظرم براشون مهم بود که فرد کار رو دوست داشته باشه و از خودش بدونه و اهل این باشه که خودش کارهای خودش رو بعد یک مدت جلو ببره و پیشرفت کنه؛ ویژگی به اشتراک گذاشتن اطلاعات و مهارت های ارتباطی هم براشون مهم بود.

مهارت‌هایی که نیاز دارند

خوب تعامل کنی. مسئولیت پذیر و دلسوز باشی. اهل کار و پیشرفت باشی؛ فعال و روحیه مشارکتی

حقوق پیشنهادی من: بین ۴.۵ تا ۵ میلیون تومان

حقوق پیشنهادی آن‌ها: ۵.۸ میلیون تومان

پذیرفته شدم و قبول کردم (کل فرآیند: دو ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

مصاحبه مهندس نرم افزار | زمستان ۹۷

تجربه خوب از مصاحبه | مصاحبه سخت | نحوه درخواست: سایت خود شرکت | دعوت به مصاحبه: یک تا دو هفته | برخورد مصاحبه کننده خوب بود

در کل خوب بود. خیلی مشکلی در جواب دادن نداشتم که بدونم بعدش توضیح میدن دلایلشون رو یا نه. بعضی سوالات خیلی مفهومی بود و به ظاهر حفظی میومد ولی هدف نوع تحلیل مساله بود نه حفظ بودن اون موارد. از چیزایی که میگفتم کار کردم معمولا سوال میشد. خیلی تند تند و پشت سر هم مصاحبه کننده‌ها سوال میکردن. یه مرحله عملی کد زدن داره که بعد از مصاحبه اوله. بسته به مصاحبه ممکنه تعداد این مصاحبه‌ها زیادتر هم بشه.
مفاهیم پایه رو بدونه. چیزایی که بلده رو بگه نه زیادتر نه کمتر. اگر چیزی رو حرفه‌ای نیست جوری محکم نگه کامل بلدم که ازش سوال سختی بپرسن و نتونه جواب بده چون بی‌اعتمادی ایجاد میکنه همونقدری که بلدید رو بگید.
جز معدود شرکت‌های ایرانیه که تو مصاحبه‌ها سوال الگوریتمی میپرسن. بسته به پوزیشن ممکنه سوالای سخت‌تر یا آسون‌تری بپرسن و بهتره که بلد باشید.
ویژگی‌هایی که براشون مهم بود:
نه اصن چیز خاصی نپرسیدن خود شرکت هم تیپ‌های مختلفی هستن.

مهارت‌هایی که نیاز دارند

سابقه کار، پیگیر بودن برای فهمیدن یه مساله نه فقط حل کردن و رد شدن ازش. یعنی شما یه چیزی رو میزنی کار میکنه کافی نیست باید بدونی چرا اونجوری کار میکنه. اون چیزایی رو که کار کردید رو بهتره خوب باهاشون کار کرده باشید به جای اینکه از هر چیزی یه گاز زده باشید. اینکه چقدر مطالعه میکنید و سعی میکنید خودتونو به روز کنید.

حقوق پیشنهادی من: ۵ میلیون تومان

حقوق پیشنهادی آن‌ها: ۶.۵ میلیون تومان

پذیرفته شدم و قبول کردم (کل فرآیند: یک ماه)

🏳 گزارش این تجربه

ID

اینجا کار می‌کنید یا کردید؟ لطفا تجربتون رو باهامون به اشتراک بگذارید

هنوز تجربه‌ای ثبت نشده :‌(

آخرین شرکت‌های به‌روز شده

سالپا

سالپا | SALPA